Vsi komaj čakajo najbolj zanimiv del volitev, in sicer pogajanja in sestavljanje koalicije. Prvake strank smo vprašali, s katerimi strankami zagotovo ne bi šli v koalicijo in zakaj. Njihovi odgovori so izredno zanimivi.
Karl Erjavec, predsednik stranke DeSUS, nam je odgovoril, da njegova stranka ne izključuje nobene stranke, pri tem pa opozarja, da bo edino merilo dogovora o koaliciji skladnost volilnih programov in Desusovo vztrajanje na zaščiti pravic starejših in tistih, ki živijo od lastnega dela.

Gregor Golobič, predsednik stranke Zares – socialno liberalni: iz njegove stranke so za 24ur.com sporočili, da v kampanji nastopajo z močnim programom ter z novimi idejami in rešitvami. "Zdaj je oziroma bi moral biti čas za soočanja programov različnih strank in list; na tej podlagi se bomo odločali o morebitnem sodelovanju po volitvah," so dodali.
Matjaž Hanžek, predsednik stranke TRS, je bil kratek in jasen. "SNS," je zapisal, na vprašanje, zakaj ne z njimi, pa je odgovoril, "Zato!".
Zoran Janković, prvak Pozitivne Slovenije, nam je odgovoril, da v koalicijo zagotovo ne bi šli s stranko SDS, saj so večkrat dokazali, da eno govorijo, drugo pa delajo. "Zadnja potrditev je bilo nedavno nasprotovanje interventnemu zakonu. Na mednarodnih finančnih trgih je položaj Slovenije vsak dan slabši. Interventni zakon bi to vsaj za čas do nastopa nove vlade spremenil. Na žalost so isti politični akterji, ki so zaustavljali pokojninske reforme, blokirali tudi ta zakon," je svojo odločitev razložil Janković.

Janez Janša, predsednik stranke SDS: iz njegove stranke so nam sporočili, da SDS ne izključuje nikogar. "Žal nas iz sodelovanja izključujejo drugi. Podobno kot leta 2004, ko smo zmagali na volitvah, bomo tudi tokrat ponudili sodelovanje vsem strankam, če nam bodo volivci podelili mandat," so sporočili.
Zmago Jelinčič, predsednik SNS, je za 24ur.com odgovoril, da so v SNS že večkrat dejali, da so pripravljeni sodelovati s katero koli parlamentarno stranko, ki bo delovala izključno v korist države in njenih državljanov. "Tudi v preteklih mandatih SNS nikoli ni izjavila, da ne želi delovati v koaliciji, temveč nas ostale stranke tam niso želele videti in niso želele sodelovati z nami, ker so se očitno bale, da bi SNS preveč opozarjala na njihove napake in ne bi dovolila, da bi nepravilnosti, tako kot so delale vse dosedanje vlade, pometali pod preprogo," je zapisal v pisnem odgovoru.
Darko Krajnc, predsednik SMS ZELENI: iz stranke so nam sporočili, da v koalicijo zagotovo ne bi šli s tistimi, ki ne zagovarjajo trajnostnega razvoja, družbene odgovornosti in ne želijo ustaviti projekta TEŠ 6 za zagon zelenih investicij. "Tudi s tistimi ne, ki ne želijo ohraniti javnega zdravstva, šolstva in socialnih služb ter se izogibajo boju proti korupciji in vzpostavitvi delujoče pravne države," so diplomatsko odgovorili.
Franc Kramar, predsednik Gibanja za Slovenijo, je za 24ur.com sporočil: "Ne komentiram, saj se to sklepa po volitvah."

Katarina Kresal, predsednica LDS, je odgovorila, da so v LDS odprti za pogovore z vsemi strankami, ne morejo pa sklepati koalicije s strankami, ki so za politične cilje pripravljene posegati v človekove pravice.
Ljudmila Novak, iz stranke NSi, pravi, da je za učinkovito delovanje vlade dobro, da jo sestavljajo stranke, ki so programsko čim bolj sorodne. "V Novi Sloveniji smo pripravljeni sodelovati v vladi, kjer bodo imele pomladne stranke večino," je zaključila.
Borut Pahor, predsednik SD, je odgovoril, da v koalicijo zagotovo ne bi šli s stranko SDS. "Razlog je v drugačni percepciji pomembnosti trenutka in pristopu k reševanju problemov. Med tem, ko smo mi vodili reformno politiko, so v SDS prav vsak referendum, ki je odločal o pomembnih rečeh, nagovarjali ljudi proti. Ne verjamemo, da bi nekdo, ki je v opoziciji vodil za državo destruktivno politiko, samo zaradi selitve v koalicijo to držo drastično spremenil," je razložil svojo in strankino odločitev.

Gregor Virant, predsednik Državljanske liste Gregorja Viranta, nam je odgovoril, da v koalicijo zagotovo ne bi šel s tisto stranko, za katero bi se med pogajanjih izkazalo, da ima popolnoma nasprotne programske usmeritve.
Radovan Žerjav, predsednik SLS, je razložil, da v trenutni krizni situaciji nikogar ne izključujejo. Menijo namreč, da mora celotna politika združiti moči in sodelovati, saj je treba našo državo znova postaviti na noge. Kljub temu pravijo, da bodo v državnem zboru delovali konstruktivno in na osnovi svojega načrta, ne glede na to ali bodo v koalicijski ali opozicijski vlogi. "Predvsem si želimo učinkovito koalicijo, ki bo znala dvigniti gospodarsko rast v državi, konsolidirati javne finance, zajeziti javni dolg, urediti trg delovne sile in izpeljati druge ključne reforme – zdravstveno, pokojninsko, delovno-pravno ..." so še razložili svoje stališče.
Franc Žnidaršič, predsednik DSD, nam je odgovoril, da bo o tem odločal svet stranke, "če ali ko bi uspeli na volitvah".

KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.