Kozmonavt iz sovjetskih časov in obdobja vesoljne tekme z ZDA, ki se je leta 1965 kot prvi človek sprehodil po vesolju, je po daljši bolezni umrl v 86. letu starosti v Moskvi. Ruska vesoljna agencija Roscosmos je potrdila smrt Alekseja Leonova in ob tem zapisala, da so užaloščeni ob smrti "kozmonavta številka 11", ki je za svoje zasluge dvakrat prejel odlikovanje heroj Sovjetske zveze. "To je velika tragedija za vse nas," je ob tem dejala Tamara Volnova, žena Borisa Volnova, ki je napisala knjigo o kozmonavtih.
Leonov je bil tesen prijatelj Jurija Gagarina, ki je leta 1961 postal prvi človek v vesolju. Štiri leta pozneje je zgodovino pisal Leonov. Skupaj s kozmonavtom Pavlom Beljajevim je bil 18. marca 1965 izstreljen v orbito v okviru misije Voshod 2, nato pa zapustil vesoljno plovilo in se sprehodil po vesolju – sprehod je trajal 12 minut in devet sekund: "Bila je temna črnina, vsepovsod zvezde in sonce, tako žareče, da sem komaj zdržal," je pred leti dejal za AFP. "Posnel sem Zemljo, popolnoma okroglo, Kavkaz, Krim, Volgo. Bilo je čudovito." A ni bilo brez težav - njegov skafander se je v vesolju napihnil kot balon, zaradi česar se je s težavo vrnil nazaj v notranjost plovila.
A če je bila misija v vesolju uspešna, se je pristanek na Zemlji skorajda končal tragično, saj se je pokvaril navigacijski sistem plovila, zaradi česar sta s kolegom kozmonavtom Pavlom Beljajevim strmoglavila v sibirskem gozdu – da so ju našli, je trajalo kar dva dni. A o vseh omenjenih težavah in izzivih takratna sovjetska javnost ni vedela ničesar. Celotni podvig so praznovali kot veliko zmago v vesoljni tekmi z ZDA.
Svoj podvig je pred leti v redkem intervjuju za BBC opisal z besedami: "Tega preprosto ne moreš resnično dojeti. Zgolj tam zunaj lahko občutiš veličino – razsežnost vsega, kar nas obkroža."
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.