Volitve

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'

Ljubljana, 25. 04. 2022 07.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Maja Račič, STA
Komentarji
141

Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

"Čestitam vsem, ki so se uvrstili v državni zbor, in želim, da ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last," je v prvem odzivu zapisala predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič. Če bodo razmerja ostala takšna, kot kažejo delni rezultati volitev, se Sloveniji po njeni oceni obeta stabilnejša in večinska vlada, ki bo imela veliko več posluha za demokratične procese odločanja, z vidika sindikatov pa za socialni dialog.

Prve poteze vlade morajo po njenih besedah okrepiti zaupanje v državo in njene institucije ter občutek državljank in državljanov, da se resnično zavzema za reševanje njihovih problemov in da jih spoštuje.

Sindikati od nove vlade pričakujejo vrnitev socialnega partnerstva, ki ga je dosedanja vlada "popolnoma razvrednotila".
Sindikati od nove vlade pričakujejo vrnitev socialnega partnerstva, ki ga je dosedanja vlada "popolnoma razvrednotila". FOTO: Damjan Žibert

Po ocenah Jerkičeve rezultati kažejo, da večina volivk in volivcev ne podpira politike razdvajanja vlade v odhajanju in da ni nasedla vsem razdeljenim bonbonom, ki jih je vlada razdelila zaradi pridobivanja podpore. "Čaka nas obdobje konsolidacije stanja, povezano z zahtevnimi mednarodnimi okoliščinami. Zato je pomembno, da je nova vlada močna in enotna kljub opoziciji, ki se ji obeta," je poudarila.

Visoka volilna udeležba pa je po njenih besedah jasen znak, da so državljani tokrat uporabili svojo pravico do aktivnega državljanstva in da so si sprememb resnično želeli.

"Pričakujemo, da se rešitve ne bodo iskale v zmanjševanju socialnih pravic in privatizaciji javnih storitev"

Tudi predsednik konfederacije sindikatov Pergam Jakob Počivavšek je pohvalil visoko volilno udeležbo, ki daje rezultatom volitev dodatno težo in legitimnost. "Prvi rezultati kažejo, da se je mogoče nadejati oblikovanja bistveno močnejše koalicije, kot smo ji bili priča v obdobju od zadnjih državnozborskih volitev, in posledično manj politične nestabilnosti," je zapisal v odzivu.

Prvi korak nove koalicije bi moral biti ponovna vzpostavitev Ekonomsko-socialnega sveta in socialnega dialoga, v okviru katerega bi bilo treba usklajevati bodoče ukrepe, je prepričan Počivavšek. Prav tako v Pergamu menijo, da bi Slovenija nujno potrebovala socialni sporazum, sklenitve katerega bi morala nemudoma lotiti nova vlada.

"Najprej bo treba kratkoročno poiskati vire za pokrivanje primanjkljajev v proračunu ter pokojninski in zdravstveni blagajni ter nemudoma začeti pogajanja s sindikati javnega sektorja o plačah v javnem sektorju, ki jih je prejšnja vlada pustila v celoti odprta. Srednjeročno pa so ključni izzivi pokojninska in zdravstvena reforma ter vprašanje financiranja dolgotrajne oskrbe, poleg tega pa prihodnost trga dela, vključno z reševanjem prekarnosti in skrajševanjem delovnega časa ter izzivi, povezani z digitalnim in zelenim prehodom," je poudaril.

Takoj po volitvah je po Počivavškovih besedah težko napovedati, kakšna ekonomska in socialna politika se napoveduje in kakšno bo reševanje izzivov javnih financ. "Pričakujemo pa, da se rešitve ne bodo iskale v zmanjševanju socialnih pravic in privatizaciji javnih storitev, še posebej zdravstva, temveč v njihovi krepitvi," je sklenil.

"Pravzaprav gre za spoznanje, da smo sedeli na napačnem vlaku"

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj pa je ocenil, da so državljanke in državljani zelo jasno povedali, da želijo živeti v drugačni državi od tiste, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada. "Pravzaprav gre za spoznanje, da smo sedeli na napačnem vlaku, ki pelje v napačno smer, tja proti Budimpešti in proti iliberalni demokraciji. K sreči je imel ta vlak vmes eno postajo to so bile te volitve in ljudje so ob prvi priložnosti skočili z njega," je ponazoril.

"Nedvomno je jasno, da je ta izpraznjena demokracija, to kršenje vladavine prava, poseganje v svobodo medijev, zavržena. Na teh volitvah je bila zavrnjena pot v avtoritarnost," je poudaril.

Kot sindikalist Štrukelj od nove vlade pričakuje takojšnjo rehabilitacijo sindikatov kot legalnih in legitimnih zastopnikov delavskih interesov ter vrnitev socialnega partnerstva, ki ga je dosedanja vlada "popolnoma razvrednotila". Novo vlado poziva k razmisleku o socialnem sporazumu, najširšem dogovoru v družbi, v katerem bi opredelili ključna ekonomska in socialna vprašanja.

Kot glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije pa pričakuje takojšnji začetek pogajanj o sklenitvi stavkovnega sporazuma oz. izpolnitvi stavkovnih zahtev, saj je stavka sindikata "še vedno živa in aktivna". "Če sklepam po odzivih največje stranke na naše stavkovne zahteve pred volitvami, sklenitev stavkovnega sporazuma ne bi smela biti pretežka naloga," je dodal Štrukelj.

Gospodarstvo v zahtevnih razmerah upa na trdno vlado

Gospodarstveniki vseh stanovskih združenj pa si po volitvah želijo predvsem čimprejšnjega oblikovanja vlade, ki bo imela trdno večino v DZ, znala preseči delitve na leve in desne in delala v dobro slovenskega gospodarstva. Ob tem opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen.

"Pot do bogate države in blaginje vodi skozi spodbudno poslovno okolje, v katerem lahko ljudje veliko zaposlujejo in ustvarjajo. Za solidarnost in socialno državo namreč največ naredijo prav gospodarski razvoj in investicije, ki odpirajo kakovostna delovna mesta, ta pa prinašajo prihodke za zdravstvo, pokojnine in socialno varnost nasploh," je po volitvah poudarila izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič.

Slovenija se, kot so izpostavili v združenju, sooča z zelo pomembnimi izzivi, kot so okrevanje po pandemiji, visoka inflacija ob zmanjšani gospodarski rasti, višanje cen energentov in drugih surovin, pomanjkanje materialov in komponent ter prekinitve v dobavnih verigah. "Zato je nujno potrebno, da se gospodarstvo in država povežeta ter sodelujeta pri oblikovanju skupne strategije okrevanja in iščeta rešitve, ki bodo pozitivno vplivale na delovanje naših podjetij in s tem na prihodnost," so poudarili.

Prav tako se mora končati "našivašizem" v podjetjih v državni lasti, ki škoduje celotnemu gospodarstvu in mednarodnemu ugledu slovenskega poslovnega okolja. Za korporativno upravljanje je ključno, da vodenje podjetij in drugih organizacij prevzamejo sposobni, strokovni, izobraženi in profesionalni menedžerji, usmerjeni v razvoj, so izpostavili.

Generalna direktorica AmCham Slovenija Ajša Vodnik je čestitala vsem, ki so bili izvoljeni v DZ, še posebej pa relativnim zmagovalcem za odličen rezultat. "Menimo pa, da bodo politiki absolutni zmagovalci za Slovenijo takrat, ko bodo znali preseči razdeljenost in najti skupno razvojno pot v dobro vseh državljank in državljanov Slovenije," je poudarila.

Organizacija AmCham Slovenija si je, kot je spomnila Vodnikova, za letošnje leto kot osnovno vodilo izbrala kulturo dialoga. "Želimo si, da bi se raven komuniciranja dvignila. To, čemur smo bili priča v predvolilni kampanji, nikakor ne sodi v javni diskurz in zmanjšuje ugled odločevalcev," je prepričana.

"Časi, ki nas čakajo, nikakor ne bodo lahki, prinašajo pa priložnost, da Slovenija ohrani in poveča zaupanje," je še dodala. Med nujne in najpomembnejše reforme po njeni oceni vsekakor sodita zdravstvena in pokojninska reforma, pri katerih sta pomembna širok konsenz in zaupanje.

"Za gospodarstvo pa bo poleg izzivov dobaviteljskih verig in primanjkljaja virov, predvsem energetskih zagotovo eden ključnih izzivov tudi zmožnost pridobivanja talentov in delovne sile," je sklenila in izrazila pričakovanje, da bo dohodninski zakon ostal, še več, da bo nadgrajen s socialno kapico. Sicer bo še več pomembnih kadrov svoje priložnosti iskalo drugod, s tem pa se bo izgubila tudi razvojna naravnanost slovenskega gospodarstva, je opozorila.

Želimo si stabilne vlade, pravijo gospodarstveniki. Na fotografiji (z leve proti desni) Janko Kodila, Joc Pečečnik, Igor Akrapovič in Ivo Boscarol.
Želimo si stabilne vlade, pravijo gospodarstveniki. Na fotografiji (z leve proti desni) Janko Kodila, Joc Pečečnik, Igor Akrapovič in Ivo Boscarol. FOTO: Damjan Žibert

Po oceni predsednika SBC – Kluba slovenskih podjetnikov Joca Pečečnika rezultat kaže, da so levi volivci razočarani nad etabliranimi strankami, ki so jim doslej zaupali. "Osebno sem pričakoval višji rezultat SD," je zapisal. NSi je medtem po njegovi oceni edina stranka, ki ni doživela volilnega poraza – dobila je še več glasov kot v prejšnjem sklicu parlamenta. Misli, da sta razlog za to njihovo delo in dober gospodarski program, ki podpira podjetništvo.

O zmagi, ki se nasmiha stranki Gibanje Svoboda, pa je dejal, da so z njenim vodjem Robertom Golobom v SBC – Klubu slovenskih podjetnikov ugotovili, da imajo podobne cilje. "In s to volilno zmago se gotovo odpira nova perspektiva v državi," je še zapisal Pečečnik.

V malem gospodarstvu si želijo predvsem stabilne vlade, ki bo znala povezati leve in desne ter bo delala v korist slovenskega gospodarstva. "Pričakujemo, da bo Golob sestavil takšno vlado, da bo dejansko imela večino v DZ," je dejal predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh.

Ravno zaradi volitev so na OZS tudi prestavili forum obrti in podjetništva, na katerem obrtniki in podjetniki vladi tradicionalno predstavijo svoje zahteve, na čas po volitvah. "Na njem bomo vlado povprašali, kaj bo storila za slovensko gospodarstvo, predvsem malo," je dejal Meh in si med drugim vnovič zaželel ministrstva za malo gospodarstvo. Želi si tudi, da se ne bi več pogovarjali o minimalnih plačah, temveč bi se začeli pogovarjati o dostojnih plačah za dostojno življenje ljudi.

V zdravniških vrstah po volitvah pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu

V zdravniških vrstah medtem od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu. Tako v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides kot v Zdravniški zbornici Slovenije med drugim pričakujejo ureditev ustreznega nagrajevanja zdravnikov.

V ZSS ponavljajo zahtevo zdravnikov, da zaposlene v zdravstvu izločijo iz enotnega plačnega sistema.
V ZSS ponavljajo zahtevo zdravnikov, da zaposlene v zdravstvu izločijo iz enotnega plačnega sistema. FOTO: Bobo

Po mnenju Fidesa bosta vlada in celotna slovenska politika morali prepoznati reševanje javnega zdravstva kot prvo prioriteto in v dobro slovenskih državljanov takoj preiti od obljub k dejanjem.

"Opozarjamo, da slovensko zdravstvo kliče po celoviti reformi, in ne parcialnih rešitvah, ki smo jih lahko spremljali v predvolilnih obljubah in ki so se že večkrat izkazale za neučinkovite, začenši s plačno reformo, ki bo nagrajevanje zaposlenih v zdravstvu približala ureditvam učinkovitih zdravstvenih sistemov zahodnoevropskih držav z nalogo v javnem zdravstvenem sistemu obdržati zdravnike, brez katerih zdravstvo ne obstaja," so zapisali v odzivu. Spomnili so, da je rešitev nagrajevanja z novim sistemskim zakonom za področje zdravstva tiči v predalu ministra za zdravje.

Sistem nagrajevanja, kot ga poznamo v Sloveniji, je po njihovi oceni namreč največja rak rana našega zdravstva in glavni razlog, da javno zdravstvo zapuščajo tako najizkušenejši zdravniki, na katerih temelji zdravljenje najzahtevnejših bolnikov, kot najmlajši, na katerih temelji prihodnost slovenskega zdravstva.

V zdravniški zbornici pa si želijo zdravstveni sistem, ki bo lahko vsakemu prebivalcu po načelu solidarnosti zagotovil pravočasne, dostopne, varne in kakovostne zdravstvene storitve, ki jih potrebuje.

Zavzemajo se tudi za pripravo in izvedbo nacionalnega načrta kadrovskih virov v zdravstvu in uvedbo spodbud za delo na območjih, ki so za zaposlitev  tako geografsko kot strokovno manj privlačna.

Ponavljajo zahtevo zdravnikov, da zaposlene v zdravstvu izločijo iz enotnega plačnega sistema. Menijo tudi, da bi morali vzpostaviti sistem, v katerem bi zdravnik lahko izbiral, ali bo delal kot javni uslužbenec ali kot zasebnik – samostojni zdravnik.

Potrebna se jim zdi prenova informatizacije, ki mora voditi v administrativno razbremenitev in večjo dostopnost. Zavzemajo se tudi za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki morajo poslovodstvom omogočiti bolj fleksibilno organizacijo delovnih procesov in nagrajevanje zaposlenih, je še naštela Beovićeva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (141)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

za naše
25. 05. 2022 19.53
Ukinit te zajedalske sindikate !Pokvarjenci ,da jih ni sram.
ObcasniKomentator
25. 04. 2022 13.57
+3
zamrznit place v javnem sektorju, zmanjsat javno upravo, sindikatom dopovedat, da naj nehajo izsiljevati, okrepiti gospodarstvo, decentralizirati slovenijo, onemogociti trgovcem, da nabijajo cene v nebo (avstrija ima marsikaj ceneje), postaviti nov zdravstveni sistem, onemogociti korupcijo, vlagati v zeleno energijo, ja kar velik dela za novo vlado ...
G8J
25. 04. 2022 13.21
+1
Jezni kovidovci in zokilanderji katerim se tresejo hlače in stolčki.
Lukrisa
25. 04. 2022 13.15
+4
Da gre za Janezem še Branimir bi bilo prečudovito.
Pipi Strel legenda
25. 04. 2022 13.14
-1
Sindikati so zadovoljni to je super.🥗
terran
25. 04. 2022 13.11
+3
Če bo tem mandatu vsaj povečini počistil packarijo, ki se valja po državi in uvedel bolj neposredno demokracijo, kot na primer Islandija..... potem je še upanje za Slovenijo, ker bo velika večina koritarjev odpadla....
Infiltrator
25. 04. 2022 12.48
+2
Lastil si ga je ker ga je ustanovil in ga odlicno vodil ,se pa strinjam z sindikati da naj ne si prisvajajo države zase in naredijo tudi kaj za malega cloveka
Mamuth
25. 04. 2022 12.46
-1
Glede na to kako si je Golob lastil Gen-i,ni pričakovati da bo tu kaj drugače.
elektroncek
25. 04. 2022 12.40
-4
pričenja se 4 leta stagniranja države .. brez napredka brez razvoja ... polom ...
Lukrisa
25. 04. 2022 13.15
+0
GMajky
25. 04. 2022 13.59
+1
polom in zdrob slovenske druzbe smo meli zdaj dve leti!!!jajo pa pocasi, vendar zagotovo ugasa v svetu politike!!!
kr_en_moz
25. 04. 2022 12.38
+2
Golob naj ne pozabi kdo mu je pomagal na oblast. Zanimivo bo čekirati na erar.si,koliko novcev bo priletelo na račune NVO. Jenull in njegovi pacienti ala Makarovič so pa prišepetovalci z imenom Ljudska iniciativa. Vodili nas bodo umetniki in socialkarji iz Metelkove
giovanni2
25. 04. 2022 12.38
+7
Upal sem, da mi ne bo več potrebno gledati Bojano Beović.
malaudras
25. 04. 2022 12.26
+2
To je šarec mislil, pa se je uštel.
kr_en_moz
25. 04. 2022 12.39
-1
Golob čez čas ne bo nič drugačen kot Serpetinšek
ap100
25. 04. 2022 12.24
+6
državo so v lasti že imeli - le oblast jim je občasno bila odvzeta
ich123
25. 04. 2022 12.19
+4
Kordiš že pripravlja zakon o nacionalizaciji tako, da podjetniki pripravite se !!!
Victoria13
25. 04. 2022 12.12
+4
Kmalu bodo zmagovalci ugotovilo kdo vodi to državo....
robovic
25. 04. 2022 12.05
+2
Nekdo kateremu je ideal Yuval Harari - transhumanist ni za zaupati. Na žalost je slabega zamenjal še slabši. Jeseni se pripravite na obvezno cepljenje - itak je že potrdil da če bo WHO dala take smernice, da jih bo strogo upošteval, to in ostale stvari po želji Klausa Schwaba i njegovega Velikega Reseta. Svoboda, za koga?
giovanni2
25. 04. 2022 12.39
+2
Ne laži. Golob je rekel, da se nobenemu ne potrebno cepiti, če sam noče.
Nimasmisla
25. 04. 2022 11.57
+2
Ne pričakujem ne vem kaj veliko se bo pa spremenilo za hrvate
User768643
25. 04. 2022 11.44
+18
In se je začelo... Najprej si želim videti nova imena v vladi, nato videti kako bodo vladali brez kadrovanja, ki so ga očitali desnici... Generalno pa želim, da res kaj tudi naredijo in ne samo jočejo, kako je za vse kriva prejšnja vlada.
ich123
25. 04. 2022 12.20
+2
yanay
25. 04. 2022 11.43
+0
Vsaka vlada, oz. vladajoča koalicija naredi kadrovske čistke. Vendar, tako temeljite, kot jo je naredila dosedanja vlada, pa ni naredil nihče. Janša je povsod, kjer je lahko, namestil trojanske konje, ki bodo še dolgo cokla za novo vlado. Saj bi bilo še v redu, če bi novi kadri nadomestili stare z večjo strokovnostjo in kompetencami. Žal so izobražen kader marsikje zamenjali popolni analfabeti, saj je imela dosedanja koalicija dokaj uboren sposoben kadrovski bazen. Najbolj me veseli, da bo položaj zapustil tisti človek s paževsko frizuro!
kr_en_moz
25. 04. 2022 11.37
+9
Zelo zanimiva bodo ministrska imena, z vonjem po naftalinu
Netajkun
25. 04. 2022 12.02
+2
To itak . . . definitivno svojih nimajo , prevladovali bodo kadri LDS in SD linije . V zahvalo bodo nekaj mest odstopili tudi LMŠ in SAB .
giovanni2
25. 04. 2022 12.40
+2
Sama sreča, da nimajo takšnih, ki so dobri po kriterijih SDS.