SLS tudi po današnjem sestanku s predsednikom Pozitivne Slovenije Zoranom Jankovićem ostaja pri odločitvi, da v koalicijo z Jankovićem ne bodo šli, je po sestanku povedal predsednik SLS Radovan Žerjav. Bodo pa, kot je ponovil, konstruktivna opozicija.
Žerjav je po sestanku povedal, da so se v stranki odločili, da bi vstop v vladno koalicijo z Zoranom Jankovićem na čelu pomenil izdajo volivcev, ki so jim namenili glas na volitvah. Bo pa stranka, podobno kot v prejšnjem mandatu, podpirala potrebne reforme, med drugim interventni zakon in pokojninsko reformo, je zatrdil Žerjav.
Žerjav je novinarki informativne oddaje 24UR Katji Šeruga še pred sestankom dejal, da bi vlado morala sestaviti Janković in Janša, sicer bodo same blokade. Opozarja, da bi se morala stranka SDS zaradi zapisa na spletni strani opravičiti.
Žerjav je sicer že minuli teden po seji izvršnega odbora SLS pojasnil, da za vstop SLS v koalicijo z Jankovićem "praktično ni možnosti". Med programskimi razhajanji izpostavlja predvsem zadolževanje in dvig DDV, ki mu SLS ostro nasprotuje. Tega pomisleka "ne bi mogli spregledati" za vstop v koalicijo, je že takoj po razglasitvi neuradnih izidov volitev pred tednom dni dejal Žerjav.
SD naj bi razpravljala o vstopu v koalicijo
Vodstvo SD se je danes popoldne sestalo na kolegiju predsednika stranke in razpravljalo o položaju na volitvah. V javnosti sestanka ne želijo komentirati, neuradno pa naj bi tekla beseda tudi o nadaljnjih pogajanjih za vstop stranke v koalicijo. Kolegija se je udeležil tudi predsednik stranke Borut Pahor, ki pa je bil po sestanku zaradi hudega vnetja srednjega ušesa sprejet v klinični center.
Podpredsednik SD Miran Potrč je ocenil, da je Pahorjevo predsedniško mesto v stranki precej odvisno od njegovega stališča glede sodelovanja v prihodnji koaliciji. Če bi tukaj prišlo med večinskim in njegovim mnenjem do radikalnih razlik, potem ima to seveda vpliv, poudarja Potrč.
Zaenkrat kaže, da najverjetnejši mandatar zanesljivih koalicijskih partnerjev še nima in ga pri usklajevanju programskih stališč čaka precej truda. Stališča je že poskušal zbližati s Pahorjem, s predstavniki Liste Virant, z DeSUS in NSi. Pahor mu je zagotovil podporo v DZ, vendar se stranka o sodelovanju v koaliciji še ni izjasnila. Še najbolj je Janković uspel zbližati stališča z DeSUS, medtem ko Liste Virant ni prepričal, zavrnila pa ga je tudi NSi.
V prihodnjih dneh se morebiti vendarle obeta srečanje Jankovića s predsednikom SDS Janezom Janšo. V minulem tednu se namreč nista uspela dogovoriti za lokacijo sestanka.
KOMENTARJI (639)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.