Po besedah podpornika stranke Rada Pezdirja se zavzemajo predvsem za demonopolizacijo sistema ter združitev obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, saj je trenutni sistem "neugoden in nerealen".
Ob tem je strokovnjak za ekonomiko v zdravstvu Aleš Živkovič pojasnil, da je sistem financiranja zdravstva kljub izjemno visokim stroškom neučinkovit.
Po njegovih ocenah je temeljni problem Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), da ima po zakonu monopol, varčuje pa z zniževanjem pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ker pa prevalijo stroške na dopolnilne zdravstvene zavarovalnice, pa se premije dvignejo, še navaja Živkovič.
Da tak sistem ni v skladu z evropskimi direktivami, je Slovenijo opozorila tudi Evropska komisija, ki je vložila tožbo na Evropsko sodišče. Politika se bo po besedah Živkoviča zato morala odločiti, ali za popolno liberalizacijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ali pa za uvedbo enotnega sistema obveznega zdravstvenega zavarovanja v smislu združitve dopolnilnega in obveznega, kar bi bila po njegovem najprimernejša rešitev.
Z njim se je strinjal tudi Pezdir. Kot je dejal, program Državljanske liste med drugim predlaga povečanje avtonomnosti in odgovornosti vodstva zavoda pri poslovanju ter prilagoditev mreže javne zdravstvene dejavnosti demografski strukturi in logističnim spremembam.
Po besedah Pezdirja se stranka zavzema tudi za uvedbo proračunske kontrole pri ponudnikih obveznega zdravstvenega zavarovanja. Po njegovem mnenju je treba še preurediti trenutno institucionalno obliko ZZZS iz zavoda v sklad, ker sedaj ni podvržen nobenim finančnim regulativam.
Obenem je Pezdir opozoril na problem kartelne dejavnosti v okviru lekarništva, zato med drugim predlagajo še ureditev sistema veletrgovske dejavnosti in redefiniranje mreže lekarn, pri čemer naj se ne omejuje njihovega števila.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.