Izvršni odbor se je sestal ob 17. uri, seja pa je zaključena. Takšni organi strank so po navadi namenjeni analizi rezultatov po volitvah in interni strankarski refleksiji, kaj so stranki na volitvah sporočili njeni volivci. Ni skrivnost, da je sinočnji rezultat določeno razočaranje za SDS. Napovedovali so zmago, to pa jim je odnesel politični novinec. Zato so se že včeraj po objavi rezultatov kmalu pojavila vprašanja o možnem odstopu in umiku dolgoletnega predsednika Janeza Janše z vrha stranke.
Na sestanku izvršnega odbora naj bi bila po naših neuradnih informacijah na mizi tudi ta opcija. V stranki zanikajo, da bi na odboru o tem razpravljali. Doslej je bilo v SDS nekaj idej o menjavi dolgoletnega predsednika stranke – Janez Janša SDS vodi že vse od leta 1993 – a so doslej takšne pobude vedno potihnile.
Tudi NSi je sicer dobila en poslanski mandat več kot pred štirimi leti, in sicer osem, a ob nižji podpori. Dobila je 6,85 odstotka glasov, leta 2018 pa 7,2 odstotka. Stranka je na obojih volitvah ciljala na deset poslanskih sedežev oziroma 10-odstotno podporo.
Po volitvah leta 2018 je prvak stranke Matej Tonin, ker cilja niso dosegli, celo ponudil svoj odstop. Tokrat o tem ni bilo govora, po informacijah STA tudi na izvršilnem odboru, na katerem so analizirali izide volitev, ne, Tonin pa je v prvem nedeljskem odzivu izjavil, da so "na olimpijskih igrah osvojili želeno medaljo".
KOMENTARJI (662)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.