Zoran Janković je po volitvah zelo zaposlen s sestavljanjem koalicije. Včeraj se je sestal s predsednikom SD Borutom Pahorjem, šlo pa je za "preliminaren pogovor". Iz Pozitivne Slovenije so včeraj sporočili, da sta se Janković in Pahor dogovorila, da se bosta še srečala. Kot so poročali v oddaji 24UR, pa naj bi Janković na tem pogovoru že doživel prvi udarec. Pahor naj bi namreč zavrnil vstop v koalicijo, ki bi jo vodil Janković. A pri tem so dodali, da je Pahorjeva drža lahko zgolj pogajalska taktika.
Po prvem šoku bolj spravne besede
Danes pa se je sestalo vodstvo SD in se dogovorilo, da so se z najverjetnejšim mandatarjem pripravljeni pogovarjati o sodelovanju v vladni koaliciji. A tudi če se jim ne bo uspelo dogovoriti o koaliciji, so pripravljeni podpreti novo vlado in njene ključne projekte, so ponovili včerajšnje Pahorjeve besede. V SD so se sicer na današnjem sestanku dogovorili, da bodo sestavili skupino za pogovore.
Kot je povedal Pahor, z Jankovićem in njegovo stranko nimajo le programskih razlik, ampak se s prvakom Pozitivne Slovenije razlikujeta tudi v načinu vodenja, pri čemer je po Pahorjevem mnenju Jankovićev "deloma avtokratski". Dosedanji premier ugotavlja, da je to verjetno tudi razlog, da so ga volivci izvolili in dodaja, da je avtokratski način vodenja v kriznih razmerah napačen. Poleg tega pa je Janković po Pahorjevem mnenju "bistveno manj suveren v svojih odločitvah, kot mislimo, da bo". "Janković je rekel: Uredil sem Mercator, uredil sem Ljubljano, uredil bom Slovenijo. Pa poglejmo," še pravi Pahor.
Ali si SD le dviguje ceno ali pa se koalicijsko sodelovanje SD in Jankovićeve liste vse bolj oddaljuje zaenkrat še ni jasno.
Vse bližje dogovor z Erjavcem, kaj pa preostale stranke?
Predsednik DeSUS Karl Erjavec in sekretar stranke Ljubo Jasnič sta se sestala z najverjetnejšim novim mandatarjem Zoranom Jankovićem. Pogovarjali so se o programskih izhodiščih DeSUS in Jankovićeve stranke ter ugotovili, da so si ta podobna. Zbližali so tudi stališča glede pokojninske reforme, je dejal. Jasnič je povedal, da so sicer stališča zbližali o programih strank kot celoti oz. da imajo o nujnih ukrepih, ki jih bo morala sprejemati nova vlada, podobna stališča. Pogovore bodo verjetno nadaljevali prihodnji teden, ko se bodo v stranki predvidoma odločali tudi o vstopu v vladno koalicijo. Kot je dejal Erjavec, bi DeSUS rad sodeloval v vladi, a le, če jih bodo obravnavali kot enakopravnega partnerja.
Gregor Virant je medtem že po objavi rezultatov volitev dejal, da je pripravljen na sodelovanje, a pod določenimi pogoji. Vstop v koalicijo pogojujejo s resorji pravne države, želijo si torej najmanj notranje in pravosodno ministrstvo, pa tudi svojega človeka na finančnem ministrstvu, ker jih - kot pravijo - skrbi, da Jankovič razraščanja korupcije ne želi priznati. Z najverjetnejšim mandatarjem se bo sestal v sredo. V sredo naj bi se neuradno sestali tudi poslanci Pozitivne Slovenije.
A kot je opozoril Erjavec: koalicije ni moč oblikovati čez noč in potrebni bodo dodatni pogovori. Sodelovanja vnaprej ne zavrača niti Radovan Žerjav. Dejal je, da bo SLS sodelovala ne glede na to, kje se bo znašla. V SLS uradnega vabila na pogovore o koaliciji še niso prejeli. Kot je poudaril Žerjav, se SLS ne strinja z dvigom DDV-ja, saj v teh že tako kritičnih časih ni potrebno dodatno obremenjevati naroda in gospodarstva.
Že v kampanji so v SLS poudarjali, da bo sama koalicija, kakršna koli že bo, za Slovenijo premalo, je povedal Žerjav. Slovenija v tem trenutku potrebuje dobro sodelovanje med koalicijo in opozicijo, sodelovanje v dobro slovenskega naroda, je dejal. Napovedal je, da bo SLS v vsakem primeru ravnala konstruktivno in bo podpirala ukrepe, ki so morda nepopularni, a za državo potrebni.
Pojasnil je tudi, da jih je Janković že povabil na pogovor, ki bo predvidoma še ta teden, in da se bo sestanka udeležil. Tudi v prihodnje bo namreč Slovenija potrebovala kulturen in strpen dialog, je povedal Žerjav. V SLS se po njegovih besedah zavedajo svoje odgovornosti in od nje ne bežijo, je pa iniciativa zdaj na strani zmagovalcev tokratnih volitev.
Za stranko NSi pa je že vnaprej jasno, da v koalicijo z Jankovićem ne bo šla. "Težko stopimo v koalicijo s strankami, ki ne delijo naših vrednot," je po objavi volilnih rezultatov dejala Ljudmila Novak. NSi zanima le pomladna koalicija, a če bodo res dobili Jankovićevo povabilo na pogovore, se bodo sestanka tudi udeležili. Menijo namreč, da je pametno vzdrževati dialog med strankami.
Iz koalicijske računice ni izključena niti SDS
V SDS so ob tem sporočili, da resnega povabila Zorana Jankovića v njegovo koalicijo ne pričakujejo. Janković je vabilo za pogovore o sodelovanju poslal tudi Janševi stranki, kljub temu da je to sprva ostro zavračal. Kot pravijo, je Janković že vnaprej zavračal sodelovanje z njimi in ob tem zatrjeval, da dela tisto, kar govori. "SDS se je v nasprotju s tem stališčem pripravljena pogovarjati z vsemi parlamentarnimi strankami, prav tako pa je pripravljena kot opozicijska stranka konstruktivno sodelovati pri reševanju resnih težav, ki jih ima država in njeni državljani," so dodali v stranki.
Da je politična pat situacija zelo resna, potrjuje tudi dejstvo, da se je Janković sestal tudi s predsednikom države Danilom Türkom, a ostaja ozadje pogovorov zaenkrat neznanka. V kolikor Janković ne bo mogel sestaviti vlado in ne bo udejanjena nobena izmed političnih kalkulacij, o katerih se pogovarja s strankami, je možnih več scenarijev. Po najbolj črnem scenariju bi lahko vnovič odšli na volišča in morali vnovič oddati svoj glas, lahko pa se zgodi, da bo mandatarstvo za sestavo vlade zaupano tudi drugouvrščenemu Janezu Janši, ki pa skupaj s strankami SLS, NSi in tudi DeSUS ne bi imel dovolj sedežev za sestavo trdne koalicije.
KOMENTARJI (2377)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.