Slovenija

'Luksuz je lahko tudi nesorazmerno draga kljuka za vrata'

Ljubljana, 29. 11. 2011 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 11 min
Avtor
Tomaž Verdev
Komentarji
52

Nam bo po volitvah nova oblast v žepih pustila več denarja? Ali naj zmagovalec volitev dodatno obdavči bogate? Morebiti zniža dohodnino in dvigne DDV? In kako bo vse mogoče ideje v predvolilni kampanji prenesel proračun?

Kakor koli preživeta je že delitev na levico in desnico, pa se ti dve pri nas poleg razumevanja zgodovine razhajata tudi pri vprašanju nižanja oziroma višanja davčnih bremen. Medtem ko SD, Virantova lista, SLS in NSi vse po vrsti napovedujejo znižanje davkov, pa levica o tem molči.

Davek na dohodek pravnih oseb

Kar nekaj strank v letošnji predvolilni kampanji napoveduje znižanje obdavčitve dohodka pravnih oseb. Tako bi SDS, Lista Virant, SLS in SNS davke dohodkov pravnih oseb z 20 znižale na 15 odstotkov, medtem ko NSi v svojem programu ne navaja številk. Znižanje obdavčitve dohodka pravnih oseb je sicer v svojem predlogu davčne reforme predlagal tudi Ivan Simič, ugledni davčni strokovnjak in nekdanji direktor Davčne uprave RS (Durs), ki smo ga poprosili za komentar nekaterih predlogov, ki se tičejo sprememb davčne politike.

Predloge strank, ki se nanašajo na spremembe davčne politike, je za 24ur.com komentiral nekdanji direktor Davčne uprave RS Ivan Simič.
Predloge strank, ki se nanašajo na spremembe davčne politike, je za 24ur.com komentiral nekdanji direktor Davčne uprave RS Ivan Simič. FOTO: Dare Čekeliš
Pri znižanju obdavčitve prihodka pravnih oseb z 20 na 15 je po Simičevih besedah ''izpada okoli 190 milijonov'', po mnenju strank, ki zagovarjajo omenjen ukrep, pa bi znižanje davka na dohodek pravnih oseb vzpodbudilo gospodarsko rast in ustvarilo spodbudnejše gospodarsko okolje.

Ivan Simič poudarja, da pri davčnih reformah ne smeš nikoli spreminjati stopenj le pri enem davku, temveč je treba opraviti reformo vseh davkov ter ob tem biti pozoren na končni rezultat reforme. Ob tem je treba izhajati predvsem iz gospodarskih razmer v trenutku izvedbe davčne reforme in cilja, ki se ga želi doseči.

Ekonomist Sašo Polanec sicer napovedi, da se bo z znižanjem davkov gospodarska rast spodbudila do te mere, da bi dejansko narasli proračunski prihodki, smatra za iluzijo.

DDV

Med strankami v predvolilni kampanji dvig davka na dodano vrednost (DDV) za eno odstotno stopnjo zagovarja Pozitivna Slovenija Zorana Jankovića, kar bi po Simičevih izračunih v državno blagajno prineslo okoli 150 milijonov evrov.

SNS Zmaga Jelinčiča bi davek na dodano vrednost s sedanjih 20 odstotkov znižala na 15 (tako stopnjo DDV imata Ciper in Luksemburg), zaradi česar bi bila državna blagajna ob okoli 750 milijonov evrov. Dvigu DDV nasprotujejo Socialni demokrati (SD), ki pa napovedujejo znižanje davčnih obremenitev dela, s čimer najbrž mislijo na znižanje dohodnine.

Z nižjo davčno stopnjo je obdavčena hrana, medicinski pripomočki, stvari, ki so potrebne za življenje. Vse ostalo je obdavčeno z višjo stopnjo DDV.

Ivan Simič se sicer zavzema za zmanjšanje davčnih bremen fizičnim in pravnim osebam ob hkratnem dvigu DDV za dve odstotni točki, toda le pri višji davčni stopnji. ''Zavezancem bi zaradi nižje dohodnine ostalo več v žepu, in ta višek bi lahko porabili. Zato bi lahko prišlo do večje potrošnje, kar pomeni, da dodatne davčne prihodke lahko prinese le višji DDV.''

Simič tako predlaga, da se pri dohodnini poveča splošna olajšava iz 3.143,57 evra na 6.000 evrov ter se uvedeta dva dodatna dohodninska razreda ter povišajo zneski za prehod iz enega davčnega razreda v drugi davčni razred. Tako bi se prehod v najvišji dohodninski razred z 41-odstotno obdavčitvijo zgodil pri 40.000 evrov neto letne davčne osnove.

Ko bi se proračunski prihodki stabilizirali, bi po Simičevih besedah lahko razmišljali o dodatnem povišanju zneskov za prehod iz enega v drugi davčni razred.

Tabela 1

Neto letna davčna osnova v evrihDohodnina v evrih in stopnja
                        do 3.000,00  10 %
    od 3.001,00 do 10.000,00 300,00 + 16 % nad 3.000,00
  od 10.001,00 do 20.000,00 1.420,00 + 25 % nad 10.000,00
  od 20.001,00 do 40.000,00 3.920,00 + 35 % nad 20.000,00
                    nad 40.000,0010.920,00 + 41 % nad 10.000,00

 

 

 

 

 

 

S temi spremembami po besedah Simiča davčni zavezanci ne bi izgubili ničesar.

Prihodki iz naslova davka na dodano vrednost sicer v strukturi proračunskih prihodkov za leto 2011 predstavljajo največji, 38,8-odstotni delež proračuna, kar znaša okoli tri milijarde evrov, medtem ko gredo okoli štiri milijarde letno za plače javnih uslužbencev, zaradi česar bo moral zmagovalec volitev slej ko prej ugrizniti tudi v to kislo jabolko.

Kako pa Simič odgovarja na očitke, da bi se zaradi dviga DDV dvignile cene? ''Temu se ne moremo izogniti že sedaj, ko DDV ni zvišan. Cene določata ponudba in povpraševanje. Toda če imajo na razprodaji trgovci od 50- do 70-odstotne popuste, potem to pomeni, da so tudi marže najmanj take, zaradi česar dva odstotka nista nič takega.''

Mimogrede, nobena od strank, ki jim javnomnenjske raziskave obetajo uvrstitev v parlament, ne govori o zakonski omejitvi trgovskih marž.

Luksuz

''Muavad diamantna torbica 1000 in ena noč'' na ogled v zlatarni v Dohi.
''Muavad diamantna torbica 1000 in ena noč'' na ogled v zlatarni v Dohi. FOTO: Reuters

Popularen slogan letošnje predvolilne kampanje je davek na luksuz. Zagovarjajo ga SD, DeSUS in SLS. ''Kar se tiče davka na luksuz, bi morali povedati, kaj sploh je luksuz. Gre za populistično parolo, katere namen je le pridobiti glasove. Bodo obdavčili zlate prstane ali zlate verižice, ki jih bo potem nekdo popisoval, ali bodo obdavčili drage avtomobile, pri katerih že tako plačaš 20 odstotkov DDV, bodo določili mejne zneske ter razmejili luksuz od neluksuza?" se sprašuje Ivan Simič. A 20 odstotkov DDV plača tudi kupec avtomobila nižjega ali srednjega razreda.

Kaj je luksuz za Ivana Simiča? ''Jaz ne vidim ničesar, kar bi v današnjem času lahko bil luksuz. Tisti, ki kupi nekaj, kar je vredno nad 100.000 evrov, plača 20.000 evrov DDV. Ta »luksuz« je prodalo neko slovensko podjetje, ki s tem ustvari dobiček, ker pomeni, da je to podjetje zaslužilo, če meni proda neko drago stvar. Ima davčno osnovo za davek od dobička, plača DDV ... Mi bi morali stremeti k temu, da imamo čim več kupovanja 'luksuza', ampak je zanka v tem, da pred volitvami, pri nabiranju glasov, vsi trobijo v ta rog, na katerem piše Obdavčil bom luksuz. Poleg tega, če rečemo, da davek na luksuz zadeva vse, kar stane 100.000 evrov ali več, bom pa kupoval za 99.000 evrov. Konec koncev pa je luksuz lahko tudi zelo draga kljuka že zato, ker je nesorazmerno dražja glede na ostale kljuke,'' razmišlja Simič.

''Nekje je bilo rečeno, da je luksuz hiša nad 400 kvadratnih metrov. Koliko hiš pa ima 400 kvadratov v Sloveniji?! Poleg tega pa bo ta hiša že obdavčena z davkov na nepremičnine. Tudi izkušnje iz preteklosti kažejo, kam so pripeljale tovrstne obdavčitve. Ko so obdavčevali hiše po številu oken, so jih zazidali, ko so obdavčevali široke hiše, so zidali ožje, ko so obdavčevali končane hiše, so ostale za vedno nedokončane in podobno,'' pravi Simič.

Davčne olajšave

Za papir pravijo, da prenese vse. Za državno blagajno to gotovo ne velja.
Za papir pravijo, da prenese vse. Za državno blagajno to gotovo ne velja. FOTO: Reuters

Davčne olajšave predlaga več političnih strank. Davčno breme bi lajšali SDS, SD, LDS, Pozitivna Slovenija – Lista Zorana Jankovića, DeSUS in Nova Slovenija (NSi). SDS predlaga 40-odstotno neomejeno olajšavo za investicije, ki so ključnega pomena za konkurenčnost gospodarstva. Socialni demokrati zagovarjajo olajšave za investicije v nova delovna mesta z visoko dodano vrednostjo, LDS se zavzema za olajšave za tuje investicije, ki odpirajo nova delovna mesta, prav tako pa tudi DeSUS in Pozitivna Slovenija. Davčne olajšave za razvojne panoge podpira tudi Nova Slovenija, medtem ko bi SD pravne osebe, ki delujejo v strateških panogah, oprostila davka od dobička, poleg tega pa jim v takih panogah v prvih petih letih sploh ne bi bilo treba plačevati davka na dohodek pravnih oseb.

Simič opozarja, da je potrebno pri tem natančno opredeliti, katere točno so strateške panoge, katera so delovna mesta z visoko dodano vrednostjo, saj je ''za mene kot davčnega svetovalca delovno mesto z visoko dodano vrednostjo lahko tudi delovno mesto davčnega svetovalca ali odvetnika.'' Mar niso to panoge, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost? ''Katera panoga pa ima visoko dodano vrednost? Potrebno jih bo našteti, ne pa to prepuščati tolmačenju nadzornim organom.''

Kar se tiče davčnih olajšav za tuje investicije, pa je Simič črnogled, saj po njegovih besedah pri obstoječi davčni zakonodaji, pri obstoječi administraciji ter pri obstoječi klimi do tujih investicij k nam ne bo veliko tujih vlagateljev. ''Danes smo priča temu, da tuji vlagatelji zapuščajo Slovenijo, tistim, ki želijo priti, pa na vse načine postavljamo ovire in prepovedi. Velikokrat pod krinko nacionalnega interesa. Take novice se po tujini širijo zelo hitro in ko se o neki državi v tujini ustvari mnenje, da ovira ali nasprotuje tujim investicijam, se te ne vrnejo tako hitro.''

''Kaj pa naj k nam pritegne tuje vlagatelje? Imamo drago delovno silo, drage nepremičnine, visoke davke glede na države v naši bližini ... Če hočemo pridobiti tuje vlagatelje, moramo znižati nekatere davke, znižati stroške dela in po drugi strani znižati stroške javne uprave, da se proračun izenači,'' pravi nekdanji direktor davčne uprave. ''Mi moramo spremeniti odnos do tujih vlagateljev, odnos do davčnih zavezancev, odnos do vsega,'' pravi Simič.

Pavšalna obdavčitev

Protest obrtnikov.
Protest obrtnikov. FOTO: Damjan Žibert

SDS in DeSUS zagovarjata pavšalno obdavčitev majhnih podjetnikov in obrtnikov. Medtem ko DeSUS v programu ne navaja, do katere letne prihodkovne meje bi veljala pavšalna obdavčitev, pa se SDS zavzema, da bi taka obdavčitev veljala za podjetja, ki imajo letni dohodek do 250.000 evrov.

Simič pavšalno obdavčitev podpira, a predlaga, da bi veljala za podjetja, ki imajo letni prihodek do 50.000 evrov, saj je ''pomembno izločiti majhne''. ''Podjetja z 250.000 evrov letnih prihodkov imajo že kar velik promet, imajo dva, tri zaposlene in je morda bolje dati to olajšavo majhnim podjetjem, takim, ki imajo morda zaposlenega največ enega delavca.''

Ta pavšalna obdavčitev naj bi po Simičevem predlogu znašala 3.500 evrov letno, oziroma 292 evrov mesečno.

SNS opozarja, da predlagajo pavšalne obdavčitve malih podjetnikov in obrtnikov že dolga leta. V volilnem programu SNS je zapisano, da bodo uvedli pavšalni davek za mala podjetja in obrtnike in olajšave za investicije v podjetniške zamisli.

Spremembe dohodninske lestvice

Spremembe dohodninske lestvice v svojem programu omenjajo LDS, DeSUS in Lista Virant. LDS bi s spremembami dohodninske lestvice rada razbremenila srednji razred, kar je tudi cilj dviga meje dohodninskih razredov. V DeSUS se zavzemajo za pet dohodninskih razredov namesto obstoječih treh, kar podpira tudi Ivan Simič. Po njegovem predlogu bi se prehod v najvišji dohodninski razred z 41-odstotno obdavčitvijo zgodil pri 40.000 evrih, namesto pri sedanjih 15.268,77 evra (glej Tabelo 1).

V volilnem programu SNS je zapisano, da bi ukinili sistem treh dohodninskih razredov (16 odstotni, 27 odstotni in 41 odstotni), ki so v veljavi od leta 2007. Ponovno bi uvedli sistem 5 dohodninskih razredov.

Ostro pa Simič nasprotuje predlogu SLS za uvedbo novega dohodninskega razreda za najbogatejše. '''To je tipičen predlog, ki izvira iz fovšije in populizma. Kdo pa so najbogatejši in koliko jih je sploh v Sloveniji?'' se sprašuje Simič.

Ivan Simič ostro nasprotuje idejam o uvedbi finančne policije in se zavzema za povečanje števila davčnih inšpektorjev, saj obstoječe število pregleda samo 4 odstotke zadev na leto.
Ivan Simič ostro nasprotuje idejam o uvedbi finančne policije in se zavzema za povečanje števila davčnih inšpektorjev, saj obstoječe število pregleda samo 4 odstotke zadev na leto. FOTO: Dare Čekeliš

''V ZDA znaša najvišja dohodninska stopnja 35 odstotkov. V ta razred pridejo tisti, ki na leto zaslužijo več kot 270.000 dolarjev, medtem ko je pri nas 41-odstotno obdavčen nekdo, ki na leto zasluži več kot 15.300 evrov neto letno. V ZDA je pri tem znesku obdavčitev 15-odstotna. Ko poslušam te predloge o dodatni obdavčitvi najbogatejših, se mi sam od sebe ponuja zaključek, da namesto da spoštujemo tiste, ki veliko zaslužijo in plačajo visoki davek, prehajamo v fazo preganjanja tistih, ki veliko zaslužijo in plačajo visoki davek, ker morajo plačati še višji.''

''Potem pa se čudimo, zakaj mnogi, ki predstavljajo visoko dodano vrednost, zapuščajo Slovenijo in se zaposlijo v tujini. Tam so manj obdavčeni, pa še ne gledajo jih z zaničevanjem, kot je to pri nas. Zato je najbolje, da v Sloveniji hodimo okrog v starih cunjah, vozimo stare avtomobile, prosimo za denar in bodo vsi zadovoljni.''

Ivan Simič predlaga, da si svoje mnenje o dodatni obdavčitvi najbogatejših ustvarimo na podlagi dohodninskih lestvic Francije, Nemčije, ZDA in Slovenije.

Francija
Neto letna davčna osnova v evrihDavčna stopnja
                      do 5.963,00       0,00 %
            od 5.964,00 do 11.896,00       5,50 %
           od 11.897,00 do 26.420,00      14,00 %
          od 26.421,00 do 70.830,00      30,00 %
                     nad 70.830,00      41,00 %

 

 

 

 

 

 

 

 

Nemčija
Neto letna davčna osnova v evrihDavčna stopnja
                    do 8.004,00      0,00 %
        od 8.005,00 do 52.881,00     14,00 %
     od 52.882,00 do 250.730,00     42,00 %
               nad 250.731,00     45,00 %

 

 

 

 

 

 

ZDA
Neto davčna osnova v evrihDavčna stopnja
                  do 6.071,00    10,00 %
      od 6.072,00 do 24.643,00     15,00 %
     od 24.644,00 do 59.714,00     25,00 %
   od 59.715,00 do 124.571,00     28,00 %
 od 124.572,00 do 270.821,00     33,00 %
              nad 270.822,00     35,00 %

 

 

 

 

 

 

  

Slovenija
Neto letna davčna osnova v evrihDavčna stopnja
               do 7.634,40    16,00 %
     od 7.634,40 do 15.268,77     27,00 %
             nad 15.268,77     41,00 %

 

 

 

 

 

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zrkizz
30. 11. 2011 23.17
Simic in ugleden ?
przelmuding
29. 11. 2011 21.45
+2
Tukaj se oglaša Simič ki je največji krivec za neplačane dajatve s strani firm in on bo pametoval.
keiko
29. 11. 2011 18.45
+1
dejstvo je da bo delovnih mest tako ali tako vedno manj tu nevem kaj vam ni jasno. pa a ne vidte vi napredka v tehnologiji? ce ne bi blo denarja bi 90% sluzb opravljala mašinerija, drugih 10% pa jih je tako ustvarjenih zaradi druzbene nestabilnosti. zdravstvo bo tudi kmalu le še mehansko opravilo z bistveno večjo natančnostjo in uspešnostjo kot to opravljajo ljudje(zdravniki), trgovcev se kmalu ne bo več rablo ker bodo enako zamenjani s stroji(ala nove merkator blagajne), hiše bi že zdaj lahko gradili stroji kjer v pc-ju samo narišeš 3d hišo katero potem mašina naredi v realnosti(večini ta tehnologija še ni znana). pa mi povejte kako boste potem dali ljudem delo če ga enostavno ni. tehnologija se ne bo ustavila, in bo neustavljivo spodrivala delovna mesta ker so stroji enostavno hitrejši od človeka, nerabijo dopustov, bolnišk ipd. enostavno imajo smisel. ko bo to jasno vsaj 10im v političnem zboru bo mogoče kaj bolje, pa vendar dokler bo denar človeštvo pada na svoji misiji, kaj kmalu pa bomo uničili ves svet samo in izključno v imenu dobička. in potem pričakujemo od ljudi ki se grebejo za denar, da bodo spremenili svet. NE, dokler bo denar na svetu to ne bo mogoče, vedno slabše je IN BO pa nevem kako da tega ne opazite skozi svoj življenski cikel da to nikamor ne pelje, mislim da je čas da se vsak pri sebi zamisli da ima preveč podobnosti z ovco, pa vendar mi je slednja očitno veliko bolj pri srcu kot pa današnja družba
okip1
29. 11. 2011 19.20
Hachi
30. 11. 2011 16.28
+1
keiko, se ne strinjam cist.ce imas proizvodnjo, jo imas zaradi oz. za potrebe ljudi!ce bodo ljudje brez sluzb, brez dohodkov, potem tudi na nasprotni strani proizvodnja ni potrebna.kaj ti bo 200 kg kruha dnevno, ki ga bo proizvedel stroj, ce ga bos prodal samo za 10 strank, ki si ga lahko privosci. tukaj obstaja neka vzajemnost, ki ne sme biti presezena.zato pa pride ponavadi do taksnih neskladij, ko so kar naenkrat vsi gradbeniki in gradijo, ker je pac potreba oz. vidijo dobicek v dolocenem trenutku, ko pa ljudje niso vec sposobni kupovati, pa vsi ti "kvazi" gradbeniki hitro propadejo!
keiko
01. 12. 2011 19.16
saj pravim da ta sistem ne pelje nikamor. zakaj bi si ga le 10 ljudi lahko privoscilo ce pa je v resnici dovolj hrane za vsakega na tem planetu. povej mi 1 stvar ki je v tem sistemu skladno, je ni.
nash.fido
29. 11. 2011 18.27
-6
Za SDS, ki je edina stranka, ki lahko popelje Slovenijo ven iz krize.
1MoreSpliff
29. 11. 2011 19.02
+2
graf
29. 11. 2011 17.29
+5
tudi 10 € ne bi dal za tisto torbico , je na bolšjaku dost lepših ......aja , pozabil da snobi ne hodijo tja !
Hachi
29. 11. 2011 15.11
+9
mene pa zanima, zakaj novinarji ne vprasajo nasih politikov naprimer vprasanj: s kaksno placo so oz. niso zmozni preziveti? (taksno placo naj imajo eno leti vsi v drzavi in bomo ogromno privarcevali!!! vsi enakopravni) kdo misli urediti placilno disciplino?( ko placa ni nakazana, naj trgajo place odgovornim, da se izplacajo zaposleni!) regresi zaposlenim pripadajo, zakaj 90% zaposlenih ni dobilo regresa, medtem ko si dokapitalizirana podjetja nakazujejo ogromne regrese, bozicnice, nagrade (ocitno za neuspehe),...? ce nasi kandidati poudarjajo, da bomo morali zategniti pasove, potem jih dajmo VSI. pa ne na tak nacim, da bomo nekateri padli iz 500 eur na 480, ampak, da bodo vsi tisti, ki imajo 1500 in vec, padli na 700-800 mesecno, pa bomo vsi vedeli, kaj je kriza, pa bomo vsi sparali in bomo vsi nekaj naredili za Slovenijo. boste videli, kako hitro bomo iz krize.vam povem, da bomo v enem letu pokrili vec kot polovico dolga!!! zakaj se ne dvignejo kazni za kriminalce?zaradi mene, se lahko uvede dosmrtna kazen ali celo smrtna. clovek, ki oroba zlatarno, umori pa zaposlenega, naj dobi dosmrtno, pa basta! mogoce je res nekdo obupan v teh razmerah, vendar prodajalec v zlatarni ni kriv za njegov obup in nastradala je nedolzna oseba.itak pa pri nas zakonodajo in tozilstvo smrdita bolj kot vse drugo!nesposobni so vsi povrsti! vec lukenj kot svicarski sir!
Hachi
29. 11. 2011 18.14
+2
mah, dokler to ne bo poslihtano, se nimamo kaj pogovarjati. placilna disciplina je osnova za dobro zivljenje. tako pa ni nobenega nadzora nad tem. nikoli se ne ve, kdo placuje, kdo ne, kdo je likviden, kdo ni. ne ve se, kam se pretaka denar in tako dalje. vprasajte malo svoje starse, kako je bilo to postimano v nasi bivsi Jugi, pa vam bodo povedali.pa pozanimajte se, kdo je tisti sistem ukinil!!!
makajjezvami
29. 11. 2011 13.39
+6
ta naša dohodninska lestvica je prava katastrofa
Abrams
29. 11. 2011 10.23
+5
Problem ni neučinkovitost ampak previsoka cena. Previsoka cena za zdravstvo, šolstvo, javno upravo, finančni sektor. Te zgornje tabele so grozljive in še enkrat grozljive. Vso čast poštenim podjetnikom ki to zdržijo in s svojim delom in znanjem še uspejo pridobit kakšen dobiček. Po drugi strani pa velika graja narodu in zgoraj naštetim skupinam, ki se tako arogantno obnaša do ustvarjalcev. V teh tabelah pa je prikrit še en nivo nizkotnosti tega naroda in to je sociala in stopnja te sociale na nivoji v primerjavi z drugimi državami. Potem bi šele videli kaj to pomeni suženjstvo oziroma lastništvo državnega aparata nad državo. Z državnim aparatom mislim ljudi, ki so tam zaposleni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
partizan71
29. 11. 2011 10.10
+1
Zaupni dokument Dursa razkriva, da celoten plačilni promet Electe poteka prek podjetja KLM, katerega večinski lastnik je Zoran Janković, ki pa v času pred volitvami govori, da z Electo nima nič. Ljubljanski župan in kandidat na letošnjih volitvah Zoran Janković klasično poudarja, da z Electo nima nobenega odnosa, je v oddaji 24UR poročal novinar Jure Bračko in dodal, da je Janković pri tem je vztrajal tudi po tem, ko so razkrili, da je z računa Electe na račun mlajšega sina Jureta nakazal 129.000 evrov. Viri in zaupni dokumenti pa razkrivajo poslovni odnos med podjetjem KLM, katerega večinski lastnik je Zoran Janković, zastopnik pa njegov sin Damijan Janković, in podjetjem Electa. KLM je od leta 2008 prejel kar 52 transakcij od Electe, v obratni smeri pa jih je bilo 32. Iz računa KLM je samo v zadnjem letu za skoraj 300.000 evrov prejel Zoran Janković, 30.000 pa starejši sin Damijan Janković, kar ni sporno. Bolj zanimivo je, da je prek 12.000 evrov prejel tudi mlajši sin Jure Janković, ki s podjetjem KLM nikakor ni povezan, kar je potrdil tudi Damijan Janković. In predmet nakazila? Prevoz in prehrana. Plačila, ki bi jih morala opravljati Electa, izvršuje torej podjetje KLM. Electa inženiring ima 4 transakcijske račune, ki so blokirani. Ker ne more poslovati, je finančni tok s pomočjo podjetja KLM v lasti Zorana Jankovića speljan mimo Electe, s tem pa so oškodovani upniki, ki so Electi zablokirali račune, saj zanje denarja ne ostane. Zoran Janković, njegova sinova, podjetji Electa in KLM so v tem trenutku v davčni preiskavi, z dokumenti pa naj bi razpolagalo tudi tožilstvo. In v njih med drugim piše: ''Kot je bilo ugotovljeno v davčni preiskavi pri Zoranu Jankoviću in povezanih osebah, družba Electa inženiring, d. o. o., od blokad svojih transakcijskih računov formalno posluje preko družbe KLM naložbe, d. d., saj preko računov te družbe plačuje dobavitelje, leasing obroke za avtomobila, ki jih uporablja, nakazuje plače svojim zaposlenim in druga izplačila.'' V oddaji 24UR so na Zorana in Damjana Jankovića naslovili več kot deset vprašanj, a kandidat za mandatarja ni odgovoril niti na eno. Damijan Janković pa je med drugim zapisal, da ''sta Electa in KLM v upniško-dolžniškem odnosu; da je sam zastopnik KLM in sam podpisuje vse dokumente; da niso oškodovali nobenih upnikov in da Jure Janković iz računa KLM ni prejel nobenega nakazila."
Think with your own head
29. 11. 2011 10.20
-4
se strinjam z napisanim. potem pa je primeren za mandatarja nekdo drug. torej ostane le še žerjav iz sls-a. ta je še najbolj čist pa še sposoben je.
partizan71
29. 11. 2011 10.27
+0
Žerjav ima tudi pri meni visoko oceno. Vprašanje pa je če ni sposoben biti samo dober kritik v opoziciji, kot mandatar bi se pa izgubil.
Tonček Balonček
29. 11. 2011 13.18
-1
Janša pri 3.000 EUR palče vsako eleto investira po nekaj 100.000 EUR, gre za novo matematiko! Res pa še nima bazena!
tinetone
29. 11. 2011 09.23
+5
in kako je tista torbica povezana s tem člankom? spet članek brez repa in glave?
Think with your own head
29. 11. 2011 09.17
+1
Jaz mislim, da bi se mogli probemov rešti od spodaj navzgor. Kar pomeni, prvo ugotoviti vzroke za stanje v kateri se nahajamo. Primer problemi države: so visoka brezposlenost (mladih, starejših), neučinkovit zdravstveni sistem, premalo tujih investicij, ki bi oživljale slovensko gospodarstvo, trg dela, nezadovoljstvo zaposlenih na delovnem mestu, prepočasen sodni sistem. Tem našim politikom primanjkuje nekaj učnih ur iz strategije. Nekatere stvari se prvo morajo reševati, da se lahko nato začnejo reševati drugi problemi. Če želimo učinkovito odpraviti brezposlenost. Potem je prvo potrebno privabiti tuje vlagatelje, multinacionalke, ki bodo odpirale nova delovna mesta. Država jih ne bo mogla prej privabiti, dokler ne odpravi vseh birokratskih in pravnih ovir za vstop novih tujih podjetij. Kar pomeni, da se mora prvo reševati birokratske in pravne ovire, da bomo lahko privabili tuja podjetja. In potem ko jih bomo privabili, bi imeli nova delova mesta. Istočasno, ko bi se odpravljale vstopne ovire, bi se mogla znižati davčna stopnja podjetij. Temu bi sledila reforma dela. Kar pomeni, da bi se omejilo študentsko delo. Podjetja ne bi imela druge možnosti, kot da mlade zaposlijo in se tako čimprej vključijo plačevanje v pokojninsko blagajno. Ministrstvo za delo, dom in družino, bi moralo izboljšati delovne pogoje v katerih delajo zaposleni. Kar pomeni zakonski dvig minimalnih standardov pri izpostavljenosti fizikalnim tveganjem na delovnem mestu. Tukaj bi mogli sindikati odigrati bolj aktivno vlogo. Ker je še veliko tega, kar bi napisala kako bi se reševalo neučinkovit trg dela in delovnih razmer. Bom raje omenila zdravstveni sistem in pravni sistem. Dokler bodo zdravniški in odvetniški lobiji vplivali na zakonodajo. V Sloveniji ne bomo nikoli dosegli učinkovitega in pravičnega zdravstvenega sistema. Zato moramo imeti na premierskem položaju osebo, ki je odločna, močna in da zna uvljavljati svojo voljo. Obenem pa ima moralno- etične vrednote. Sem torej ne spadajo ne Janša, ne Virant, ne Pahor, ne Erjavec. Po po mojem mnenju učinkovito državo lahko uvede le močan manager in to je po mojem mnenju ali Janković ali pa Žerjav.
artifakt
29. 11. 2011 09.04
+5
delo je potrebno drugače ovrednotit, da ne bo folk sanjal več o tem, kako bo nardil ekonomski fax, ustanovil neko finančno podjetje ki se ukvarja z vlaganje v nevem kakšne trge in potem z premetavanjem papirja služil, medtem ko nekdo ti trdo trdo dela za strojem 160 - 200 ur mesečno za tako rečok simbolno plačilo, ki v nekaj dneh po plači izpuhti za stroške življenja, tako da za luksuz sploh ne ostane, nevem pa, zkaaj bi bil nekdo upravičen do luksuza in zakaj nekdo ne.... upam da pade evro, upam da pade sistem upam da se vsi spustijo na realna tla in se že enkrat po nekaj tisočih letih konča s tem aristokratskim bullshitom človeka nad človekom...
Think with your own head
29. 11. 2011 08.50
+1
Ko sem brala članek v Dnevniku, kaj bi stranke naredile, da bi se povečalo zaposlovanje. Sem ugotovila, da kar nekaj strank, ki kandidrirajo nimajo stika z realnostjo. En od teh primerov je Virant s svojo stranko. Preveč mu je lepo, da bi dejansko poznal resnične probleme državljanov. Sicer ima nekatere predloge, ki so dobri, vendar večina njegovih predlogov, bo vnesla še večji kaos na področju odpravljanja brezposlenosti. Problemi pa bodo ostali nerešeni.
kfa
29. 11. 2011 09.00
+7
Pa sej noben od njih nima pojma kako je. Kdaj je pa sit človek vedel kako se lačen počuti? Bolj smiselno je razbit začaran krog, na hitro počist z zgodovino in vpeljat bolj simplističen zakon. V simplizmu je moč. Obstaja en pregovor- "Za genija je značilno da poenostavlja stvari, za bedaka, da jih komplicira"...le kam spadajo naši politiki pol pod tem pregovorom ha? :)
kfa
29. 11. 2011 08.49
+6
Eh...eno nuklerako v proračun pa je problem rešen, večje zmede kot že je itak ne more bit. Cel kup enih bedarij pa enih zakonov, ki še samim seb ne služijo kaj šele ljudem. Logika celotne politike je manj smiselna kot noč sredi dneva...ljudem vse pobrat pol pa najdet način kako povečat kupno moč? Pa kaj so politki res taki bedaki, da verjamejo da bo nekdo več kupoval, če mu več vzamejo? Kaj če men služba pa sprostitev delovnih mest, če pa si s tem ne morem nič pomagat, sej praktično človek samo dela da plačuje, špara pa nič..čez celotno življenje se večina ljudi šlepa kot slepi potnik na avtobusu...tisti, ki imajo srečo 30 let odplačujejo stanovanjske kredite, teh 30 let ne našparajo za 5 kg moke, potem ko odplačajo si pa nekdo neki novi davek zmisli pa je treba namesto bankam državi spet plačevat, ko pride človek na zeleno vejo se pa otroc odselijo od doma, pa je spet novi krog...temu se reče življenje? To je beda... Sicer mi pa ni jasno, 2 miljona nas je, imamo cel kup ene zemlje, parcel, firm, ki propadajo itd...zakaj se to ne porazdeli med ljudi, če si že toliko želijo povečat kupno moč pa nej potem razbremenijo prebivalstvo..sem siguren, da bo vsak z veseljem zapravlju in povečeval naročila, ko mu nebo potrebno 30 let plačevat za streho nad glavo bankam, ki potem še propadajo in rabijo dokapitalizacijo po vrhu...nej dajo ljudem zemljo, ki jo je absolutno preveč, pa bodo ljudje potem gor dvignil gradbeniški trg, naročila itd...ne morjo pričakovat da bo denar krožil, če ga pa že na same začetku ni...
Chaparral M
29. 11. 2011 08.35
-6
BOJKOTIRATI VOLITVE!!!
sleek
29. 11. 2011 08.27
+6
Domen1410..direkt tak..cerkev obdavčit !
iMiniCak
29. 11. 2011 08.17
+3
Kaj imaš od tega, da ti znižajo dohodnino in dvignejo ddv - bogatim ostane več, revežu že sedaj pustijo celotno dohodnino, ddv na bogatega ne vpliva nič, na reveža precej - čeprav bogat troši več, kar je dobroooo, revež pa troši toliko, kot ima, dobi manj, in ne more preživeti - torej polnjenje proračuna na račun tega, da reveže še bolj privijemo
Frane Šajn
29. 11. 2011 08.09
+7
LUKSUS JE ZA VEČINO SLOVENCEV POVEZATI PRVEGA Z ENAINTRIDESETIM BREZ LIMITA. IN ŠE VEČJI LUKSUZ IMAJO V GLAVAH, ZATO KER MISLIJO , DA JIM BO BOLJE KER BODO ŠLI 04.12 PODATI SVOJE ŽIVLJENJE IN USODO V ROKE "NEKEMU NEZNANCU Z NJEMU JASNIMI CILJI" KOT BI IMELI NA RAZPOLAGO 13 ŽIVLJENJ KOT MAČKA. UBOGE PARE SLOVENSKE LUKSUZ IMATE V "SVOJIH ROKAH" AMPAK SE TEGA NE ZAVEDATE, ALI ŠE BOLJE NE ZNATE ŽIVETI BREZ "GOSPODARJEV IN NJIHOVEGA LUKSUSA" IN ZAPOVRH V BEDNEM PRIČAKOVANJU , DA GA BO DELIL Z VAMI OT TI SVETA PREPROŠČINAI! ZANJE STE V KALKULACIJI MAJHNA POSTAVKA VENDAR BI VAS RADI ŠE POMANJŠALI. IMELI STE DROBTINICE IN TO VAS NI IZUČILO, O NE PA ŠE SLABŠE SE" VAM "OBETA-OBETAJO PA NE GOSPODARJEM VAM POMNITE. NADELI STE SI ZA POVRH ŠE EVROPSKE NADGOSPODARJE. LJUDJE MOJI CEL SVET NE MORE TOLIKO PRISLUŽIT KOT SO SPOSOBNI PORUŽITI TI VAŠI OPEVANI " G O S P O D A R J I "!!!! NEKAJ SE BO V TEM SVETU MORALO SPREMENITI " ALI VI, ALI GOSPODARJI" SLEDNJI NE KAŽEJO PRAV POSEBNE POTREBE PO TEM. PAMET V GLAVOOOOOOO!
Domen Dolenc 1
29. 11. 2011 08.06
+26
obdavčite cerkev!
iMiniCak
29. 11. 2011 08.17
+10
Bravo!! Toiliko let je ona nas pilila, sedaj je čas, da kaj vnre in to ne malo.
KofiAnnan
29. 11. 2011 08.22
+12
tako je , ves tist denar od nabirk vsak dan je neobdavčen
Frane Šajn
29. 11. 2011 08.24
-9
FARANI V VSAKEM SLUČAJU PLAČAJO DAVEK SE TI NE ZDI!
Think with your own head
29. 11. 2011 09.40
Think with your own head
29. 11. 2011 09.47
+16
prej mi je zbrisalo komentar. Duhovniki ne plačujejo davka na dohodek. Ker dobijo denar iz pušeljca in se odločijo ali bodo kupili na primer sveče za cerkev ali pa si bodo kar izplačali plače. Primer Rode on ima avto mercedes benz cl55 amg in ta ponižni \"skromni \" kardinal pridiga o tem, kako naj ljudje skromno živijo in kako je materialnen svet samo slab. Naj on potem proda svojega mercedesa in s tem denarjem nahrani 80 družin za celo leto. Rode ni nikoli niti slišal za Durs, kaj šele da je kdaj v svoji duhovniški karieri plačal evro davka. Oni so posebna kasta nedotakljivih.
billie_jean
29. 11. 2011 11.47
+2
PissingOnTalmud
29. 11. 2011 13.09
+8
Za pedofile in pesjejebce zakoni ne veljajo, to je veljalo le v casu komunizma.
ivo55
29. 11. 2011 08.06
+10
Največja katastrofa in zabloda glede socialne pravičnosti pri tistih ki DELAJO ima svoje korenine v DOHODNINSKI LESTVICI. Mimogrede delavec plača abnormalno dohodnino in obenem izgubi socialne transfere!!!!!!!!!!!!!!! Z drugimi besedami se nagrajuje lenoba - nedelo tistih, ki so dela zmožni, da se razumemo TO JE POTREBNO NAJPREJ USKLADITI NA STOPNJE, KI VELJAJO V RAZVITEM SVETU!!!!!!!!!!!!!
Frane Šajn
29. 11. 2011 08.18
+0