Po podatkih vzporednih volitev, ki jih je za nas opravil Inštitut Mediana, je največ glasov dobila stranka SDS Janeza Janše. Obkrožilo jo je 24,4 odstotka volivk in volivcev. Sledi Lista Marjana Šarca z 12,6 odstotka. Na tretjem mestu je SMC Mira Cerarja, ki ima 9,8 odstotka glasov. Sledi Levica Luke Mesca z 9,5 odstotka ter SD Dejana Židana z 9,3 odstotka.
NSi Mateja Tonina je na šestem mestu s 6,6 odstotka glasov, sledi Stranka Alenke Bratušek s 5,5 odstotka glasov. Na osmem mestu je DeSUS Karla Erjavca s 5 odstotki glasov. Na devetem SNS Zmaga Jelinčiča s 4,3 odstotka glasov.
Ostale stranke niso dosegle 4-odstotnega praga za vstop v parlament.
Koalicijo bo težko sestaviti
Če to preračunamo v sedeže v parlamentu, ima SDS 25 sedežev, Lista Marjana Šarca 13, SMC in Levica po 10 sedežev, SD 9 sedežev, NSi 7 sedežev in Stranka Alenke Bratušek 5 sedežev. Prav toliko tudi DeSUS. Štiri sedeže ima SNS.
Rezultati vzporednih volitev in določitev sedežev v parlamentu vključuje devet strank z mejnim SNS. V primeru, da SNS izpade, se sedeži prerazporedijo med ostale stranke.
Ostale stranke in liste
SLS je po vzporednih volitvah dobila 2,6 odstotka glasov, Dobra država 2 odstotka, prav toliko Piratska stranka. Andrej Čuš in Zeleni so dobili 1,2 odstotka glasov. Sledi Združena levica in Sloga z 0,7 odstotka glasovi. Sledi Lista novinarja Bojana Požarja, ki ima prav tako 0,7 odstotka glasov. Prav toliko (0,7 odstotka glasov) ima Gibanjeskupajnaprej. 0,6 odstotka ima stranka Za zdravo družbo, 0,5 odstotka Gibanje zedinjena Slovenija, prav toliko pa ReSET. 0,4 odstotka ima Gospodarsko aktivna stranka, sledi koalicija Kanglerja in Primca z 0,3 odstotki glasov. Socialistična partija Slovenije je dobila 0,2 odstotka glasov, prav toliko Solidarnost, SSN pa 0,1 odstotek glasov.
KOMENTARJI (867)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.