Po vzporednih volitvah, ki jih je za našo hišo izvedla agencija Mediana, je zmagovalka parlamentarnih volitev Stranka Mira Cerarja (SMC). Po vzporednih volitvah je dobila kar 36,9 odstotkov glasov, torej celo več kot so ji napovedale ankete. To pomeni, da bo v parlamentu imela 38 sedežev.
Na drugem mestu je po vzporednih volitvah Slovenska demokratska stranka (SDS). Dobila je 19,2 odstotka glasov, kar pomeni, da možnosti, da ta stranka lahko sestavi vlado, praktično ni. Pripada jim 19 sedežev.
Na tretjem mestu je stranka DeSUS, ki je dobila 9,7 odstotka glasov. To pomeni 10 poslanskih sedežev. Veliko presenečenje je Združena levica, ki je po vzporednih volitvah dobila 7,1 odstotka glasov. To ji bo prineslo sedem poslanskih sedežev.
Stranka SD je dobila 5,8 odstotka glasov, kar pomeni pet sedežev, stranka NSi pa 5,4 odstotka glasov, kar prav tako pomeni pet poslanskih sedežev. V parlament se bo sodeč po vzporednih volitvah prebilo še Zavezništvo Alenke Bratušek, ki je dobilo 4,7 odstotka glasov, s tem pa štiri poslanske sedeže.
Preberite še: Odzivi strank na vzporedne volitve.
Koga najverjetneje ne bo v parlamentu?
Vzporedne volitve kažejo, da v parlamentu ne bo dosedanjih parlamentarnih strank Pozitivne Slovenije (2,8 odstotka glasov), Državljanske liste (0,6 odstotka glasov) in Slovenske ljudske stranke (3,3). V parlament se prav tako niso prebile Verjamem Igorja Šoltesa (0,7 odstotka glasov), Piratska stranka (1,2 odstotka glasov), Liberalno gospodarska stranka (manj kot odstotek glasov), Naprej Slovenija (0,2 odstotka glasov), Slovenska nacionalna stranka (1,9 odstotka glasov), Zeleni Slovenije (0,5 odstotka glasov) in Humana Slovenija (manj kot odstotek).
Preberite še:
KOMENTARJI (1175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.