Kaj bo za to storila prihodnja vladajoča garnitura? Sedem predsednikov strank se je v studiu soočilo z izkušenimi, uspešnimi in prepoznavnimi podjetniki: Igorjem Akrapovičem, Ivom Boscarolom, Jocem Pečečnikom in Jankom Kodilo.
Odgovarjali so jim: Janez Janša, Marjan Šarec, Dejan Židan, Miro Cerar, Karl Erjavec, Matej Tonin in Luka Mesec.
Pečečnik čaka štiri leta, Magna dovoljenje dobila v šestih mesecih
Joc Pečečnik že štiri leta čaka na gradbeno dovoljenje za bežigrajski stadion, medtem ko je vlada vse potrebno za prihod Magne Steyr uredila v pol leta. Zakaj takšna razlika? Pečečnik je na soočenju dejal, da bi rad politikom odprl pogled in jih poskušal prepričati, da bi razmišljali bolj podjetniško in manj ideološko. "Boli me srce, ko se peljem mimo stadiona. Rad bi ga obnovil, mu dal dušo," je dejal Pečečnik, ki se 10 let muči z birokracijo v državi. "Naša država je ugrabljena. Projekt je narejen profesionalno, a naša vlada ne vlada državi, pač pa ji vlada birokratska mafija."
Politiki v studiu so se strinjali, da je treba podjetnikom pomagati in jim olajšati pot do gradbenih dovoljenj in poslovanja. "Jaz sem dal jasno zadevo, da se ta projekt uredi, ministrstva med seboj zadevo kooordinirajo. Gre za dober projekt, zato mora v takem primeru vlada presekati vozel. Verjel sem, da bo ministrstvo za okolje in prostor opravilo nalogo, a je očitno ni. Svojo vlogo ima pri tem tudi civilna iniciativa. Za Magno smo se zavzeli, ker gre za ogromno delovnih mest," je povedal predsednik SMC Miro Cerar in dodal, da poskušajo izenačiti domače in tuje podjetnike.
Marjan Šarec ima precej izkušenj z ministrstvi in problem je, da med seboj ne sodelujejo. Od uradnikov je treba zahtevati odgovornost, je bil oster - zadeve se vlečejo leta, kar je občutno preveč.
Dejan Židan je ob tem dodal, da minister ne more vedno stati za nekim projektom, zato so pred kratkim sprejeli določene zakone, ki pa bodo začele veljati šele s 1.7., ko te vlade ne bo več. A bodo prav ti ukrepi olajšali poslovanje podjetnikom.
Karl Erjavec je razkril, da so v različne projekte v Sloveniji vpleteni močni lobiji, zato zadeve stoji dolgo časa: "Zadaj so tako močni lobiji, da lahko odnesejo celo ministra. S Pečečnikom sva sodelovala pri projektu bežigrajskega stadiona, a so se venomer v projekt vpletale civilne iniciative in ga poskušale zrušiti."
Kaj bi storil predsednik SDS Janez Janša, da bi podjetnikom olajšal poslovanje? "Ministri si ne upajo predlagati zamenjave direktorja Arsa, na primer? Predsednik vlade ne more zamenjati ministra za okolje. Zato je potrebno popraviti zakonodajo, da lahko predsednik vlade sam menjuje ministre in treba je spremeniti tudi ves volilni sistem."
'Tretji nivo uradnikov pri nas preprečuje projekte. To je grozljivo'
Igor Akrapovič, še en uspešen podjetnik, je na gradbeno dovoljenje čakal devet let in moral preseliti proizvodnjo celo v Črnomelj. "Tretji nivo uradnikov preprečuje projekte. To je grozljivo. Selitev v Črnomelj je pomenila za naše zaposlene velik problem, ker se vozijo daleč od doma, tudi podjetje ima zato večje stroške s prevozom. Če bi ostali v Ivančni Gorici, bi ostalo za plače ali razvoj. A imeli smo tudi problem v Kamniku, kjer so bili problem medvedi, volkovi in šakali. Pet let smo čakali, da bi dobili zazidljivost!" Dodaja, da ne potrebuje nobenih subvencij od države, želi si le, da bi se zmanjšale birokratske ovire.
Mesec meni, da Ljubljana ne potrebuje še enega stadiona, podobnega Stožicam: "Občina naj raje gradi stanovanja in domove za starejše." Pečečnik je na to odgovoril, da gre za projekt, ki bo vseboval mešanico kulture in športa in doprinesel h kvaliteti življenja v mestu. A Luka Mesec je izpostavil še en problem - to, da pride v Slovenijo tuje podjetje in takoj dobi subvencije ter še baranta z vlado, ni dobro.
Miro Cerar ob tem dodaja, da je gradbeni trojček sklop treh zakonov, ki bistveno poenostavljajo pridobitve gradbenih in okoljskih dovoljenje. "Država je res bila ugrabljena in je do neke mere še vedno, a v SMC smo to mero nekoliko zmanjšati," je ocenil delo svoje vlade v preteklih štirih letih.
'Vsi so me strašili z italijansko birokracijo, a tam sem v štirih mesecih začel graditi'
Ivo Boscarol na počasno odločanje glede stadiona in Magne gleda podobno kot drugi podjetniki. "Vsi so me strašili pred italijansko birokracijo, a v štirih mesecih smo imeli vse dokumente in začeli graditi. Tudi na Kitajskem je podobno. V eni uri in pol sem ustanovil podjetje, odprl račun, davčno številko in začel delati. Danes je čas denar in če se postopki vlečejo, nas drugi prehitijo."
Cerar je dodal, da so za velike investicije imeli hud spopad s Poljaki, Madžarsko. In tu smo zmagali, je dejal predsednik SMC. "Dobili smo ogromne investicije, prek katerih bomo lahko spodbujali industrijo. Res pa je, da so nekatere zadeve narejene, mnoge pa so iz preteklosti in jih bo treba popraviti." Šarec: "Mi se še teh zakonov, ki jih imamo, ne držimo. Dobre uradnike je treba nagraditi, slabe pa kaznovati."
Kako dvigniti minimalno plačo?
Minimalna plača v letošnjem letu znaša 638 evrov neto oziroma 842,79 evra bruto. Levica se zavzema, da bi se dvignila na 700 evrov. Luka Mesec je poudaril, da blaginjo ustvarjajo vsi - za primer je navedel: ''Delavci pri Akrapoviču delajo izpušne sisteme, inovacije, enako je v javnem sektorju - brez dobrega izobraževalnega sistema Akrapovič ne bo imel izobraženih delavcev''.
Gospodarstveniki v našem studiu so poudarili, da v njihovih podjetjih delavci nimajo minimalnih plač. Pečečnik je dejal, da ima tudi čistilka več kot 700 evrov plače. Akrapovič se je strinjal, da so zaposleni tisti, ki kreirajo dodano vrednost, zato jim namenjajo tretjino od letnega prometa. ''Povprečna bruto plača pri nas je 2100 evrov,'' je dejal Akrapovič, ki zaposluje okoli 1200 ljudi.
Boscarol je poudaril, da v Sloveniji le tretjina ljudi polni proračunsko vrečo, druga tretjina so upokojenci, tretja pa je skupina, sestavljena iz javnih uslužbencev, brezposelnih in drugih, ki so plačani iz davkoplačevalskega denarja. Prav zato je poudaril, da mora biti fokus ravno na prvo omenjeno skupino. Razprava je na tej točki postala precej burna. Mesec se je ostro odzval in Boscarola okrcal: ''Rekli ste, da javni uslužbenci nič ne delajo.'' Nadaljeval je, da povabljeni vsekakor niso reprezentativni gospodarstveniki, da bi bilo precej drugače, če bi v studio povabili predsednika uprave Luke Koper. Gospodarstveniki so kar nekoliko povzdignili glas, češ, čigava pa je Luka Koper.
Nekoliko nejevoljen je bil tudi Erjavec, ki je poudaril, da so trenutni upokojenci leta vplačevali v državni proračun. Sicer se tudi Erjavec strinja, da mora biti minimalna plača vsaj 700 evrov, saj niso vsi podjetniki tako odgovorni.
Cerar je poudaril, da so minimalne plače v času njegovega mandata dvignili. ''Vodenje vlade pomeni videti celoto. Gospodarstvu moramo pomagati, da je konkurenčno svetu, višja dodana vrednost namreč pomeni, da se bodo dvignile plače''. Šarec je nadaljeval, da moramo presekati z delitvijo med javnim in zasebnim sektorjem, saj potrebujemo vse.
Janša je bil jasen, kakšno družbo si želi: ''Ne želim živeti v družbi, v kateri bomo vseskozi razpravljali o minimalni plači. Želim živeti v družbi, kjer se bo splačalo delati in da se bo splačalo dobro delati.'' In kaj predlaga? ''Dvignili bomo splošno davčno olajšavo, ukinili krizno stopnjo DDV, uvedli bomo družinsko dohodnino, ki bo poenostavila celotne postopke. Na podlagi davčnih in ostalih ukrepov bo ljudem v žepih na leto ostalo 900 evrov več," obljublja Janša.
Da bo več ostalo v žepih ljudi, obljublja tudi prvak SD Dejan Židan. Poudaril je, da mora država izvesti davčno prestrukturiranje, in sicer, da zniža obdavčitev dela, tako da bo vsakemu posamezniku v denarnici ostalo vsaj 500 evrov več letno.
Obdavčitev 13. in 14. plače? Da ali ne? Kako nagraditi zaposlene?
Kakšno je mnenje političnih veljakov in podjetnikov o obdavčitvi 13. in 14. plače? Tonin meni, da ne bi smeli biti obdavčeni z dohodnino. Ivo Boscarol je izpostavil še en problem: "Kaj pri nas sploh je plača? To, kar delavec dobi nakazano? Prvi bruto? Drugi bruto? Plača z regresom in malico ter prevozom? Imam podjetje v Italiji in ne morem primerjati uspešnosti, ker tam dobijo višjo plačo, a so vse te stvari vključene v plačo. Zato ne moremo odgovoriti o obdavčenju 13. in 14. plače, ker niti ne vem, kam to spada pri nas?"
Bi Mesec podprl obdavčitev ali ne? "Mi smo predlagali boljšo rešitev za delavce. Udeležbo delavcu pri dobičku - predlog je bil zavrnjen, a ga bomo ponovno vrnili v obravnavo. Če boste razdavčili 13. in 14. plačo, bodo nagrade dobili, a menedžerji in par izbranih zaposlenih." Kodila je ob tem Mesca vprašal, ali bi morali ob tem delavci tudi pokrivati izgubo? "Če smo uspešni, bi morali mi imeti možnost izplačati 13. in 14. plačo, a diskrecijska pravica lastnika je, da se odloči, komu bo dal nagrado ali ne. Jaz si v 25 letih še nisem izplačal dobička. S proračunskim denarjem se negospodarno ravna," je dejal podjetnik z vzhoda Slovenije.
Tudi Joc Pečečnik si od leta 1989 ni nikoli izplačal dobička. "Podjetniki smo življenje namenili ustvarjanju podjetja. Noč in dan razmišljamo o tem. Smo le ljudje, ki smo edinstveni in tu zato, da ustvarjamo dodano vrednost."
Ko je debata politikov zašla v preteklost in v medsebojno obračunavanje o tem, kdo je oziroma ni kriv za bančno luknjo, je Ivo Boscarol povzdignil glas: "Mi bi radi zgolj delali, ne izplačujemo si dobička, ker hočemo nagraditi svoje zaposlene. Mi jih rabimo. Zato moramo ločiti 13. in 14. plačo, ko delavca nagradimo tako, da ima nekaj tudi za svojo bodočnost, od udeležbe pri dobičku. Vsi ustvarjamo dobiček in če ga bomo lahko delili, si ga bomo tudi mi izplačevali. Zato bi morali imeti zakon, da če hočemo biti razdeliti dobiček med zaposlene, ta dobiček ne bi smel biti še enkrat obdavčen."
Kakšna bo prihodnost?
''Gospodarska rast je plima, ki dvigne vse čolne. Treba je vzpostaviti sodelovanje. Če vlada gradi, modernizira železnice, ceste, skrbi, da je država varna, da več vlagamo v znanost, potem lahko dobro sodelujemo. Tudi tako vlada podpira gospodarstvo in to nam vrača. Se pa strinjam, da je treba najti konkretne rešitve glede davka na dobiček,'' je poudaril Cerar.
Tonin je opozoril, da se zdi, kot da je dobiček bogokleten. ''Tisti, ki so pametni, dobiček vlagajo v razvoj in tudi v delavce, saj zadovoljni delavci pomenijo tudi to, da bo podjetje preživelo.'' Židan se strinja, da je državi v interesu, da imajo podjetja dobiček. ''A davki imajo svoj namen - da država deluje,'' je poudaril.
Cerar se je ostro odzval na voditeljevo iztočnico. ''Magna bo tovarna avtomobilov, kjer bo zaposlenih več kot tisoč ljudi, Maribor to krvavo potrebuje, in ne zavajajte z besedo lakirnica,'' se je na voditeljeve besede, kaj je pomembneje - domači gospodarstveniki ali tuje lakirnice, odzval Cerar.
Mesec je nato zapeljal pogovor v prihodnost. Poudaril je, da je treba začeti z resnim razvojnim konceptom, da bo Slovenija prodirala z visoko tehnologijo in da država ne bo dopuščala, da inovativna podjetja kupujejo tuji skladi.
Pečečnik je opozoril, da je vsekakor treba ločiti med slabimi in dobrimi podjetji. Janša je poudaril, da je bilo danih kar nekaj dobrih idej, ki bi jih bilo dobro zapisati v koalicijsko pogodbo. Nadaljeval je, da številni dobri podjetniki v Sloveniji sploh ne želijo, da bi se o njih govorilo, ker imajo potem težave, denimo obiske inšpektorjev. Tako je v medijih več slabih zgodb, prav zato želi ''spremembo klime''. Židan je poudaril, da se bo kriza slej kot prej ponovila in zato je treba govoriti o tem, kaj naj politika naredi, da se leto 2008, ko se je začela zadnja večja gospodarska kriza, ne bo ponovilo.
Erjavec je nadaljeval, da je treba zgraditi tudi ceste, hidroelektrarne in drugo infrastrukturo, pri tem pa bodo dobila delo tudi mala in srednja podjetja. Ta bi si po mnenju Erjavca zaslužila svoj ministrski resor - za obrt in podjetništvo.
Šarec se je odzval na Pečečnikovo iztočnico, da nekateri nič ne plačujejo. Opozoril je, da morajo v prvi vrsti zakone spoštovati stranke. ''Če bomo vsi plačevali davke in če bo država to tudi sposobna pobrati, potem se bo klima spremenila, zato predlagamo ustanovitev finančne službe,'' je dejal Šarec.
Kako bi politiki sestavili koalicijo? Kdo bi šel v povezavo z Janšo in kdo ne?
Naša prihodnost je odvisna od sestave koalicije. Bo Janša lahko sam sestavil vlado? "Mi smo sestavili vlado, ko smo bili relativni zmagovalec in tudi, ko nismo bili relativni zmagovalec. Naša vrata so odprta. Kaj je pred Slovenijo? Ne le ti izzivi, o katerih smo danes govorili, pač pa še drugi - izzivi, ki terjajo sodelovanje. Za to smo odprti in upam, da bodo tudi drugi."
Židan in Šarec nočeta z Janšo v koalicijo, kaj bosta torej storila po volitvah? Židan je dejal, da SD Janše zagotovo ne bo klical. "Če bomo mi sestavljali vlado, bomo na pogovore klicali vse stranke razen SDS. Ne moramo namreč pristati na politiko ustrahovanja in neresnic." Janša je na to odvrnil: "Če smo mi radikalni, smo takšni pri zaščiti slovenskih interesov, gospodarstva, blaginje Slovencev. Ste pa vi radikalno nesposobni."
Šarec je dejal, da je sposoben sestaviti razvojno naravnano vlado, ki bo gledala naprej. "Obe vladi sta krivi, da smo 10 let izgubili zaradi krize. Čas je za novo generacijo, za tiste, ki gledamo v prihodnost. Sit sem pogrevanja toplih juh, človek ima tu občutek, da vlada državljanska vojna." Na to, s kom bi sestavil koalicijo, ni odgovoril.
Miro Cerar pa bo po volilni nedelji gledal v prihodnost. "Nadaljeval bom tam, kjer smo sedaj končali. Mi si ne želimo ideoloških prepirov, hočemo sodelovati. Zato smo ustvarili politično stabilnost, modernizirali javno upravo. Moramo prisluhniti gospodarstvenikom."
KOMENTARJI (2547)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.