V Sloveniji se, podobno kot v večini držav zahodnega sveta, prebivalstvo hitro stara. Po podatkih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) je bilo v začetku letošnjega leta 616.647 prejemnikov pokojnin, od katerih je 71,3 odstotkov (440.000) prejemalo starostno pokojnino, 13,5 odstotkov invalidsko, 6,6 odstotkov družinsko in 8,3 odstotkov tako imenovano vdovsko pokojnino.
Med upokojenci visoko tveganje revščine
A razlike med zneskom, ki ga upokojenci vsak mesec prejmejo so precejšnje. Medtem, ko je najvišja izplačana pokojnina januarja letos znašala kar 2687,22 evrov, je povprečna neto starostna pokojnina 620,65 evrov, povprečna neto invalidska pokojnina pa 479,74 evre.
Ob tem je kar 26,4 odstotkov (98.200) upokojencev doslej prejemalo manj kot 500 evrov pokojnine in tako živelo pod pragom tveganja revščine (ta je za samsko osebo 616 evrov mesečno), na kar že vrsto let opozarjajo tudi humanitarne organizacije.
Najnižja pokojnina za upokojence s polno delovno dobo z oktobrom 500 evrov
Poslanci so aprila brez glasu proti sprejeli novelo pokojninskega zakona, po kateri bo odslej ob izpolnjenih upokojitvenih pogojih najnižja pokojnina znašala 500 evrov. Do takšnega zneska bo po podatkih ZPIZ-a upravičenih nekaj manj kot 45.300 oseb, od tega več kot 29.700 žensk.
Kot so ob sprejetju novele pojasnili v vladi, mora biti pokojnina vsaj tako visoka, da upokojencem ne bo treba zaprositi za varstveni dodatek.
Predsedniške kandidate smo ob tem povprašali, koliko pa bi po njihovem mnenju morala znašati minimalna pokojnina (točen znesek), ki bi (še) omogočala preživetje in dostojno življenje upokojencem?
Suzana Lara Krause:
"Minimalna pokojnina bi morala znašati toliko kot znaša minimalna plača: 570,77 € (neto). Če je država izračunala, koliko rabi delavec, da teoretično lahko pride čez mesec, ne da bi bil porinjen čez socialni rob, naj enako velja tudi za upokojence, ki so delali celo življenje in morajo imeti možnost uživati jesen življenja brez skrbi o tem, kaj bodo jutri jedli. Znesek bi lahko zagotovili s prerazporeditvijo sredstev za socialne transferje v proračunu."
Angelca Likovič
"Najmanj toliko, da bi človek lahko plačal oskrbo v domu starejših."
Maja Makovec Brenčič
"Z odločitvijo vlade in državnega zbora, da bo najnižja zagotovljena starostna pokojnina znašala 500 evrov, je letos skoraj 45.000 upokojencev dobilo višjo oktobrsko pokojnino. Posameznikom, ki so 40 let vplačevali v sistem, vendar so imeli zelo nizke plače, se tako zagotavljajo višje pravice, kot bi jim pripadale glede na pokojninsko dobo in višino plačanih prispevkov. Zaradi zvišanja jim ne bo več treba zaprositi za socialno pomoč države, varstveni dodatek (do tega je upravičena oseba, ki izpolnjuje z zakonom določene pogoje in njen mesečni dohodek ne presega 484 evrov). S tem se je zmanjšalo tveganje revščine med upokojenimi. Se pa zavedam, da tudi ta dvig še vedno ne bo dosegel praga revščine, ki za leto 2016 znaša 7.396 evrov na letni ravni ali 616 evrov na mesec."
Boris Popovič
"Pokojnine, kot tudi minimalna plača, ne bi smela biti nižja od 1000 evrov neto. To je osnova za koliko toliko normalno in dostojno življenje. Da bi to zagotovili, je nujno, da Slovenija postane učinkovita država. Treba je zagnati gospodarstvo, spremeniti davčno zakonodajo, uvesti socialno kapico in številne druge ukrepe, ki pripeljejo do tega, da se država začne spet normalno razvijati. Pospešiti je treba tudi trg dela in na splošno spodbuditi potrošnjo, saj bomo le na ta način v proračun dobili več in tako lahko omogočili boljše življenje za naše državljane."
Marjan Šarec
"Nesprejemljivo je, da imamo danes v družbi revne upokojence in da nikakor nismo sposobni doseči družbenega dogovora, da se določi minimalni znesek pokojnine, ki še omogoča spodobno življenje. Zelo jasno moramo izkazati hvaležnost starejši generaciji za njen prispevek k razvoju države. Zame bi morala biti minimalna pokojnina vsaj enaka minimalni plači. Kako bi se sredstva zagotovila v tem trenutku, ne vem. A z ureditvijo javnih naročil v zdravstvu ali pri drugih investicijah bi imeli dovolj sredstev, da preprečimo mizerno življenje naših upokojencev. Želimo biti napredna in solidarna družba, zato si ne moremo dovoliti, da živijo med nami ljudje, ki so nam omogočili šolanje, delo, brezskrbno otroštvo in mladost, na način, ki ne omogoča dostojnega življenja."
Borut Pahor
"Znesek se lahko izračuna po formuli minimalnih življenjskih stroškov; dostojna pokojnina bi po mojem mnenju morala dosegati vsaj to raven. Koliko točno znaša ta meja, je vprašanje, ki ga je treba nasloviti na pristojne institucije, ki to izračunavajo. Nesporno pa velja: več ko bo delovno aktivnih in manj ko bo brezposelnih, več denarja se bo steklo v pokojninsko blagajno."
Ljudmila Novak
"Sama predlagam tristebrni pokojninski sistem, kjer mora minimalna starostna pokojnina iz obveznega prvega stebra zagotoviti vsaj minimum za dostojno življenje (prag revščine), kar trenutno znaša 617,00 EUR."
Romana Tomc
"Z zneski je tako: ko ga izrečeš, ga začnejo ljudje postavljati v nek kontekst, ki morda ni enak tistemu, v katerem je bil izrečen. Vsekakor pa bi moral vsak imeti pokojnino, ki bi bila dostojna in s katero bi lahko preživel brez odrekanja osnovnim potrebščinam in brez tega, da bi, kot mi pogosto rečejo, bil v situaciji, ko z zneskom ne moreš ne živeti, ne umreti."
Do novega zneska minimalne pokojnine pa še zmeraj ne bodo upravičeni predčasno upokojeni. Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so že pred časom dejali, da bi bilo nepravično, da bi bili do tega zneska upravičeni vsi upokojenci, saj je višina pokojnine odvisna tudi od dolžine pokojninske dobe.
Zanimalo nas je tako tudi, ali menijo, da bi morala biti minimalna pokojnina zagotovljena vsem upokojencem, tudi predčasno upokojenim? Zakaj da, zakaj ne?
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.