Na POP TV je potekalo drugo predvolilno soočenje. V studiu sta se najprej soočila aktualna predsednica vlade Alenka Bratušek in trenutno najverjetnejši mandatar za sestavo bodoče vlade, Miro Cerar.
Voditeljica Maja Sodja je Cerarja najprej povprašala o zasebnem pogovoru z Janezom Janšo ob koncu prvega soočenja pretekli četrtek. Cerar mu je nekaj prišepnil, Janša pa ga je ustavil, češ da so mikrofoni še vedno vklopljeni. Cerar je dejal, da se je želel od njega le posloviti. "Mislil sem, da je konec oddaje, pa so bile še reklame," je dejal. Voditeljica mu je povedala, da to ni res, da je bilo oddaje že konec, Cerar pa je vztrajal, se je želel le posloviti od Janše in mu stisniti roko v slovo.
Tudi Bratuškova je dejala, da med njima ni šlo samo za poslavljanje. "Večkrat sem si pogledala posnetek, bila sem zelo presenečena in če je šlo samo za poslavljanje, ne bi bilo treba pokriti mikrofona. Vidi se, kdo je tu šef in kdo uboga," je dejala. Cerar ji je odvrnil, da so take insinuacije povsem neprimerne. Ob ponovnem predvajanju posnetka se je spomnil, da je Janšo vprašal, ali gresta skupaj popit vodo. Na jasno vprašanje Bratuškove o morebitnem sodelovanju z Janšo, je Cerar odvrnil: "S človekom, ki je bil pravnomočno obsojen, se ne moreš niti pogovarjati o koaliciji."
Iz posnetka je bilo tudi vidno, da je Zoran Janković Cerarja vprašal, ali je prebral njegovo sodbo glede poročila KPK, Cerar pa mu je obljubil, da bo to storil v kratkem. Na vprašanje, ali svojim tekmecem deli brezplačne pravne nasvete, je odvrnil, da ne, da mu je pa pač obljubil, da jo bo prebral. "V tem ni nobene mistike," je dejal.
O prodaji Mercatorja ...
Voditeljico je zanimala prodaja Mercatorja. Kaj bo z delavci? Bratuškova je prebrala del poročila o prodaji in dejala, da upa, da bodo zaveze v njem spoštovane. "Zahtevam, da se jih upošteva, sicer bodo sledile sankcije," je dejala. Ponovila je, da je Mercator pred leti pod mizo prodal že Janša. "Upam, da se politika iz tega obdobja v naši državi nikoli več ne ponovi," je še dodala. Tudi dobaviteljem je obljubila, da bodo zaveze iz pogodbe spoštovane. "Ponavljam, Janez Janša, ki je danes na Dobu, je prodal Mercator," je odvrnila sindikatom, ki jo obtožujejo, da laže. "Mislim, da politikom ni mesto na protestih," pa je odgovorila na vprašanje, ali se bo udeležila protesta, ki se proti prodaji Mercatorja obeta v nedeljo.
"To je grozljiv dokaz, kako slabo smo v preteklosti upravljali z državnim premoženjem. Zavedati se moramo, da je kupec izredno sumljiv, zadeve so zato zelo nepredvidljive," pa je na prodajo Mercatorja dejal Cerar. Zagotovil delavcem in dobaviteljem si ne bi upal dati.
Poglejte, kako so strankarski veljaki prišli na Pop tv.
O zdravstvu ...
Cerar je eden od redkih, ki pravi, da je denarja za zdravstvo dovolj. Zakaj potem sistem ne deluje? "Precej velik del denarja bi lahko dobili, če bi ukinili prostovoljno dopolnilno zavarovanje in prenesli njegove premije na obvezno, torej ju združili. To bi omogočilo vse, kar si želimo – zmanjšanje čakalnih vrst, specializacijo mladih zdravnikov, nabavo zdravil, pripomočkov, opreme …," je odvrnil Cerar. Konkretnih številk sicer nima, gre pa za več deset milijonov evrov, pravi.
Bratuškova je dodala, da se skozi dodatno zavarovanje izgubi 70 milijonov evrov. "Tu se strinjam, treba ga je preoblikovati in zagotoviti, da ostane v zdravstveni blagajni, enako kot tudi dobički lekarn." Na vprašanje, zakaj tega ni storila sama, je odvrnila: "Samo eno leto sem vodila vlado, v tem času se ne da popraviti vseh stvari, ki so bile narejene narobe. Moja največja napaka je, da sem ministra Tomaža Gantarja, ki je bil slab minister že v Janševi vladi, pustila na položaju še eno leto!" je dejala. Tudi Alenka Trop Skaza je bila po njenem mnenju napaka. Darko Jazbec se ji zdaj zdi primeren kandidat za resor zdravstva. Cerar pa ni mogel povedati, koga bi predlagal kot ministra za zdravje.
Na vprašanje, ali bi Bratuškova volila Cerarjevo stranko, če se sama ne bi potegovala na volitvah, je Bratuškova odvrnila, da ne, saj od njega dobi premalo odgovorov. Cerar pa je diplomatsko odvrnil, da na to vprašanje ne more odgovoriti.
Tonin ostal brez nasprotnika
Nato je bil na vrsti Matej Tonin. Predstavnik stranke NSi bi se moral soočiti s predstavnikom SDS, a so v slednji stranki povabilo na soočenje zavrnili. Tonin je dejal, da sta NSi in SDS dve ločeni stranki, ki sicer imata sorodni program. Spora, ki se je odvil med NSi in SDS, Tonin ni želel pogrevati. "Logično in normalno je, da če sta dve različni stranki, da prihaja tudi do razlik," je dejal. "Včasih tudi znotraj družine pride do kakšnih konfliktov," je povedal in dodal, da sta obe strani uporabili premočne besede.
Tonin je dejal, da je zdaj ključno, da se osredotočimo na tiste stvari, ki jih Slovenija potrebuje. "To so nova delovna mesta, da bodo ljudje lahko jutri dostojno živeli, da bodo imeli delo in dostojno plačo," je povedal. V NSi obljubljajo 40.000 novih delovnih mest v štirih letih. "Za nova delovna mesta so ključne investicije in pa domača potrošnja," je povedal. Razložil je, da bi do investicij lahko prišli prek evropskih sredstev, ki jih zdaj slabo črpamo, in pa prek poenostavitve postopkov, s katerimi bodo gradbena dovoljenja hitreje izdana. Do večje domače potrošnje pa lahko pridemo samo z nižanjem davkov. "Drugačna formula ne obstaja," je povedal Tonin.
Voditelj Miha Drozg je Tonina vprašal, ali bi sodeloval v vladi Janeza Janše. Tonin je odgovoril, da je to odvisno od tega, ali bo Janša na prostosti. "Če bo v zaporu, pa fizično ni mogoče sodelovati," je dejal Tonin. "Ne predstavljam si, kako je lahko nekdo iz zapora minister ali predsednik vlade. Seveda pa to ne pomeni, da ne bomo sodelovali s stranko SDS," je dodal. Ob tem je povedal še, da bi v novi vladi sodelovali tudi s stranko SLS.
'Ni bilo treba prodati Mercatorja kot kilo kruha'
Voditelj Martin Tomažin je tudi Dejana Židana (SD) in Franca Bogoviča (SLS) povprašal o prodaji Mercatorja. Bogovič pravi, da je vlada o tej temi razdeljena, morala pa bi sesti za mizo in se zediniti. Nasprotuje kupcu, kot je Agrokor, je dejal, in pogojem, pod katerimi je bil Mercator prodan. "Ocenjujemo, da je vlada naredila slabo stvar, ko je prodala Mercator. Kot kilo kruha ga pa res ni bilo treba prodati," je dejal. Židan pa je pripomnil, da v SD prodaji nasprotujejo že od leta 2010, ostale stranke pa so se spomnile temu nasprotovati zdaj, tik pred volitvami. "Počutimo se izdane," je dejal.
Oba sta poudarila pomen samooskrbe v slovenskem kmetijstvu. Sta soodgovorna za to, da je ta padla v zadnjih letih? Židan pravi, da se je trend padanja ustavil že leta 2011, Bogovič pa je poudaril, da je treba poskrbeti za dvig samooskrbe. Po njegovem mnenju je ključna povezava proizvajalcev v verigi navzgor in kmetijstva s turizmom.
V programih obeh strank ni konkretnih rokov – kdaj bodo npr. gradbena dovoljenja lažje dosegljiva, kdaj zanje ne bomo potrebovali celega fascikla, pač pa le mapo, kot v Avstriji? Židan pravi, da so v SD že začeli spreminjati zakone, med njimi tistega o vodah, ki je povzročal največ težav. "A vlado menjamo že vsako leto, zato je zakone težko spreminjati. Zakon o kmetijskih zemljiščih je pripravljen, dali ga bomo v proceduro takoj, ko bo sestavljena nova vlada. Zakon o gradnji objektov pa je bolj zapleten. Menjava vlade vsako leto dejansko škoduje tej državi!" je dejal. Bogovič pa pravi, da če ne bo podtikanja in metanja polen pod noge, bodo spremembe možne že v letu dni.
Še vprašanje s kom v koalicijo? S tistimi, ki imajo za predsednike ljudi, ki ne znajo povedati, od kod jim premoženje, zagotovo ne, je dejal Židan. Bogovič pa je odvrnil, da si v SLS želijo vlade, ki bi trajala štiri leta, in da se bodo povezali s tistim, ki jim bo programsko najbolj podoben.
Soočenje Jankovića in Erjavca
Kot zadnja sta se soočila prvak stranke PS Zoran Janković in prvak stranke DeSUS Karl Erjavec. Erjavec ima za sabo že kar nekaj ministrskih funkcij in pravi, da če bodo volivci tako odločili, lahko opravlja tudi funkcijo predsednika vlade.
Janković je dejal, da Erjavca ne vidi kot premierja in dodal, da mu svojega glasu ne bi dal. Na vprašanje, če to pomeni, da ne bi niti sodeloval z Erjavcem, pa je Janković odgovoril: "To je pa zdaj drugo vprašanje." Pojasnil je, da bi sodeloval s tistimi, ki bi izvajali program PS, ker to je edini program, ki lahko pripelje to državo iz krize.
Janković je spomnil, da je bil Erjavec v štirih vladah, te štiri vlade pa niso pridelale nič dobrega. "To je njegov način komuniciranja, Jaz na takšen način ne bom komuniciral," je odgovoril Erjavec. Dodal je, da si ne predstavlja, da bi šel v Jankovićevo vlado, zlasti zato, ker je to zelo tvegano. "On je v vrsto postopkih, vedno ga nekaj obravnavajo," je dejal Erjavec. "Sicer ima geslo 'poštenost', ne vem, zakaj, verjetno se malce šali," je dodal Erjavec.
Janković o Gantarju, Erjavec o KPK
Janković je Erjavca popravil in dejal, da je geslo "pošteno". V duhu tega gesla je Janković začel govoriti o podpredsedniku DeSUS Tomažu Gantarju. Janković je dejal, da je Gantar kot minister za zdravje dodelil koncesijo Železniškemu zdravstvenemu domu. "Kaj boste zdaj rekli, če boste ugotovili, da je Tomaž Gantar od prvega aprila tam zaposlen kot urolog. A je to pošteno?" je vprašal Janković. Erjavec je ob tem pogledal voditelja Janija Muhiča in dejal: "Ne vem, glejte, jaz sploh ne vem, o čem govori."
Erjavec je spet spomnil na poročilo KPK in se začudil, da Janković govori o poštenosti. Janković mu je očital, da se spreneveda. "To je njegov način. Namesto, da o meni govori, govori o Tomažu Gantarju," je dejal Erjavec.
Erjavec zagotovil, da bi lahko preživel, če bi imel 480 evrov pokojnine
Glede na to, da je višina pokojnin ena od perečih tem, je voditelj Muhič Erjavca vprašal, ali bi bil sam sposoben preživeti s 480 evri. "Na vsak način, ker iz zelo revne družine izhajam," je povedal. "Tega ne meni govoriti, zato pa imam tak socialni čut," je dodal. "Ko ne bo stranke DeSUS in Karla Erjavca, bodo šle pokojnine navzdol," je povedal Erjavec.
Ko je Janković začel kritizirati Erjavca, da v resnici ni borec za pokojnine, mu je Erjavec dejal: "Ti si res en pravljičar."
Janković je obljubil, da bo v letu 2015 ustvaril 10.000 delovnih mest, in sicer z oživljanjem podjetij, kot sta denimo Cimos in Mura, Erjavec pa ga je vprašal: "Kdaj boš pa Stožice zaključil?" Janković je odgovoril: "To sem zaključil."
O Mercatorju …
Tudi glede Mercatorja si Janković in Erjavec nista bila edina. Janković obžaluje prodajo Mercatorja. Ko ga je voditelj spomnil, da je pred letom dni dejal, da bi delnice prodal po 111 evrov, je Janković zatrdil, da je takrat dejal, da bi jih prodal za 121 evrov za delnico. A tudi ta cena za delnico bi bila premalo, je zdaj dejal Janković. Erjavec pa je po drugi strani prepričan, da je Janković v resnici naklonjen prodaji Mercatorja. "Če bi bil naklonjen prodaji, bi delnice prodal, ko so bile vredne po 300, 400 evrov, pa nisem," je odgovoril Janković.
Voditelj Muhič je Jankovića vprašal, ali bo v nedeljo šel na shod pred Mercator v ljubljanski Šiški. Janković je odgovoril, da bo šel, če ga bodo povabili. Prepričan je, da ga delavci Mercatorja še vedno podpirajo. Pohvalil se je, da je on edini, ki ve, kako zagotoviti delovna mesta. "Prepričan sem, da mi ljudje še verjamejo, čeprav nisem v Mercatorju," je povedal.
Erjavec pa je dejal, da je treba storiti vse, da prodaja Mercatorja ne bo realizirana. Po njegovem mnenju je treba takoj sprožiti revizijo in odpoklicati upravo NLB. "Cena je bila po pogodbi precej višja kot 86 evrov. To pogodbo je treba pregledati," je dodal.
KOMENTARJI (1813)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.