Erjavec Janši: Zakaj te zadeve z mejo niste rešili že v 90. letih?
Slovenija je v mejnem sporu s Hrvaško ostala bolj ali manj sama. Smo res tako nerodni, so se vsi v Evropi zarotili proti nam, ali pa smo si sami krivi? "Slovenija nikakor ne ostaja sama, veliko držav še vedno podpira implementacijo sporazuma," pravi Cerar. Ponovil je, da je Slovenija pripravljena iti tudi v tožbo. Zahvalil se je vsem parlamentarnim strankam, da so bile pri tem vprašanju enotne. "Mi gremo popolnoma po pravni poti," je dejal. Dejan Židan pa je omenil, da ima Slovenija absolutno podporo v Nemčiji. "Predsednik Evropske komisije je zelo jasen, povedal je, da je treba implementirati arbitražno razsodbo," je dejal Karl Erjavec. Če ni volje s strani Hrvaške, nam ostanejo pravna sredstva, je še dejal prvak stranke DeSUS.
<br></br>
"Slovenija je v EU osamljena, brez pravih zaveznikov," je dejal Matej Tonin. Na to njegovo izjavo so nekateri drugi strankarski prvaki želeli protestirati, saj da to ne drži. "Slovenska vlada nima pravih zaveznikov, zato smo tam, kjer smo," je dejal Tonin. "To je čisto zavajanje slovenske javnosti," je protestiral Cerar. "Ko smo šli v EU smo v celoti verjeli v vladavino prava, ki jo ta zagotavlja. Zato je tako nevarno, da se desnica širi," je opozoril Židan. "Če nas vsi podpirajo, kot pravijo, zakaj arbitraža še ni implementirana," pa je Cerarja vprašal Tonin. "Problemi s Hrvaško že 25 let niso razrešeni, ker imamo eni in drugi že ves čas vlade, ki nabirajo točke z napenjanjem odnosov," je povzel Mesec. Dodal je, da moramo pri arbitraži vztrajat. "Arbitražno odločitev imamo, meja je določena in prej ali slej bo ta tudi v praksi uveljavljena," pravi Bratuškova. Janez Janša pa je dejal, da si želi, da bi politika pri tej temi delovala enotno, zato se "grizejo v jezik". "Arbitražna razsodba je za Hrvaško sporna, zaradi načina, na katerega je do nje prišlo," pravi Janez Janša.
<br></br>
"Menim, da je to, da Evropska komisija ni jasno rekla, da je treba arbitražno razsodbo spoštovat, zaskrbljujoč znak," je dejal Marjan Šarec. "Če Hrvaška sodbe ne bo spoštovala, ne bo konec, če se ta težava ne bo rešila v dveh mesecih," je dodal. Erjavec pa je Janšo vprašal, zakaj te zadeve niso rešili že v 90. letih, ampak to moramo reševati 26, 27 let kasneje in to po pravni poti. "Jaz takrat nisem bil predsednik vlade. Ne vem, zakaj so čakali, očitno so čakali, da bo Slovenija dobila najsposobnejšega zunanjega ministra Karla Erjavca," je bil sarkastičen Janša. "Kakšen minister za obrambo ste pa bili, če niste vedeli, kaj se dogaja z mejo," je nadaljeval Erjavec. "To je obujanje spominov," je odvrnil Janša.