Da ideje, ki so jih politiki predstavili na drugem predvolilnem soočenju, niso nove, je poudarila podpredsednica evropskega mladinskega foruma Anja Fortuna. "Pogovarjali so se, kot da bi izumljali toplo vodo, a veliko teh idej je bilo že predebatiranih, številne organizacije so jih tudi že predstavile," je dejala v oddaji 24UR ZVEČER. Ob tem pravi, da jo moti predvsem to, da se o teh stvareh le pogovarja, narejeno pa ni bilo še nič. "Mi čakamo na implementacijo stvari."
"Treba se je zavedati, da je po svetu veliko modelov, ki že funkcionirajo. Ni treba izumljati tople vode, lotijo naj se tistih stvari, ki že funkcionirajo, in naj jih implementirajo," je jasna.
Z njo se strinja tudi odvetnica Nina Zidar Klemenčič: "Povedali smo jim o različnih modelih iz tujine, ki že delujejo in ki bi jih bilo treba le implementirati v naš sistem. Dvomilijonski Sloveniji ni treba odkrivati tople vode, temveč mora le prevzeti dobre prakse iz tujine."
Ob tem dodaja, da jo zanima, kdo bo po volitvah znova sedel za mizo s civilnodružbenimi organizacijami in začel aktivno pripravljati model, ki bi rešil stanovanjsko problematiko. "Velik problem, o katerem skoraj nihče ne govori, so tudi 'čista' socialna stanovanja – gre za tiste družine, ki niso zmožne plačevati neprofitne najemnine ali stroškov bivalnega prostora, o čemer pa ni na tokratnem soočanju nihče govoril," je še poudarila.
Da se v predvolilnem obdobju sliši veliko obljub, medtem poudarja izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič. "V oddaji smo slišali, da je bila že leta 2015 spisana resolucija, ki je veliko teh rešitev že omenjala. Žal pri nas zelo radi pišemo strategije, zelo težko pa nato pridemo do operativne izvedbe," je izpostavila.
Izpostavlja tudi dva vidika, prostorsko politiko in centralizacijo države. "Prepričana sem, da bi marsikatera mlada družina želela živeti na zelenem podeželju, če bi hkrati imeli javno infrastrukturo, da bi nam omogočala hitre povezave," meni.
Kaj pa ideja o skandinavskem modelu? "Če je to javnofinančno vzdržno, v tem ne vidim nič slabega. To bi lahko bila dobra stvar, ki bi mladim pomagala, da bi tisti del plače, ki ne gre za dohodnino, izkoristili za reševanje svojega stanovanjskega problema," odgovarja Zidar Klemenčičeva, ki ob tem poudarja težavo, da je pristojnost za stanovanjsko problematiko v Sloveniji prenesena na občine. "Večji poudarek bi morali dati odgovornosti države, da oblikuje in uresničuje stanovanjsko strategijo. Težava je v tem, da je država svojo odgovornost vedno prenašala na lokalne skupnosti, ki pa te odgovornosti ne zmorejo."
"Kar se tiče napovedane spremembe pri mladih, se sliši zelo prijetno, je pa treba preučiti tudi vzdržnost in vpliv na javne finance," je poudarila Juvančičeva. Zanima jo tudi, kdo bo naslednji finančni minister, ki se bo ukvarjal z javnim dolgom. "Zelo rada imam rek 'Ne poslušajmo le, kaj govorijo, temveč tudi glejmo, kaj delajo'," ob tem poudarja.
'Problematika stroškov socialno ogroženih ima že zelo dolgo brado'
Na soočenju so spregovorili tudi o energetski krizi. "Problematika stroškov socialno ogroženih ima že zelo dolgo brado. V neprofitnih najemnih stanovanjih veliko družin ne more plačevati stroškov; zdaj ko se naberejo še veliki stroški ogrevanja, bi se pričakovala pomoč za najbolj ogrožene," je glede obljub predstavnikov dejala Zidar Klemenčičeva.
Fortunova medtem pravi, da energetska kriza na mlade vpliva z več vidikov. "A vprašanje je tudi, kako bo to vplivalo na prihodnje generacije."
V soočenju je prišlo v ospredje tudi vprašanje plač Roberta Goloba. Ob tem se vse sogovornice strinjajo, da tema le odvrača pozornost od drugih, pomembnejših vprašanj. Od kandidatov si želijo predvsem sodelovanje in konec razdeljevanja naroda. "Te razprave spremljamo že zelo dolgo in le zameglijo probleme. Če primerjam s športom – noben športnik na tekmovanju ne zmaga tako, da obračunava s svojimi nasprotniki. Zmaga tako, da se osredotoči nase in na svoje treninge ter izboljšuje svojo vsebino dela," je dejala Juvančičeva, ki ob tem pravi: "Lahko se tudi vprašamo, ali so plače v politiki prenizke in tako ustvarjamo negativno selekcijo."
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.