Rezultati vzporednih volitev, ki jih je za POP TV opravila agencija Mediana, kažejo, da je največ glasov volivcev na tokratnih predčasnih parlamentarnih volitvah dobila stranka Pozitivna Slovenija. Stranka Zorana Jankovića je po rezultatih vzporednih volitev dobila 29,08 odstotka glasov. Sledi ji stranka SDS, ki jo vodi Janez Janša, s 26,54 odstotka glasov. Parlamentarni prag bi, sodeč po rezultatih vzporednih volitev, prestopile še: SD (10,79 odstotka glasov), Lista Gregorja Viranta (8,66 odstotka glasov), DeSUS (6,7 odstotka glasov), SLS (6,38 odstotka glasov) in NSi (4,7 odstotka glasov).
Koliko sedežev bi dobila kakšna stranka?
Jankovićevi stranki bi po rezultatih vzporednih volitev pripadlo 28 sedežev v parlamentu, Janševi SDS pa 26. Stranki SD, ki jo vodi Borut Pahor, bi v parlamentu pripadlo 10 sedežev, medtem ko bi stranka Gregorja Viranta (LGV) dobila 8 mest. Stranka DeSUS Karla Erjavca bi v parlamentu imela 6 sedežev, isto število sedežev v parlamentu pa bi dobila tudi SLS Radovana Žerjava. Stranka NSi, ki jo vodi Ljudmila Novak, bi dobila 4 mesta.
Kaj pa druge stranke?
Druge stranke, ki so kandidirale na parlamentarnih volitvah, se, sodeč po rezultatih vzporednih volitev, niso prebile v parlament. Stranka SNS, ki jo vodi Zmago Jelinčič, je dobila 1,57 odstotka glasov, stranka LDS Katarine Kresal pa 1,42 odstotka. Tako sta stranki izgubili svoje mesto v parlamentu. Stranka TRS, ki ji predseduje Matjaž Hanžek, je dobila 1,25 odstotka glasov, stranka SMS Zeleni, ki jo vodi Darko Krajnc, je dobila 0,69 odstotka, Demokratična stranka dela Franca Žnidaršiča pa je dobila 0,67 odstotka glasov.
Še ena stranka, ki je po rezultatih vzporednih volitev izpadla iz parlamenta, je stranka Zares. Stranka, ki jo vodi Gregor Golobič, je namreč dobila le 0,54 odstotka glasov.
Za stranko Zares po rezultatih vzporednih volitev sledijo: Zeleni (0,38 odstotka glasov), Gibanje za Slovenijo (0,26 odstotka glasov), Stranka enakih možnosti Slovenije (0,15 odstotka glasov), Stranka slovenskega naroda (0,11 odstotka glasov), Naprej Slovenija (0,05 odstotka glasov), Akacije (0,03 odstotka glasov) in Humana (0,02 odstotka glasov).
Preberite še:
Kakšna je bila volilna udeležba in koliko je bilo kršitev volilnega molka?
Zakaj je DVK morala podaljšati volilni molk?
V spodnjih fotogalerijah si lahko ogledate, kako so posamezne stranke pričakale prve rezultate volitev.
KOMENTARJI (1271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.