Ob 7. uri se je po državi odprlo več kot 3100 volišč za predčasne državnozborske volitve. Volivke in volivci so svoj glas lahko oddali do 19. ure, dotlej pa še vedno velja volilni molk.
Volišče je bilo 20 minut pomotoma zaprto
Do 19. ure je bilo odprtih 3142 rednih volišč in 55 volišč, na katerih so glasovali volivci zunaj kraja stalnega prebivališča. V Čemšeniku je bilo volišče št. 5 preko dneva po pomoti zaklenjeno približno 20 minut, zato so glasovanje podaljšali za eno uro. Uslužbenka trgovine, ki se nahaja v istem objektu kot volišče je namreč po pomoti zaklenila vhod v stavbo.
Udeležba precej nizka
Volilna udeležba je bila do 19. ure po še nedokončnih in neuradnih izidih 50,99-odstotna, poroča državna volilna komisija. To je najnižja udeležba na parlamentarnih volitvah do zdaj. Do današnjih volitev je bila namreč najnižja volilna udeležba leta 2004, ko se je parlamentarnih volitev udeležilo malo manj kot 61 odstotkov volivcev.
Na predčasnih volitvah rekordno število volivcev
V treh dneh predčasnega glasovanja od torka do četrtka je sicer tokrat glasovalo rekordno število volivcev. Po podatkih DVK je volilo 66.754 volivcev, kar predstavlja 3,9 odstotka vseh volilnih upravičencev.
Primerjava z državnozborskimi volitvami leta 2011 pokaže, da je tokrat predčasno glasovalo dobrih 117 odstotkov več volivcev. Takrat je namreč predčasno oddalo glas nekaj več kot 30.600 volivcev.
Za 90 mest 1134 kandidatov
V splošni volilni imenik je za letošnje volitve vpisanih 1.714.476 volilnih upravičencev. Volivci so izbirali med 1134 kandidati, ki so se potegovali za 90 poslanskih mest. Na volitvah je nastopilo 17 strankarskih list.
Volilni molk kršen predvsem s sms sporočili
Vse do zaprtja volišč je veljal volilni molk. V tem času je bila prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju za enega od kandidatov ali katero od političnih strank. Dežurna služba Ministrstva za notranje zadeve je med volilnim molkom po kampanji za volitve poslancev v državni zbor sprejela 304 klice. Med njimi v 60 primerih ni šlo za prijavo kršitev volilnega molka. Tako obravnavamo 244 prijav.
Velika večina prijav se je nanašla na prejeti SMS s politično vsebino. Ostale prijave so povezane z deljenjem volilnega gradiva v poštne nabiralnike, plakatiranjem in z objavami na družbenih omrežjih. Prejeli so tudi eno prijavo zaradi objave na televiziji.
Gre za rekordno število prijav, saj je bilo na volitvah leta 2011 179 prijav, leta 2008 133, leta 2000 pa 140. Na ostalih volitvah je bilo prijav še manj.