Salto ne sodi med robote, ki skačejo najviše, temveč je med najboljšimi pri agilnosti za vertikalno skakanje, kar pomeni, da skoči visoko in obenem hitro. Agilnost za vertikalno skakanje se tako meri v metrih višine na sekundo. Robot, ki so ga predstavili v prvi številki ameriške revije ScienceRobotics, tako naredi 1,75 metra na sekundo.
Galago, pri katerem so znanstveniki našli navdih, lahko medtem v štirih sekundah skoči petkrat in pri tem opravi skupno višino 8,5 metra. To pomeni, da skoči 2,24 metra na sekundo. Tako je celo bolj agilen od volovske žabe, ki kot ena od boljših skakalk skoči 1,71 metra na sekundo.
"Kar nas je sprva navdihnilo, so bili pogovori z reševalci v enem od vadbenih centrov, kjer so bili kupi ruševin, ki so predstavljali zrušeno stavbo," je na telefonski tiskovni konferenci povedal eden od znanstvenikov, ki so razvili robota, Duncan Haldane. "Želeli smo oblikovati robota za iskanje žrtev, ki bi bil dovolj majhen, da ne bi povzročil še dodatnega rušenja in bi se lahko hitro premikal po različnih tipih ruševin," je še dodal.
Robot ne bo dovolj močan za reševanje ljudi izpod ruševin, vendar pa bo s posebnimi senzorji reševalcem nakazal, kje se oseba nahaja. Težave medtem predstavlja predvsem baterija, ki predstavlja 17 odstotkov njegove teže in omogoča zgolj nekajminutno delovanje naenkrat.
Enonožnega robota so zaenkrat razvili predvsem za potrebe laboratorijskih preizkusov ter tako še ni pripravljen za uporabo v realnem svetu.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.