Znanost in tehnologija

'Vojna' umetne inteligence: Se moramo kitajske bati bolj kot ameriške?

Ljubljana , 10. 02. 2025 06.08 | Posodobljeno pred 13 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Anja Kralj
Komentarji
65

Presenečenje leta, ki je zatreslo. Kitajski DeepSeek. Poceni klepetalni robot, ki pa prinaša nekaj dobrih izboljšav, ocenjuje strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco Marko Grobelnik. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako hitro se dogaja spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko ter zakaj Evropa zaostaja. Kot meni, sta glavna krivca, zakaj ne pridemo v prvo ligo, evropejska investicijska konservativnost in razvajenost. Kaj pa varnost kitajske umetne inteligence? Nas ogroža bolj od tiste, ki nastaja v ZDA?

Odkar je pred 14 dnevi v svet pogledal kitajski DeepSeek, se je na bojišču umetne inteligence z bliskovito hitrostjo zgodila že cela vrsta novosti. "In tako približno to poteka ves čas,  napredek na tem področju je silno hiter. Vsaka novost nekako odpira novo polje priložnosti," poudarja član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU Marko Grobelnik iz Instituta Jožefa Stefana. 

Marko Grobelnik je strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco
Marko Grobelnik je strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco FOTO: Luka Kotnik

ChatGPT je na trg prišel novembra 2022. Zakaj je Kitajska potrebovala toliko časa, da se je priključila ZDA v resnem spopadu na področju umetne inteligence?  

Za zdaj nismo opazili posebnih problemov, ki bi nas ogrožali dosti drugače od ameriške tehnologije. Tu ni bilo doslej nič zaznanega. Tako je videti po slabih 14 dneh. Dokončnega odgovora na to, ali je v tem kaj skritega, pa nimamo. 

 

Na področju moderne umetne inteligence so potrebne tri sestavine. Prva so podatki. Te imajo tako Kitajci, Američani in Evropejci. Druga sestavina so možgani, torej ljudje, ki imajo znanje. V Evropi imamo tega kar veliko, tudi v ZDA. Kitajci pa imajo, če se tako izrazimo, pametnih študentov še več, ker so ogromna država. Potem je tu še tretja sestavina – infrastruktura. Na svetu je samo eno resno podjetje – Nvidia, od katerega poskušajo vsi kupovati visokozmogljive čipe. Ta ima tako rekoč monopol. Američani imajo zato veliko boljši dostop do te infrastrukture in  do neke mere tudi Evropejci. Kitajci pa tega dostopa nimajo zaradi prepovedi izvoza teh čipov na Kitajsko, kar jih je vsaj začasno pomembno upočasnilo. Zato je morda videti, da so se zbudili malo pozno, a temu seveda ni tako. Na tem zelo trdo delajo že kar nekaj let. A manjka jim ta infrastruktura, ki jo zdaj počasi nadomeščajo, deloma tako, da delajo s slabšimi čipi ali pa jih nekako ilegalno uvozijo. Dejstvo je, da imajo čipe, ki jih ne bi smeli imeti. A ta ovira jih je tudi spodbudila k inovativnosti. Potrebovali so boljšo idejo in to jim je uspelo. DeepSeek so naredili zelo dobro, tu ni nobenega dvoma. 

Lahko primerjava Chat GPT in DeepSeek? Kaj novega je prinesel DeepSeek? 

DeepSeek se je praktično od nikoder pojavil že jeseni, a se je na lestvicah zelo hitro povzpel. To je bil signal, da se nekaj dogaja. Takrat so objavili šele standardni model, zdaj pa so predstavili še model, ki je sposoben sklepanja. In zdaj so v kratkem času v tej kategoriji prilezli zelo visoko – so že na tretjem mestu. In to so naredili za bistveno nižji strošek kot druga podjetja. Da relativno mala ekipa zmore kaj takšnega, je bilo presenečenje. Naredili pa so tudi nekaj tehničnih izboljšav na različnih nivojih algoritma. Čip uporabljajo na drugačen, bolj učinkovit način, nekaj izboljšav je tudi pri numeričnih operacijah in sklepanju algoritma. Glavna izboljšava je, kako algoritem sklepa tudi na visokih nivojih, kako problem razgradi na manjše probleme in jih rešuje, sestavi nazaj v rešitev. Tako da so naredili kar dober posel.

Imamo ljudi, imamo podatke, imamo tudi infrastrukturo. Nimamo pa kulture investiranja v takšne projekte, kot to vidimo v ZDA, predvsem v Silicijevi dolini.

Takoj so se pojavile skrbi glede varnosti kitajskega robotskega klepetalnika. Razkritih naj bi bilo več terabajtov občutljivih podatkov. Številni že prepovedujejo vgradnjo oziroma uporabo DeepSeeka. Se moramo kitajske umetne inteligence bati bolj kot recimo ameriške?

Če uporabljamo DeepSeek ali druge kitajske modele neposredno na 'webu' ali aplikacijah, ki si jih prenesemo na telefon, to pomeni, da gredo vsi naši podatki na Kitajsko. Tam se obdelajo. To Kitajci napišejo v pogoje uporabe, podobno kot to delajo tudi Google in ostali. Seveda je zahodni svet trenutno zelo nastrojen proti Kitajcem in zato se smatra, da če gredo naši podatki na Kitajsko, to ni dobro. To tehnologijo pa lahko, ker gre za odprtokodni sistem, uporabljamo tudi tako, da DeepSeek skopiramo na lastni računalnik, ga odklopimo od interneta in tudi uporabljamo. V tem primeru praktično ni nobene nevarnosti, da bi Kitajci kradli kakšne podatke, saj ne morejo do njega. Nevarnost je torej, če uporabljamo neposredno kitajski servis. Če pa so še kakšne druge varnostne luknje, je zdaj težko reči. Za zdaj nismo opazili posebnih problemov, ki bi nas ogrožali dosti drugače od ameriške tehnologije. Tu ni bilo doslej nič zaznanega. Tako je videti po slabih 14 dneh. Dokončnega odgovora na to, ali je v tem kaj skritega, pa nimamo. Tega se ne da odkriti - torej to bi vedel le tisti, ki je to skril. 

Kot izpostavljate, sistem ne odgovarja na kitajska politična vprašanja. 

Zagotovo vemo, da sistem ne odgovarja na občutljive kitajske tematike – o partiji itd. Tako kot tudi zahodni modeli ne odgovarjajo na problematična vprašanja – kako narediti bombo, ubiti človeka in podobno. Medtem ko so tudi zahodni modeli naučeni, da o politiki govorijo zadržano, včasih tudi distancirano, je kitajski model eksplicitno tiho. Zato je slišati precej kritik, da to ni demokratično. 

Umetna inteligenca
Umetna inteligenca FOTO: Shutterstock

Se pravi, da lahko rečemo, da je Kitajska zdaj nekako ulovila ZDA v tem spopadu umetne inteligence? 

Ta tekma poteka praktično že dve leti. Doslej je bila med ameriškimi podjetji, zdaj pa so s prvim konkurenčnim produktom v prvo ligo prišli tudi Kitajci. V slabih dveh tednih, odkar je na trg prišel DeepSeek, pa se je zgodilo že ogromno novega. Dva dni zatem je model predstavila Alibaba, potem pa so hitro sledila ameriška podjetja, med njimi tudi Google. V le dveh tednih so tako ZDA odgovorile že z boljšimi produkti. Pri Kitajcih pa je seveda pomembno to, da so veliko cenejši, cenovno zelo ugodni, kar jih naredi precej bolj atraktivne.  

Umetna inteligenca
Umetna inteligenca FOTO: Shutterstock

Zakaj pa Evropa na tem področju tako počasi lovi korak in ne pride v to prvo ligo? 

To je žalostna zgodba. Imamo ljudi, imamo podatke, imamo tudi infrastrukturo. Nimamo pa kulture investiranja v takšne projekte, kot lahko to vidimo v ZDA, predvsem v Silicijevi dolini. Tam se vlagajo strahovite vsote. Pri nas pa se stvari preprosto ne zgodijo. Kar Evropa daje v to, je bolj kapljica v morje. Mislim, da nas nazaj drži prav ta evropska konservativnost. Američani so veliko bolj pripravljeni tvegati, pri nas pa celo finančniki ne tvegajo radi. Investitorji preprosto niso pripravljeni investirati v evropska podjetja, kot se to dogaja v ZDA. Kitajci pa imajo strateško usmeritev, da želijo zmagati v tem spopadu umetne inteligence, zato v to vlagajo ogromna sredstva, ljudi itd. Drugi problem pa je evropejska razvajenost. Od velikih računalniških podjetij v Evropi imamo SAP, a oni na tem področju niso kaj dosti aktivni, zato tu ne moremo kaj preveč pričakovati. Potem ostane še nekaj podjetij, kot so Siemens, Spotify, ki so v velikosti nekje sto milijard, a nobeno od teh podjetij se kaj posebej ne trudi, da bi bilo v tej tekmi umetne inteligence konkurenčno. Poskusov na Kitajskem in v ZDA je namreč precej, le nekaj pa jih uspe.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (65)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

disident2
10. 02. 2025 17.13
Zakaj EU zaostaja? Ker se ukvarjajo s tem, kako bomo jedli ličinke hrošča moharja.
chekypro@gmail.com
10. 02. 2025 19.37
Model me bit ovca kirajska ni nardila nc slabo so kopiral chatgpt in tok je cenzuriran da je prakticno neuporabn tko kot vse iz kitakske lol njihova ekonomija je tok baf da ma povprecn kitajc 160$ na mesec onesnazukejo bolj kot ostal svet skupaj pa svoke otroke ze od vrca uciko sovrastva vzhoda.. to kar pa u v uradne medije pride je pa zlagana propaganda ... ne seri
Voluhar7
10. 02. 2025 16.18
+2
Evropa nas ubija s temi zakoni in pravilniki zato zaostajamo gremo nazaj v srednji vek
Rookoko
10. 02. 2025 15.21
+0
Kitajcev še nismo ujeli, da so nam prisluškovali in škodovali... Američane pa že nekajkrat.
chekypro@gmail.com
10. 02. 2025 19.40
Aja to da jih nismo ujeli pomen da ne ... ktajska je totalotarna lomunisticna drzava k me zna nc svojga sam inoverat ampak samo keade tehnologijo in jo kopira sam da velik slabs .. poglen na netu kaj je to TOFU DRAG pa bos vidu kok so pred nami hahaha its akoke ne bit ovca pa
zasvobodo22
10. 02. 2025 15.16
+1
kitajska ogromno let pred vsem svetom to kar so oni sposobni naredit ni.nihce drug ja ce bi dali mi 2tir njim delat bi ga ze vec let imeli za borih 300miljonov to da delajo najdalse mostove. tuneli na visinah kot nas triglav je za nas fantastika.mi bomo 2.5let popravljali rebernice
zasvobodo22
10. 02. 2025 15.13
+1
jaz edino usa zlocincev nocem brez njih bi bli celemu planetu lepse
Nidani
10. 02. 2025 13.12
+7
Na Kitajskem so roboti naredili 158km avtoceste. Res so zaostali rdeči..
gengsta1234
10. 02. 2025 12.39
+5
Kitajska je že najača na svetu sploh glede tehnologije tuki kups stvar duplo dražje kot pa da naročiš iz temuja eu lupi narod
WolfeWoof
10. 02. 2025 12.34
-4
Ta umetna "inteligenca" ni sploh inteligentna in ni koristna. Samo gnar zapravljate za to in nč drugega. Treba je ukinit.
Nidani
10. 02. 2025 13.13
+6
chekypro@gmail.com
10. 02. 2025 19.42
Tocno tko slab ponaresk cahtgpta sam da zravn se mocno cenzuriran.. kitajska je v resnic b p*** cist slabs k severna korrja ce je to sploh mogoce ampak jim rata hahahah folk pa ovcr verjamejo propagandi neumni lol
JackRussell
10. 02. 2025 12.20
+6
Prej so bili ZDA v vojni z CCCP, sedaj pa z LJR. Tejle Američani se morajo stalno z nekom bosti drugače niso zdravi sploh če nekdo naredi stvar boljšo ali ceneje. Kaj ko bi izklopili internet za dva meseca da ljudje vidijo kakšen je dejansko svet okoli njih.
JAZsemTI
10. 02. 2025 12.15
+2
Zakaj bi EU tratila denar, čas in energijo za to kar ji lahko naredijo drugi?!😏
mojcd
10. 02. 2025 11.38
+3
Vsinse samo pogovarjajo da kitajci so pa to naredili ceneje....nihce ampak popolnoma noben nima pojma o cem se sploh pogovarjamo. Vse je rekla kazala eno so jabuke drugo pa hruske in na tem sloni clovestvo....kr neki.
mojcd
10. 02. 2025 11.36
+3
Procesorji pa VSI narejeni v aziji!
chekypro@gmail.com
10. 02. 2025 19.44
Ne kupl so jih od amerike preko singapurja ... sam iyak je AI tok cenzuriran da ni uporabn lol
Observatore kita
10. 02. 2025 11.11
-4
MasteRbee
10. 02. 2025 10.59
+5
EU ni država, je skupek sebičnih držav. In kdo bo potem kaj vložil v imenu EU? Sedaj razmišljamo samo kako bi ogoljufali ta dva procenta za oborožitev itd.
sosed5
10. 02. 2025 10.55
+5
Kitajci so dokazali, kaj se da narediti z malo denarja!! Sebeda na zahodu to ni sprejemljivo, ker kako bi drugace bogateli musk in ostali miljarderji. Zato, kitajci so tu, eu pa upam, da bo v doglednem casu dohitela kitajce in se vse bolj oddaljila od trumpove gnile amerike
Ekstremni Resničar
10. 02. 2025 11.30
+0
menjaj dobavitelja. Očitno vam na metelkovi dostavljajo slabo robo. Kitajcem je v interesu dobrobit Evropejcev približno kot dobrobit Ujgurov in Tibetancev.
chekypro@gmail.com
10. 02. 2025 19.46
Ovca verjames propagandi kitajska je u piiiii cist poglej na netu napis TOFU DRAG Building pa bos vidu miljarde ja kako grejo u prazn ekonomija pa taka da zivijo s 160$ na mesec ..
300 let do specialista
10. 02. 2025 10.33
+5
Mi se samo držimo zelenega "natega" pa bo vse OK, poskrbimo za teririste iz 3. držav in nas bo "strpnost" hranila. EU bo propadla, ker je gnila v svojem jedru, ker jo vodijo skorumpirani posamezniki in nič drugega, vodijo gonjo proti "samodržcem", ki so mimigrede izbrani od ljudi, Bruselj pa samo izograva trdnjavo demokracije preko neumnih agend, zato stagniramo.
MasteRbee
10. 02. 2025 11.00
-2
Mojemnenjeinpika
10. 02. 2025 15.01
+1
Kitajska od "zelenega natega" zelo dobro živi. Naš problem, če ne znamo.
300 let do specialista
10. 02. 2025 10.30
+3
Bati se moramo IZKLJUČNO prodanih politikov doma in v Bruslju. Ti brezhrbtneži nas potapljajo z vsako kuverto bolj.
MarJANŠArec
10. 02. 2025 10.25
+4
Trenutno je Evropi najbolj nevarna "inteligenca" iz Afganistana, Pakistana, Bangladeša, Sirije, Maroka, Eritreje... Za svojo "dejavnost" sploh ne potrebuje interneta
Koronavirusovec
10. 02. 2025 10.18
-5
kitajska v tehnološki razvitosti nima za burek proti ameriki