Volitve

Se na slovensko-hrvaški meji obeta povolilni zaplet? Kmetija kandidata SLS bo kmalu na Hrvaškem

Ljubljana, 31. 05. 2018 14.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
15

Za sedež v parlamentu se na letošnjih državnozborskih volitvah poteguje tudi kandidat SLS Anton Škof, ki živi na levem bregu Dragonje, ozemlju, ki je po arbitražni odločitvi pripadlo Hrvaški. V primeru, da bo izvoljnen, bo Škof postal poslanec s prebivališčem na Hrvaškem. Občinski svet piranske občine namreč odloča o izbrisu ozemlja.

Piranski občinski svetniki so sicer opravili razpravo, glasovanje pa prestavili na naslednjo sejo.

Občinski svet Občine Piran bi moral danes na svoji seji odločati o tem, da se ozemlje, ki je po arbitražni odločitvi pripadlo Hrvaški, to je levi breg Dragonje, briše iz ozemlja Občine Piran. Na to je opozoril Anton Škof, ki tako na tokratnih parlamentarnih volitvah še lahko kandidira, na jesenskih lokalnih pa v primeru izbrisa ne bo več mogel. Ob tem se Škof čudi, zakaj je treba tako hiteti z izbrisom, saj Hrvaška odločitve sodišča sploh ne priznava.

'Zrela država bi nagradila ljudi, da ostanejo'

Anton Škof živi na južnem bregu Dragonje, na območju, ki bo po razsodbi arbitražnega sodišča prešlo pod hrvaško ozemlje. SLS, za katero kandidira Škof, je več kot 25 let opozarjala na pravično rešitev meje s Hrvaško, a je bila premalo slišana. "Razočarani smo nad to razsodbo, ki nam je vzela del slovenskega ozemlja. Sramotno za Slovenijo pa je, da je izdala zakon, po katerem bo družinam na mejnem območju plačala, da se izselijo. Zrela država bi nagradila ljudi, da ostanejo," je kritičen Škof, ki ima na ozemlju, ki po odločbi sodišča pripada Hrvaški, šest hektarjev pašnikov in kmetijo s štirimi kobilami in dvema oslicama. "Razočarani smo, da Slovenija ni pokazala več pokončne drže in se borila za to ozemlje, ki je ves čas vodeno v slovenskih zemljiških knjigah, v Sloveniji smo plačevali davke in iz Slovenije dobivali subvencije za obdelavo kmetijskih zemljišč." Na vprašanje, kaj bo storil zdaj, odgovarja: "Težko je zapustiti nekaj, kar si gradil leta in leta in zato ne bom odšel. Tudi včasih niso kar zapuščali zemlje in bežali. SLS se je vedno borila za ohranitev slovenskega ozemlja in nasprotovala arbitražnemu sporazumu s Hrvaško. Upam, da bo občinski svet imel toliko pameti in bo odločanje o izbrisu ozemlja prestavil na kasnejši čas."

Plakat, ki visi na Škofovi hiši, ki stoji na območju, ki bo odslej na hrvaškem ozemlju.
Plakat, ki visi na Škofovi hiši, ki stoji na območju, ki bo odslej na hrvaškem ozemlju. FOTO: 24ur.com

Zato se je tudi odločil za kandidaturo za poslanca, ker želi opozoriti na ta problem, ker politika namreč brez posluha za ljudi ustvarja posledice, ki so lahko za posameznika usodne in en takih je tudi njegov primer.

Anton Škof se je na levi breg Dragonje preselil leta 2002, tudi zato, da bi bil v podporo Jošku Jorasu, ki že vrsto let bije bitko za svoje pravice, in da bi ohranil to območje pod slovensko zastavo. A mu je odločitev arbitražnega sodišča glede razdelitve spornega obmejnega ozemlja prekrižala načrte. Namreč, ta del ozemlja sedaj spada na Hrvaško, slovenska vlada pa je ljudem, ki živijo na tem območju, ponudila pomoč. A Škof je prepričan, da je država naredila premalo za zaščito svojih državljanov.

Že konec lanskega leta, preden je vlada po skrajšanem postopku sprejela paket zakonov o arbitražnem sporazumu, je SLS opozarjala, naj se najde način, kako zaščititi slovensko ozemlje in državljane ob slovenski meji. Predsednik Slovenske narodne zveze pri SLS Mihael Letonje je dejal, da je tak paket za Slovenijo škodljiv: "S tem paketom zakonov se Slovenija odpoveduje delu slovenskega ozemlja. Gre predvsem za ozemlje ob reki Dragonji, kjer živijo Slovenci Joško Joras, Anton Škof, Danijel Mivšek in Franc Mišič, za ozemlje na Hotizi za betonarno Balažic in še kje." Letonje opozarja, da se kljub velikim prizadevanjem z njegove strani in pisanju pisem Antona Škofa odgovornim na vladi, državnem zboru, ministrstvu za okolje in prostor ter skladu kmetijskih zemljišč in kljub velikim obljubam strank koalicije ni zgodilo nič, zato kritično ocenjuje: "Ta zakon je pozabil na slovenske državljane, zato bi bilo pomembno obravnavati zakon, s katerim se bo uredil status prebivalcev in lastnikov na tem območju, dokler Slovenija še poseduje vso dokumentacijo in na tem območju tudi izvaja jurisdikcijo. Prav tako bi bilo treba v duhu arbitražne razsodbe prebivalcem zaselkov zagotoviti ustrezno infrastrukturo in pravico dostopa do Slovenije."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

murinar
01. 06. 2018 11.44
+5
Naj Janša ;Rupel ,Bavčer povejo zakaj so 1991 zapustili mejo na hribu ob kamnolomu in jo postavili ob Dragonji j!!!!!!!!!!!!??????????????????
felixkp
01. 06. 2018 13.03
-1
Po eni strani imaš prav, vendar igralnica je bila vedno na Hrvaškem.
vomo
01. 06. 2018 11.07
+10
aktivno spremljajte tiste kateri so obogateli v tranziciji, živijo med vami in posedujejo vile, ne govorim samo o političnih direktorjih in uradnikih, kateri so obogateli s krajo družbenega premoženja, tuki so tudi dilerji, lopovi-kriminalci... v sloveniji se letno konzumira cca 10 ton raznih prepovedanih substanc, kar znese okrog 300 milionov evrčkov... o tem nihče ni govoril, a je zelo velik problem, če ne največji glede na to koliko slovenskih družin propade. ZAKAJ????
rofo
31. 05. 2018 22.52
+7
Ja Dule Med,se popolnoma strinjam,tud na našem koncu je juge z dneva v dan več.Pride 3 ali 4 članska družina,potem se pa kar množijo.Le kam smo prišli.Pred dnevi sem bil v Celju tik ob sejemskem prostoru na kavi s poslovnim partnerjem.Med kar veliko obiskovalci sva po moje samo midva govorila Slovensko....Res postajamo Juga,dobesedno.
Dule Med
31. 05. 2018 22.31
+23
Še sploh kaj je Slovenskega ozemlja in ljudctva, Jugo beguncev je iz dneva več na Slovenskem ozemlju, Jugovina se širi, kot plevel.
Janez_53
01. 06. 2018 08.45
+3
Dule, preden se greš "borca za Slovenijo", se nauči slovensko pisati!!! V enem stavku napraviti PET slovničnih napak je še za tretješolca preveč!
Karantanija
31. 05. 2018 22.25
+28
Kako smo lahko dovolili, da smo zapravili toliko slovenskega ozemlja!?
arizonadream
01. 06. 2018 12.17
-2
pa kaj boš z zemljo a jo boš mogoče s sabo odneso
Firnk
31. 05. 2018 21.47
+14
ki bo ko bo če še ni hrvaško kr neki jim ponujate oni pa nč telebajski
aazz
31. 05. 2018 21.44
+7
a da bo? sej Vro ne priznavajo... tolk so koker nekaj podpisali da do v EU prišli pol jim pa dol visi.. do naslednjega natega. balkanoljubci se pa še naprej navdušuje
marsikajve
31. 05. 2018 21.37
+33
Izseljevanje Slovencev iz ozemlja ki pripada po arbitraži Hrvaški je velika napaka. V bodočnosti bo tako, da bodo hrvati naselili in si prisvojili zapuščeno ozemlje na morju pa kopnem ki pripada Sloveniji pa ne priznali arbitraže. Tako bodo dobili Slo ozemlje . Torej po izselitvo povratka ni. Tam kjer pa so Hrvati na Slovenskem bodo pa itak ostali in sčasoma bo to hrvaško tako kot je Hrvaška Slov. Istra. Torej naši politiki so nas zopet zatajili in izdali.
murinar
01. 06. 2018 11.42
+3
Ovca12345
31. 05. 2018 21.19
+36
Jaz sploh nevem več kaj smo iz te arbitraže dobili Slovenci ??? Na morju nič, izgubili pa en kup kopnega.
butalistan
31. 05. 2018 21.43
+7
hothead
31. 05. 2018 21.46
+17
Po zaslugi Drenikove in Sekolca. Lahko sta jim hvaležna...