Dočakali smo težko pričakovano soočenje iz oči v oči med Robertom Golobom (Gibanje Svoboda) in Janezom Janšo (SDS). Uvodoma sta zatrdila, da nimata težav z dialogom. Kot je dejal Golob, se lahko z Janšo, tudi če se ne strinjata o preteklosti, pogovarjata spoštljivo. Na vprašanja v studiu sta odgovarjala še Tanja Fajon (SD) in Matej Tonin (NSi).
O podražitvah cen osnovnih dobrin
Prvaki strank so najprej predstavili svoje rešitve za vedno višjo rast cen hrane in energentov. Po besedah Janeza Janše se skupna košarica kljub podražitvam hrane za zdaj ni podražila, saj se je na drugi strani pocenila elektrika. Golob je poudaril, da se moramo "odločiti za aktivno zaščito ranljivih gospodinjstev. Ko trg ne deluje, je dolžnost države, da ukrepa."
Kot pravi, je rešitev njegove stranke fiksiranje končne cene plina in cene nekaterih osnovnih živil za gospodinjstva. Janša mu je na to odgovoril, da je ta vlada to že naredila z zamrznitvijo cen elektrike. Golob je pri tem poudaril še, da sta pri nas živinoreja in konzumacija mesa preveliki: "S subvencijami moramo kmete preusmeriti z živinoreje," je prepričan Golob. Prav tako je poudaril, da bi lahko problem v veliki meri rešili že tako, če bi se dva dni na teden odpovedali mesu.
Fajonova je pri tem poudarila, da pogosto gasimo požar, ni pa dolgotrajnih rešitev. Treba je diverzificirati vire, je prepričana. Kriza bo bistveno bolj trajna, kot se je sprva zdelo, opozarja predsednica SD. Kot poudarja, mora država prioritetno odkupiti hrano, ki je proizvedena doma in subvencionirati surovine za proizvajalce.
Tonin pa je izpostavil, da bomo največ storili, če se vojna v Ukrajini čim prej konča in tu ima Slovenija aktivno vlogo, zatrjuje. Med domačimi ukrepi je izpostavil omilitev rasti cen in prizadevanje za energente iz drugih držav. Poudaril je, da moramo začeti Slovenci najprej začeti odkupovati slovensko hrano.
O izboljšanju položaja mladih in rešitvah za stanovanjsko problematiko
Mlade v Sloveniji večinoma najbolj pesti stanovanjski problem. Janša pravi, da bo nedavno sprejeti zakon o jamstveni shemi omogočil mladim, da bodo postali lastniki stanovanj in ne več najemniki. Druga stvar, ki naj bi po njegovem izboljšala stanje med mladimi, je dvig neto plač, ki naj bi se še povečeval v naslednjih letih. Obljublja tudi digitalni razvoj, ki bo omogočil veliko boljše začetne plače nad 2000 evrov, ki so zdaj redkost.
Golob je prepričan, da za rešitev stanovanjskega problema mladih jamstvena shema ni dovolj: "Edina pot je sprememba zemljiške politike, izgradnja neprofitnih najemniških stanovanj z odkupom po petih letih." Za izboljšanje položaja mladih je izpostavil še pomen investicije v delovna mesta z visoko dodano vrednostjo in da mladi v službah prepoznajo svoje poslanstvo.
Tonin rešitev stanovanjskega problema vidi v gradnji novih, a manj obdavčenih stanovanj. Mladim je treba dovoliti, da uresničijo svoje talente v Sloveniji, tako da izboljšamo poslovno okolje, še pravi Tonin. Poleg tega poudarja, da mora družba razumeti, da so otroci zaželeni in naša naložba.
"Stanovanja, stop prekarnosti in stop begu možganov," je Fajonova naštela tri poglavitne ukrepe, na katere stavi SD. Kot poudarja, so največji problem stanovanja za mlade, saj so cene teh podivjale. Mladi imajo velike težave tudi zaradi nestalnih zaposlitev – treba bo takoj ukrepati na tem področju, da se takšno delo ustavi na ravni države, pravi Fajonova. Tako bomo ustavili beg možganov, je prepričana.
Kaj predstavniki strank pravijo o problematiki dostojne starosti?
Predstavniki strank so spregovorili tudi o problematiki dostojne starosti. Danes je v Sloveniji več kot 435.715 prebivalcev starejših od 65 let.
"Povsod, kjer se bo življenjska doba podaljševala, bo treba tudi dlje delati. A to se ne bo zgodilo čez noč," je dejal Janša in dodal, da bo sedanji pokojninski sistem treba novelirati že v naslednjih štirih letih. Poudaril je, da je v Sloveniji skoraj 300.000 upokojencev, ki prejemajo pokojnino, ki ne zadošča za dostojno preživetje. "Tem smo tudi v času epidemije z dodatki najbolj pomagali," je dodal. "Te anomalije ni možno popraviti čez noč, to bomo popravljali z božičnico in raznimi dodatki, ki v sistemu ne bodo naredili še večje zmede, kot je narejena doslej," je dejal.
Izpostavil je še, da imamo v slovenskem pokojninskem sistemu marsikaj, kar ni pokojnina, pa se izplačuje iz ZPIZ-a. "Pokojninski sitem je treba tega očistiti. Prenesti, če so ti privilegiji upravičeni, na izdatke ministrstev proračuna. V pokojninskem sistemu pa je treba ohraniti samo denar in izplačila za pokojnine."
"Vsakdo, ki ima polno pokojninsko dobo, si zasluži dostojno starost nad pragom revščine," je poudarila Fajonova. Pojasnila je, da želijo Socialni demokrati uvesti minimalno pokojnino, s tem pa bi vsakemu, ki ima polno pokojninsko dobo, zagotovili 700 evrov. "Kako? S tem, da bomo razširili dostopnost varstvenega dodatka. To je pomembno zlasti za tiste, ki so na robu z minimalno pokojnino," je dejala in pojasnila, da želijo poskrbeti tudi za Zakon o nacionalnih demografskih rezervah. "Da do leta 2030 polnimo in plemenitimo državno pokojninsko blagajno, ki je danes močno prazna."
Tudi Golob se je vprašal, kaj je dostojna pokojnina. V svoj program do leta 2030 so zapisali, da je to prag revščine plus 10 odstotkov. Pojasnil je, da je edini način, da bomo pri populaciji, ki se stara in kjer je mlada populacija vedno manj številčna, prišli do želenega, višja dodana vrednost na zaposlenega. "Če bomo imeli zelena delovna mesta z visoko dodano vrednostjo, bomo lahko tudi starostnikom zagotovili dostojno pokojnino," je dejal.
Glede daljše delovne dobe je dejal, da je veliko upokojenih starostnikov, ki še vedno želijo delati. "Mi bomo spremenili pokojninsko zakonodajo na način, da upokojencem, ki bodo želeli delati, ne bomo zmanjšali pokojnin. S tem bomo povečali delovno silo," je dejal.
Tudi Tonin je dejal, da potrebujemo čim več tistih, ki vplačujejo v pokojninski sistem. "To pomeni, da gospodarstvo dobro deluje," je dejal in opomnil na pomen višje zaposlenosti. Kot drugo ključno točko je izpostavil, da je treba okrepiti drugi pokojninski steber, kar bi dosegli z dvema ključnima orodjema. "Treba je okrepiti drugi pokojninski steber, da bomo del prispevkov pri plačah dali neposredno za pokojnine, del pa na kup, da se oplemeniti," je dejal. Pojasnil je, da gre za zahodnoevropske principe, ki pomagajo, da imajo tudi družbe, ki se starajo, vzdržne pokojninske sisteme.
Predvolilno soočenje ste v ponedeljek lahko spremljali tudi v oddaji Odločitev 2022 na POP TV. Na tokratnem, že tretjem soočenju, so predstavniki osmih strank, ki jim po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Mediane kaže najbolje in imajo možnost za preboj v parlament, delili svoje poglede na zdravstveno politiko. Spregovorili so o svojih kandidatih za zdravstvenega ministra, o načrtih, kako bi odpravili korupcijo v zdravstvu, reševali čakalne dobe in težave s kadrom. Kako pomagati mladim, ki zaradi epidemije preživljajo vse hujše duševne stiske, pa smo vprašali predstavnike podmladkov strank.
KOMENTARJI (2291)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.