Pozitivna Slovenija, stranka, ki jo vodi Zoran Janković, je tako po delnih volilnih rezultatih kot tudi po rezultatih vzporednih volitev dobila največ glasov. Janković je po objavi rezultatov dejal, da smo imeli čas Janeza Janše in čas Boruta Pahorja. Zdaj pa Janković hoče imeti demokratično in učinkovito državo. Janković se je zahvalil vsem, ki so na volitvah oddali glas, ne glede na to, za koga so glasovali. Zahvalil se je tudi svoji ekipi, za katero je dejal, da je teh sedem tednov trdo delala.
V štabu SDS je po razglasitvi rezultatov vzporednih volitev vzdušje upadlo. Predsednik stranke SDS Janez Janša izjave za medije takoj po objavi rezultatov vzporednih volitev in delnih rezultatov ni želel dati. Je pa rezultate komentiral podpredsednik stranke SDS Zvonko Černač. Na vprašanje, ali Janša še uživa podporo v stranki, je odgovoril: "Ne gre za SDS, gre za Slovenijo." A hkrati je tudi dodal, da ima Janša v stranki vso podporo.
Da Černačeve besede držijo, se je pokazalo, ko je Janša le prišel v štab in dal izjavo. Dejal je, da zmagovalcu čestita, rezultat SDS pa da ni to, kar so želeli. "Ni tisto, zaradi česar smo šli na predčasne volitve," je dejal. In to ne zaradi vrstnega reda strank, pač pa zaradi razdrobljenosti glasov. Janša pričakuje, da bomo spet imeli predčasne volitve. "Žal," je dodal.
Na vprašanje o njegovem morebitnem odhodu z vrha stranke po tokratnih volitvah je pojasnil, da to ni problem, kar se njega tiče. So pa ob tem vprašanju nekateri navzoči glasno izrazili nestrinjanje s takšno možnostjo.
Po izjavi za medije se je Janša razvedril in je skupaj s podporniki zaplesal na ritme slovenskih skladb.
Medtem pa je dosedanji premier Borut Pahor ob objavi rezultatov vzporednih volitev dejal: "Vstali smo od mrtvih." Pahorja so v štabu nagradili z aplavzom. Glede morebitnega sodelovanja z Jankovićem v koaliciji je Pahor povedal, da se bodo v prihodnjih dneh glede tega posvetovali najprej s sodelavci, potem pa še z Jankovićem, seveda če jih bo k temu povabil. Pahor je sicer dejal, da je vprašanje, ali bo Janković prepričal stranko DeSUS Karla Erjavca in stranko Gregorja Viranta. Brez njiju bo Janković po Pahorjevih besedah težko sestavil trdno vlado. Igor Lukšič pa je dejal, da je stranka SD dosegla dober rezultat. Dodal pa je, da se mora zmagovita stranka najprej vprašati, ali je sposobna prevzeti vodstvo.
Ugibanja o tem, kdo bo v koaliciji in kdo v opoziciji
Gregor Virant, ki vodi Državljansko listo Gregorja Viranta, je dejal, da je rezultat, ki ga napovedujejo vzporedne volitve, za njihovo stranko dober. "Še posebej, če upoštevamo, da smo pred osmimi tedni šele začeli s projektom nove stranke," je dejal v prvem komentarju. Glede koalicije Virant pravi, da so odprti za vse, ki bodo sprejeli njihove pogoje. "Možne so vse koalicije, vendar pod jasnimi pogoji," je dejal.
Radovan Žerjav, predsednik SLS, je povedal, da "SLS v vsakem primeru raste". Glede morebitnega sodelovanja v koaliciji se še ni želel opredeljevati. "Če pa sedanji rezultati veljajo," Žerjav sicer verjame, da ne, "je pač tako". "SLS je dobila dober rezultat, mi se bomo pogajali, če bomo imeli priložnost, tudi za vstop v vlado, sicer bomo nadaljevali svojo pot v opoziciji," je še dodal Žerjav.
Preboj v parlament se obeta tudi stranki DeSUS. Karl Erjavec je dejal, da pričakuje povabilo v koalicijo. Janković bi sicer koalicijo lahko oblikoval tudi brez Desusa, a če Janković želi močno koalicijo, potrebuje tudi Erjavčevo stranko. Erjavec sicer problem vidi v interventnem zakonu, ki ga Janković podpira, stranka DeSUS pa ne. Erjavec pravi, da koalicije ni moč oblikovati čez noč in da bodo potrebni dodatni pogovori.
Vnovičnega preboja stranke NSi v parlament pa je vesela Ljudmila Novak. "Vsi so napovedovali, da se še nobeni stranki ni uspelo vrniti, mi tega nismo verjeli, ker smo prepričani, da če človek trdo dela, če ima vizijo, če ima ljudi, ki so pripravljeni za to nekaj žrtvovati, potem je tudi to uresničljivo," je poudarila Novakova. O morebitnem sodelovanju v vladi je pojasnila, da je NSi želela v pomladno koalicijo. "Težko stopimo v koalicijo s strankami, ki ne delijo naših vrednot," je pojasnila.
Kaj na vse to pravi Janković?
Janković ni želel komentirati ugibanj o tem, katere stranke so tiste, ki bodo dobile povabilo v koalicijo. Dejal je, da je skupaj z ekipo sestavil program do dneva volitev. Tako se bo najprej sestal s člani svoje ekipe in pogovorili se bodo, kakšni bodo njihovi nadaljnji koraki. Je pa dejal, da podpira interventni zakon in pokojninsko reformo.
Na vprašanje, ali meni, da mu bo predsednik republike Danilo Türk podelil priložnost za sestavo vlade, je odgovoril: "Pustimo predsedniku Türku, ki je izvrsten predsednik, da svojo nalogo opravi, in on se bo že pravilno odločil." Ob tem je dodal, da bo sprejel vsako Türkovo odločitev.
KOMENTARJI (1738)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.