
Več strank je v zadnjih dneh po poročanju Dnevnika dobilo ponudbo J. D., ki strankam v zameno za plačilo po dogovoru ponuja več kot 2500 glasov. Iz Zares so za 24ur.com sporočili, da so omenjeno sporočilo prejeli 15. novembra. Pravijo, da se na ponudbo niso odzvali, saj menijo, da predstavlja "morebitno kaznivo dejanje zoper volilno pravico in volitve." Zadevo pa so že prijavili pristojnim organom.
Iz stranke Gregorja Viranta so prav tako potrdili, da so sporočilo prejeli, a se nanj niso odzvali, saj so ga ocenili kot neresno. Iz SLS so sporočili, da so sporočili prejeli v "popačeni in praktično neberljivi obliki, ki smo jo zaznali kot 'spam' oziroma 'nadležno' pošto, do novinarskega vprašanja pa je sploh nismo odprli.“ Tudi v NSi so prejeli elektronsko sporočilo. Pravijo, da je to "nespodobna ponudba, vredna obsojanja".
"S kupovanjem glasov se v stranki Lista Zorana Jankovića Pozitivna Slovenija ne ukvarjamo. Takšno početje po našem mnenju ni legitimno," so na naše novinarsko vprašanje odgovorili iz strankarske pisarne ljubljanskega župana Jankovića. Sporočilo so sprejeli tudi na sedežu stranke SD, a se nanj niso odzvali, ker so presodili, da gre za "neslano šalo", v stranki SNS pa so sporočilo posredovali Komisiji za preprečevanje korupcije. "Ne vemo, kdo ali kaj stoji za sporočilom, tudi če gre zgolj za "potegavščino", pa je milo rečeno neokusna," dodajajo v stranki SNS.
Kot poroča Dnevnik, gre po kazenskem zakoniku za kršitev proste odločitve volivcev in kaznivo dejanje sprejemanja podkupnine pri volitvah.
J. D. z 2500 podporniki, ki mu slepo sledijo?
Podpisani J. D. stranke seznanja, da je eden najuspešnejših posameznikov, ki se v Sloveniji ukvarjajo z mrežnim marketingom in investicijami. Kot piše, ima v Sloveniji okoli 2500 pravih sledilcev, ki mu zaupajo, in če je potrebno, tudi slepo sledijo. Dopis po poročanju Dnevnika končuje z navedbami, da bo v primeru, če odgovora ne bo dobil, na koncu sam izbral kandidata oziroma stranko ter oddal ukaz za 2500 glasov.
Ta dopis je te dni po elektronski pošti dobilo več strank, avtor v pismu celo navaja, da ga je poslal predsednikom vseh strank. Ob tem Dnevnik navaja, da je za vstop stranke v parlament, če se bo volitev tako kot pred tremi leti udeležil dober milijon volivcev, potrebnih nekaj več kot 40.000 glasov. Identitete avtorja dopisa na Dnevniku niso uspeli preveriti, saj se J. D. ni oglasil ne po telefonu ne po elektronski pošti.
Zagrožena denarna kazen ali zapor
Na policiji so zatrdili, da bodo ukrepali v skladu z zakonom. Po kazenskem zakoniku gre za eno od kaznivih dejanj zoper volilno pravico in volitve, konkretno za kršitev proste odločitve volivcev, o kateri govori 151. člen kazenskega zakonika. Zagrožena je denarna kazen ali zapor do enega leta, dana podkupnina pa se vzame.
Kot kaznivo dejanje je v 157. členu kazenskega zakonika opredeljeno tudi sprejemanje podkupnine pri volitvah, kar se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta. Sprejeta nagrada, darilo ali druga premoženjska korist se vzamejo.
Protikorupcijska komisija je že zasledila kupovanje glasov, in sicer po poročanju Dnevnika pred lokalnimi volitvami, ko je ugotovila, da je zunajparlamentarna politična stranka, katere kandidat se je v eni od manjših slovenskih občin potegoval za župana, za vsak glas za svojega kandidata volilnim upravičencem ponujala denarno nadomestilo.
Komisija je z zadevo seznanila organe pregona, vodstvom vseh političnih strank, katerih kandidati so nastopali na lokalnih volitvah, pa predlagala, naj od vseh svojih odborov in članov zahtevajo, da se vzdržijo tovrstne prakse.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.