Občinski svet Občine Piran bi moral danes na svoji seji odločati o tem, da se ozemlje, ki je po arbitražni odločitvi pripadlo Hrvaški, to je levi breg Dragonje, briše iz ozemlja Občine Piran. Na to je opozoril Anton Škof, ki tako na tokratnih parlamentarnih volitvah še lahko kandidira, na jesenskih lokalnih pa v primeru izbrisa ne bo več mogel. Ob tem se Škof čudi, zakaj je treba tako hiteti z izbrisom, saj Hrvaška odločitve sodišča sploh ne priznava.
'Zrela država bi nagradila ljudi, da ostanejo'
Anton Škof živi na južnem bregu Dragonje, na območju, ki bo po razsodbi arbitražnega sodišča prešlo pod hrvaško ozemlje. SLS, za katero kandidira Škof, je več kot 25 let opozarjala na pravično rešitev meje s Hrvaško, a je bila premalo slišana. "Razočarani smo nad to razsodbo, ki nam je vzela del slovenskega ozemlja. Sramotno za Slovenijo pa je, da je izdala zakon, po katerem bo družinam na mejnem območju plačala, da se izselijo. Zrela država bi nagradila ljudi, da ostanejo," je kritičen Škof, ki ima na ozemlju, ki po odločbi sodišča pripada Hrvaški, šest hektarjev pašnikov in kmetijo s štirimi kobilami in dvema oslicama. "Razočarani smo, da Slovenija ni pokazala več pokončne drže in se borila za to ozemlje, ki je ves čas vodeno v slovenskih zemljiških knjigah, v Sloveniji smo plačevali davke in iz Slovenije dobivali subvencije za obdelavo kmetijskih zemljišč." Na vprašanje, kaj bo storil zdaj, odgovarja: "Težko je zapustiti nekaj, kar si gradil leta in leta in zato ne bom odšel. Tudi včasih niso kar zapuščali zemlje in bežali. SLS se je vedno borila za ohranitev slovenskega ozemlja in nasprotovala arbitražnemu sporazumu s Hrvaško. Upam, da bo občinski svet imel toliko pameti in bo odločanje o izbrisu ozemlja prestavil na kasnejši čas."
Zato se je tudi odločil za kandidaturo za poslanca, ker želi opozoriti na ta problem, ker politika namreč brez posluha za ljudi ustvarja posledice, ki so lahko za posameznika usodne in en takih je tudi njegov primer.
Že konec lanskega leta, preden je vlada po skrajšanem postopku sprejela paket zakonov o arbitražnem sporazumu, je SLS opozarjala, naj se najde način, kako zaščititi slovensko ozemlje in državljane ob slovenski meji. Predsednik Slovenske narodne zveze pri SLS Mihael Letonje je dejal, da je tak paket za Slovenijo škodljiv: "S tem paketom zakonov se Slovenija odpoveduje delu slovenskega ozemlja. Gre predvsem za ozemlje ob reki Dragonji, kjer živijo Slovenci Joško Joras, Anton Škof, Danijel Mivšek in Franc Mišič, za ozemlje na Hotizi za betonarno Balažic in še kje." Letonje opozarja, da se kljub velikim prizadevanjem z njegove strani in pisanju pisem Antona Škofa odgovornim na vladi, državnem zboru, ministrstvu za okolje in prostor ter skladu kmetijskih zemljišč in kljub velikim obljubam strank koalicije ni zgodilo nič, zato kritično ocenjuje: "Ta zakon je pozabil na slovenske državljane, zato bi bilo pomembno obravnavati zakon, s katerim se bo uredil status prebivalcev in lastnikov na tem območju, dokler Slovenija še poseduje vso dokumentacijo in na tem območju tudi izvaja jurisdikcijo. Prav tako bi bilo treba v duhu arbitražne razsodbe prebivalcem zaselkov zagotoviti ustrezno infrastrukturo in pravico dostopa do Slovenije."
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.