V listi Naša prihodnost in Dobra država se zavzemajo za vzpostavitev državljanom prijaznega sistema nadzora porabe javnega denarja. "Vzpostaviti moramo sistem, kjer lahko vsakdo izmed nas na preprost način z nekaj kliki na spletu preveri porabo javnih sredstev. Manj korupcije pa pomeni več sredstev za zdravstvo, socialo, šolstvo, mlade ter domove za starejše," so zapisali v sporočilo za javnost.
Na skupni listi se nahaja 36 kandidatk in 42 kandidatov.
Med vidnejšimi oziroma v preteklosti medijsko bolj izpostavljenimi kandidati so:
IVAN GALE, predsednik stranke Naša prihodnost
SMILJAN MEKICAR, predsednik stranke Dobra država
mag. VIOLETA BULC, podpredsednica stranke Naša prihodnost in nekdanja evropska komisarka
NATALIJA TRIPKOVIĆ, mag., podpredsednica stranke Dobra država
ZLATAN ĆORDIĆ- Zlatko, samostojni kulturni delavec
ALMA REKIĆ, priznana kulinarična strokovnjakinja/Chef
VIOLETA TOMIĆ, poslanka
NINA TUŠAR MARKEŽ, bivša direktorica DUTB
METKA SPAROVEC MALENKO, vrhunska plavalka in trenerka
PETER GOLOB, diplomat in slovenski konzul v Trstu
JASMINKA ALIĆ, nekdanja vrhunska košarkašica
doc. dr. BORUT WERBER, strokovnjak za informacijske sisteme
mag. DOROTEJA NOVAK GOSARIČ, visoka uradnica na Ministerstvu za zdravje
izr. prof. dr. JAKA VADNJAL, strokovnjak s področja podjetništva in ekonomije/finance
dr. POLONCA ŠTEFANIČ, doc.dr.mikrobiologije na UL
dr. LJUBO VOŠNJAK, strokovnjak za kriminalistiko/varnostne vede
BARBARA HROVATIN, zdravnica
dr. SILVESTER LIPOŠEK, strokovnjak kineziolog
DUŠAN VODLAN, predsednike umetniške plesne zveze Slovenije in podpredsednik svetovne umetniške plesne zveze
"Svoje volilno telo vidimo v vseh tistih, ki so spregledali manipulacije, ki so se dogajale v zadnjih dveh letih in jim še ni videti konca," so zapisali. Po njihovem mnenju je večina težav, s katerimi se sooča Slovenija, posledica netransparentnosti in korupcije. "Največji sovražnik korupcije pa je preglednost porabe javnih sredstev," so pripomnili.
"Po ocenah mednarodnih organizacij v Sloveniji zaradi korupcije vsako leto izgubimo več kot tri milijarde evrov. To je toliko, da bi lahko vsako leto zgradili 30 novih pediatričnih klinik. Ali pa vsako leto šest novih univerzitetnih kliničnih centrov ali vsako leto 150 domov za ostarele oziroma 500 novih telovadnic," poudarjajo.
Prav zato je po njihovem mnenju korupcija ena ključnih težav razvoja Slovenije. "Gre za denar vseh državljank in državljanov, zato moramo storiti vse, da se taka praksa konča," so prepričani. Poleg boja proti korupciji pa je cilj liste, da dosežejo socialno pravičnost in prenehanje z okolijsko brezbrižnostjo. Zagovarjajo trajnostni razvoj, odprto družbo znanja in inovacij, ki temelji na zaupanju, enakopravnosti in pravičnosti.
Zavzemali se bodo za:
• pravno in socialno državo ki bo učinkovito poskrbela za "malega človeka";
• preglednost, ki je največji sovražnik korupcije in nepotizma;
• svobodo govora in nov medijski zakon;
• samooskrbo na vseh nivojih;
• strokovne in sposobne kadre namesto politično nastavljenih, da pridobimo pregledne in učinkovite javne institucije;
• reorganizacijo in preglednost ter dostopnost zdravstva.
Ena ključnih prioritet programa tudi samooskrba
Po mnenju omenjenih strank zaradi trenutnih razmer v svetu vse večji problem postaja socialna varnost. "Verjamemo v aktivno skupnost in se hkrati zavzemamo, da posamezniku, ki je gradnik slednje, omogočimo socialno-ekonomsko stabilnost. Tako bo lahko postal aktiven državljan, ki bo lahko vplival na odločitve, ki direktno učinkujejo na vse nas," pravijo.
Kot pravijo, ima na socialno varnost neposreden vpliv tudi samooskrba, ki je ena ključnih prioritet njihovega osnutka predloga programa. "Nedopustno je, da se predvolilne bombonjere poznajo predvsem v žepih premožnih, in da porazdelitev teh sredstev ni ne sorazmerna, ne pravična," so zapisali in dodali, da bo Slovenija postala socialna država, ko bo vsem posameznikom zagotovljena možnost za dostojno življenje, ne glede na njihov status. Kakovost družbe se najbolj odraža v odnosu do najranljivejših skupin, še pravijo. Prav zato pa je, kot dodajajo, v skrbi za socialno državo treba poskrbeti za solidarnost do različnih ranljivih skupin, od družin z nizkimi prihodki, brezposelnih, upokojencev, prekarnih delavcev pa tudi drugih marginalnih skupin.
Izpostavljajo tudi pomen svobode govora
Kot drugo ključno prioriteto izpostavljajo svobodo govora, ki mora postati vrednota, ki je neposredno povezana z medijsko svobodo. "Nova zakonodaja mora prvenstveno ustrezno zaščititi novinarje in domače medije pred politiko ter medijsko koncentracijo. Različni poskusi podrejanja, omejevanje delovanja medijev kot so kadrovanje na RTV, ustavitev financiranja STA, nakupi domačih medijev s strani tujih političnih zaveznikov aktualne vlade, pritiski in šikaniranja novinarjev morajo postati le slab spomin," vztrajajo.
"Cepljenje s cepivi proti covidu-19 je izključno stvar odločitve posameznika"
Eno od bolj perečih vprašanj, ki zanima javnost, je zagotovo vprašanje obveznega cepljenja v povezavi s covidom-19. "Dejstvo je, da je bilo pri tem narejene veliko škode, zato je vsaka debata o obveznem cepljenju ali prisilah k cepljenju s cepivi, ki niso prestala standardnih postopkov in varnostnih protokolov, škodljiva in zato nesprejemljiva," so prepričani.
Prav zato izpostavljajo, da je cepljenje s tovrstnimi cepivi izključno stvar odločitve posameznika. "Ker je to tema, ki močno polarizira, se bomo aktivno zavzemali za široko in spoštljivo javno razpravo. Ker se tovrstno cepljenje trenutno umešča tudi v shemo obveznega cepljenja, je naše stališče nujnost širše strokovne in javne razprave na podlagi argumentov ter dokazov, ne razmerij moči," dodajajo.
"Ključno vprašanje tudi teh volitev bo, kakšna družba želimo postati. Javni diskurz na vseh področjih je treba dvigniti na spodoben in strpen nivo, da postane vzor odgovorne in demokratične družbe," so sklenili.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.