Predvideno je bilo, da se bo predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković danes sestal s prvakom SDS Janezom Janšo. A kot so poročali v oddaji 24UR OB ENIH, se je zapletlo pri lokaciji srečanja, saj Janša ni želel priti v ljubljansko mestno hišo, Janković pa ni hotel v državni zbor.
Nato pa so iz SDS okoli 13.30 sporočili, da srečanje bo, in sicer v državnem zboru. Kot so dodali, so Jankovićevo povabilo sprejeli, ker so ocenili, da so resni pogovori med parlamentarnimi strankami koristni. Pravijo, da je SDS pripravljena delati povezovalno in konstruktivno v smeri reševanja velikih problemov, s katerimi se sooča Slovenija.
Ob 14. uri pa so iz Pozitivne Slovenije (PS) sporočili, da v stranki SDS "očitno ni realnega interesa za srečanje". Kot so pojasnili, je Janković prvaka SDS povabil na pogovore v ljubljansko mestno hišo, tako kot tudi vse ostale predsednike parlamentarnih strank, z izjemo Boruta Pahorja. "Iz SDS pa so odgovorili, da so se pripravljeni sestati le v prostorih državnega zbora," so razložili. Tako so v PS predlagali, da bi se predsednika strank osebno dogovorila o lokaciji.
"Janez Janša osebnega kontakta z Zoranom Jankovićem ni želel vzpostaviti, pač pa so nas iz stranke SDS naknadno obvestili, da so sami določili in rezervirali prostor za srečanje," pravijo v PS. V Jankovićevi stranki so že dopoldne SDS obvestili, da ga na sestanek ne bo, saj je tako enostransko pogojevanje nekorektno. Janković je šel tako v Portorož na podelitev nagrad turistične zveze.
Janša: Zakaj se Janković boji prostorov v DZ?
Po vsem tem je Janša sam stopil pred novinarje. Kot je povedal, obžaluje, da je sestanek odpadel. "Tega sestanka sicer nismo razumeli kot vabilo na neke formalne pogovore o sestavljanju koalicije in delu, saj ga predsednik republike še ni potrdil za mandatarja. To smo razumeli kot možnost pogajanj o interventnih ukrepih, ki jih moremo sprejeti takoj po novem letu," je dejal.
Dodal je, da obžaluje, da DZ za nekatere ni razumljen kot prostor za sestajanje poslancev. "Ne razumem, zakaj se nekdo, ki je bil izvoljen za poslanca, tako boji teh prostorov?!"
Kot pravi, je SDS za sestanek rezervirala nevtralen prostor in ne svojih prostorov. MOL po njegovem mnenju niso primerni prostori tudi zaradi nujne ločenosti županske in poslanske funkcije, Jankovićevi poslanci pa že tako ali tako hodijo po DZ. "Bili so tudi predlogi z njegove strani za sestanke po gostinskih lokalih, a SDS se tako ne bo sestajal. Niti ne vemo, ali je bilo to vabilo z njihove strani mišljeno resno, saj naj bi bil Janković v Portorožu."
Na vprašanje, ali to pomeni, da sestanka sploh ne bo, je Janša odgovoril: "Mi ne spreminjamo stališč čez noč, ne bomo pa se z Jankovićem sestajali po kafičih! Če začne komplicirati pri tako enostavnih stvareh, ne bo nikoli sestavil vlade. S tem izgublja samo čas," je še povedal.
V odzivu na te besede so iz Pozitivne Slovenije sporočili, da je Janković s povabilom stranki SDS na sestanek mislil resno in se je bil pripravljen odpovedati svojim današnjim obveznostim, ki jih je imel v Portorožu. V SDS so bili s tem seznanjeni, saj so jim to jasno sporočili, so še dodali.
Omanova ideja vse bolj utopična
Takšen zaplet že pri dogovarjanju o tem, kje se bosta Janković in Janša srečala, kaže, da je ideja Ivana Omana malo verjetna. Ta je namreč za Dnevnik dejal, da bi morala vlado sestavljati ravno Janković in Janša. "Logično je, da bi bil v taki vladi glavni tisti, ki je močnejši. Logično bi tudi bilo, da bi eni in drugi požrli neumnosti, ki so jih govorili pred volitvami, in bi v interesu države sedli skupaj. To je edini način, da bo ta država delovala," je dejal.
Evropski poslanec Ivo Vajgl je izrazil podporo Omanovi "lucidni zamisli". "Očitno je, da brez sodelovanja obeh najmočnejših političnih strank Slovenija ne more dobiti stabilne vlade, ampak nadaljevanje prakse medsebojnega oviranja in zanikanja," je menil Vajgl.
Jankovića čakata še NSi in SLS
Sicer pa naj bi se Janković v petek srečal tudi z NSi, a pri tej stranki je že vnaprej jasno, da jih zanima le opozicija oziroma pomladna koalicija.
Z vodstvom SLS pa naj i se Janković sestal v ponedeljek. Kot pravi Žerjav, k njemu odhaja, da mu predstavi stališče SLS in mu zagotovi, da bo drža SLS konstruktivna tudi v tem mandatu. "Vsekakor bomo sodelovali in to konstruktivno pri ključnih projektih, ker se kot stranka zavedamo odgovornosti, ki jo nosimo, saj bomo tako lahko skupaj reševali izzive, ki so pred nami in preprečili grški scenarij," je povedal.
Zalarja zanima, kaj se je pravzaprav zgodilo
Stranke, ki so na volitvah zabeležile slabši rezultat od pričakovanega, pa se soočajo tudi z razmisleki o tem, ali bi se moralo vodstvo strank zamenjati.
Predsednica LDS Katarina Kresal je članom izvršnega odbora ponudila odstop z vrha stranke, o tem bo razpravljal še svet stranke, zadnjo besedo pa bo imel kongres. V kratkem naj bi se s Kresalovo sestal tudi Aleš Zalar, trenutno edini minister LDS v vladi, ki opravlja tekoče posle. Zalar je bil namreč do srede v Angliji, zato pravi, da ga zanima, kaj se je pravzaprav zgodilo. O tem, da bi sam želel stopiti na čelo stranke, pa zaenkrat še ni razmišljal, je dejal.
Svoj odstop pa je v ponedeljek izvršilnemu odboru SDS ponudil tudi predsednik stranke Janša, a so ga člani odbora soglasno zavrnili. Volilno konvencijo so sicer napovedali tudi v Zares.
KOMENTARJI (2802)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.