Letalo je bilo 88-odstotno zasedeno, pilot pa je pred poletom v ZDA opravil dodatno usposabljanje.
Boeingova letala 737 max so bila zaradi dveh odmevnih nesreč v Indoneziji in Etiopiji, ki sta skupaj zahtevali 346 življenj, prizemljena od marca 2019. Preiskave so odkrile, da je nesreči povzročila napaka v računalniškem programu, ki avtomatično uravnava višino leta. Med drugim je prejšnji mesec letalom za vnovično letenje prižgal ameriški regulator.
Prvič v zrak v ZDA
ZDA so prva država, ki je dovolila letenje, po načrtih pa se bo letalo 737 max na nebo vrnilo konec decembra, ko bo poletelo s Floride. Po svetu je sicer prizemljenih skoraj 400 teh letal.
Nesreče je pod drobnogled vzel tudi predstavniški dom ameriškega kongresa, preiskava pa je pokazala, da je za nesreči letal Boeing 737 max v Indoneziji in Etiopiji kriva vrsta resnih in ponavljajočih se pomanjkljivosti podjetja Boeing in Zvezne uprave za letalstvo. Preiskava odbora za transport je po 18 mesecih odkrila, da je Boeing pogosto sam izvajal nadzorne naloge FAA.
FAA naj bi Boeingu to dovoljevala, ker ni imela zadostnih sredstev, ki naj bi ji jih moral odobriti kongres. Ob pomanjkanju sredstev ni imela dovolj inšpektorjev, zato so nekateri postopki potekali na zaupanje.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.