Slovenija

'Nove stranke so ščuke, ki so prebudile lene krape v ribniku Slovenija'

Ljubljana, 07. 11. 2011 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Vesna Lambergar
Komentarji
319

"Ne zaupam vam dovolj, da bi komur koli dal svoj glas," je sporočilo neudeležbe na volitvah. A kot kaže najnovejša raziskava, število volivcev, ki bodo oddali svoj glas, narašča. K večjemu zanimanju je prispeval tudi vstop novih akterjev na politično prizorišče. Slovenci veljamo za impulzivne volivce.

Novembrska javnomnenjska raziskava Slovenski utrip je pokazala, da bi se volitev udeležilo skoraj 69 odstotkov vprašanih.
Novembrska javnomnenjska raziskava Slovenski utrip je pokazala, da bi se volitev udeležilo skoraj 69 odstotkov vprašanih. FOTO: Aljoša Kravanja

4. december, ko se bomo odpravili na prve predčasne volitve v zgodovini države, se približuje. Novembrska javnomnenjska raziskava Slovenski utrip je pokazala, da bi se volitev udeležilo skoraj 69 odstotkov vprašanih. To je v primerjavi s septembrom velik preobrat. Takrat je namreč raziskava Ninamedie pokazala svojevrsten rekord, saj na volitve ne bi odšlo kar 30 odstotkov vprašanih. Če povemo za primerjavo: V volilnem letu 2008 je bil trend ravno obraten. V septembru, ko so bile parlamentarne volitve, je neudeležbo na njih napovedalo le 4,8 odstotka.

Čeprav je torej sprva kazalo, da bo volitve zaznamovala apatičnost in nezainteresiranost volivcev, se je situacija spremenila. Ali lahko preobrat pripišemo pojavu novih akterjev na političnem prizorišču? Kako volivci gledajo na volitve v času krize in kakšnega voditelja potrebuje Slovenija? Vse to smo povprašali strokovnjaka za politični marketing Mira Klineta, antropologinjo Majo Sunčič in psihologinjo Andrejo Pšeničny.

Ne zaupam vam dovolj, da bi komur koli dal svoj glas. Psihologinja Andreja Pšeničny o tem, kaj je sporočilo neudeležbe

"Novi akterji, nove stranke, gibanja in liste so ščuke, ki so prebudile lene krape v ribniku, imenovanem Slovenija," na vprašanje, ali so volivce spodbudili ravno novi akterji, ki so vstopili v predvolilni tekmo, odgovarja Miro Kline. Tudi antropologinja Maja Sunčič pravi, da je vstop novih akterjev, predvsem Gregorja Viranta in Zorana Jankovića, prispeval k večjemu zanimanju volivcev za volitve.

Ko se pojavijo novi kandidati in stranke, se pri ljudeh zbudi upanje, da lahko vplivajo, meni Pšeničnyjeva. Volivci pa v novih političnih opcijah tudi vidijo priložnost, da vse "stare" obraze, ki so jih razočarali, kaznujejo tako, da volijo "nove" obraze. Brez slednjih bi na predčasnih volitvah odločalo predvsem razočaranje in jeza, razlaga Pšeničnyjeva. "S pojavom novih akterjev se razočaranje nad starimi preobrne v pričakovanje, lahko celo v idealizacijo tega, kaj lahko spremenijo novi, neobremenjeni kandidati," pojasnjuje psihologinja. "Pričakovanja so velika, morda tudi nerealno velika, čemur lahko hitro sledi razočaranje."

A kljub temu da si volivci želijo novih obrazov, to še zdaleč ne pomeni, da jim slepo zaupajo, meni Kline. Bolj preverjajo, kaj to pomeni. Zato je prepričan, da so rezultati sedanjih raziskav varljivi, lahko se zelo hitro spremenijo, tudi v obratno smer.

Sunčičeva pravi, da dosedanje ankete kažejo, da si ljudje želijo novih obrazov, saj vedno manj zaupajo obstoječim parlamentarnim strankam. Kot da bi obveljalo pravilo – "ven s starimi, not z novimi." Kot dodaja, poleg pričakovane nizke podpore LDS in Zares preseneča nizka podpora tudi drugim parlamentarnim strankam, DeSUS, SLS, SNS, ki jim pred vstopom Viranta in Jankovića v predvolilni boj ni tako slabo kazalo. "Trend vsaj zaenkrat govori v prid domnevi, da nove stranke pridobivajo zaupanje volivcev, ki so ga stare stranke izgubile." Slednje po mnenju Sunčičeve velja tudi za Janeza Janšo, ki je s pojavom novih obrazov začel izgubljati prednost.

Antropologinja Maja Sunčič pravi, da je vstop novih akterjev, predvsem Gregorja Viranta in Zorana Jankovića, prispeval k večjemu zanimanju volivcev za volitve.
Antropologinja Maja Sunčič pravi, da je vstop novih akterjev, predvsem Gregorja Viranta in Zorana Jankovića, prispeval k večjemu zanimanju volivcev za volitve. FOTO: POP TV

Volitve – sprememba na bolje in konec apatije?

Del volilnega telesa vidi v predčasnih volitvah možnost za spremembo na bolje, pojasnjuje Sunčičeva. A ne le to, vidijo tudi možnost za rez s politiko dosedanje vlade, ki je mnoge razočarala, je prepričana. V času hude gospodarske krize po njenem mnenju večina ne pričakuje hitrega izboljšanja. "Gre bolj za upanje na izhod iz popolne blokade, ki smo je bili deležni predvsem v zadnjem letu Pahorjevega vladanja."

Kline pa dodaja, da se ljudje v času gospodarske krize umaknejo vase, v družino. Ko se pojavi vizija izhoda, pa začne naraščati tudi angažiranost. Politična apatija ni značilna zgolj za Slovenijo. Gre za splošen pojav, pravi Sunčičeva. Apatija je posledica globoke gospodarske krize. Slednja je po njenem mnenju "razgalila številne slabosti vladajočih elit in njihovo nezmožnost, da bi delovali v interesu ljudstva."

Afere vplivajo na odločanje predvsem pri velikem številu neodločenih volivcev, ki so že tako ali tako razočarani nad politiko in politiki. Po vseh aferah, ki smo jih bili deležni v zadnjih treh letih, si želijo nekoga, ki ne bo s seboj prinesel "odvečne prtljage" in se bo moral namesto s težkimi razmerami, ki jih bo podedoval, ukvarjati z aferami. Maja Sunčič

Še višja volilna udeležba?

Tako Kline kot Sunčičeva se strinjata, da bo udeležba na volitvah še višja. "Slovenski volivci tokrat namigujejo, da nočejo drugim prepustiti usode države in s tem tudi svoje. Hočejo jo imeti v svojih rokah," meni Kline. Pri volivcih je v ospredju "težnja po akciji, sodelovati in biti zraven, nekaj spremeniti in zaustaviti padanje."

Visoka volilna udeležba po mnenju Pšeničnyjeve nakazuje, da volivci svoje usode ne želijo dati v roke komur koli, kar pomeni, da prevzemajo odgovornost za svojo državo v svoje roke. Državljani so bolj pripravljeni sodelovati z vlado, ki ji bolj zaupajo. To pa tudi pomeni, da bodo bolj pripravljeni sprejeti in izvajati tudi manj popularne ukrepe, kot je bila recimo pokojninska reforma, pojasnjuje Pšeničnyjeva.

Kaj prevlada? Program ali osebnost kandidata?

Tako Kline kot Sunčičeva se strinjata, da se volivci odločajo glede na osebnost kandidatov. To po mnenju Klineta pomeni, da volivci v svojih odločitvah niso racionalni. Stranke po njegovem mnenju potrebujejo programe, "na katere se vedno lahko sklicujejo ter jih uporabljajo kot dokaz svoje trdne usmerjenosti." Na drugi strani pa kandidati kot voditelji "potrebujejo vizijo, s katero bodo motivirali svoje potencialne volivce."

A kljub temu da je program v drugem planu, Sunčičeva pravi, da ne smemo zanemariti tistih točk programa, s katerimi kandidati volivcem obljubljajo, da jim bodo nekaj dali ali vzeli in se jim tako bodisi prikupijo ali zamerijo. Kot primer med drugim navaja Jankovićevo obljubo, da bo dvignil DDV in sprejel pokojninsko reformo. Zaradi obojega se bo lahko mnogim volivcev zameril in odtujil, saj gre za nepriljubljene ukrepe, pojasnjuje Sunčičeva.

Kot razlaga Pšeničnyjeva, obstajata dve vrsti volivcev, impulzivni in reflektivni. Prvi se bolj identificirajo s kandidatom, medtem ko se drugi odločajo na podlagi tega, kaj jim program dolgoročno prinaša. Razmerje med obema je kulturno določeno, a dosedanja dognanja kažejo, da so Slovenci bolj impulzivni volivci, dodaja. "Impulzivni volivci so manj zvesti in hitreje razočarani, zato hitreje menjujejo strani, če kandidat ne zadovolji njihovih, pogosto tudi nerealnih pričakovanj in identifikacijskih projekcij. Slednje se zlasti kažejo kot pričakovanja, da bo vodja popravil krivice, stare ali nove, realne ali namišljene." Kot še doda, se lahko tudi reflektivni volivci občasno spremenijo v impulzivne, a so ponavadi bolj potrpežljivi.

Janković in Virant
Janković in Virant FOTO: 24ur.com

V času krize izbiramo avtoritarne voditelje

Kakšne voditelje torej potrebujemo v času krize? Pahorju so mnogi velikokrat očitali neodločnost. Ali to pomeni, da Slovenija potrebuje voditelja z železno roko ali ravno v času krize osebo s socialnim čutom, ki vliva ljudem upanje?

Kline je mnenja, da Slovenija potrebuje eno in drugo, torej v eni osebi železno roko in socialni čut. A kot poudarja, ta oseba ne sme biti diktator, temveč zgolj "neomajen zagovornik vrednot, kot so poštenost, transparentnost, enakost, pravičnost." Pravi voditelj po njegovem mnenju "ne vzbuja zgolj upanja, temveč tudi zaupanje, da bo svoje obljube udejanjil."

Pšeničnyjeva pojasnjuje, da krizni časi zahtevajo zrele in odgovorne voditelje. Ti morajo znati "na eni strani postaviti jasne meje in odločno izpeljati začrtane strategije, obenem pa zmorejo prisluhniti različnim potrebam." A pogosto volivci v času krize izbirajo avtokratske in avtoritarne voditelje, ker iščejo "močnega očeta", ki naj bi prevzel vodenje in odločanje, nadalje razlaga. Tipičen primer je italijanski premier Silvio Berlusconi.

Sunčičeva je po drugi strani prepričana, da je alternativa med železno roko in socialnim čutom slaba. Meni, da Slovenija potrebuje voditelja, ki bo volivce znal prepričati o sprejetju nujnih ukrepov, tudi takih, ki bi jih načeloma takoj zavrnili. "Za kaj takega voditelj potrebuje visoko stopnjo zaupanja, moralne neoporečnosti in verodostojnosti, da ne dela za korist lobijev, posameznih interesnih skupnosti ipd., ampak v korist vseh prebivalcev Slovenije," dodaja.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (319)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User750438
14. 11. 2011 16.34
Dejansko se je za zamisliti, narod bo spet nasedel tistim, ki že itak vseh 20 let mešetarijo v vladi, tako ali drugače. In se na koncu vprašam, zakaj nimajo vse stranke enakih možnosti priti na soočenja, se predstaviti in pokazati kakšne kandidate imajo? To so tisti zadnji, ki jih omenjaš, a jih po mojem mnenju ne gre kar tako zanemariti, le priložnosti ne dobijo nobene. Promovira se spet pač tiste, ki so uspeli v teh 20-ih letih nagrabiti denar in plačati volilno kampanjo, pa naj si bo to Jankovič, Janša ali Virant. Roko na srce, slednji tudi ne bi mogel toliko zaslužiti če ne bi bil pri koritu in se po končanem mandatu dogovoril s politiki sosednjih balkanskih držav, da bo predaval o javnem sektorju v njihovem javnem sektorju. Seveda si to lahko privošči, saj ima dovolj gradiva, ki mu ga pridni študentje pišejo v svojih diplomskih in magistrskih nalogah, on pa to s tem služi na Balkanu, tako bi lahko vsak delal. pa nimam nič proti njemu, vem le, da je v javnem sektorju mnogo takih, ki služijo na tak način, žalostno je le to, da država to omogoča. Torej po mojem mnenju nobena stranka od od tistih, katere poslanci so že v parlamentu več mandatov, (kaj ZARES nova politika ni dober primer tega!!!) ne bi smela prestopiti praga parlamenta, saj so vsi tako ali drugače že politično kontaminirani. Mediji naj dovolijo ali celo pustijo tokrat prednost tistim strankam, ki so se pojavile na novo, predvsem tistim, ki nimajo v svojih vrstah tako zvenečih in prepoznavnih imen, pa da vidimo, kje in kaj smo. V vsakem primeru ne izgubimo nič, saj je že tako ali tako večino zafuranega in obstaja možnost, da tako imenovane "preverjene in izkušene stranke" zafurajo vse do konca. Dajmo priložnost novim, četudi nam niso tako povšeči, kje pa piše, da mora vsak politik izgledati vrhunsko, govoriti kot dalaj lama, kontorlirati govorico telesa, se ne sme razburiti, pokazati čustev. To je samo predstava, ki so nam jo vsilili, zato, da izberemo take, ki potem hlinijo ves mandat, na koncu pa se ponovno sprenevedajo in valijo krivdo eden na drugega. Bojim pa se, da bo narod tudi tokrat slep in padel na lepo govorjenje, bedaste predvolilne geste, lepo vedenje in lepo obleko. Ne, hvala, take imamo že 20 let! janković in Virant, nova akterja??? Pa dajte se hecat, noooo!!!
User505415
14. 11. 2011 07.57
Ravno tako so le nakladači in upajo na to, da si bodo veselo polnili lastne žepe in dobili oblast in nekaterim je oblast pomembnejša kot denar. Zgledujejo se naj po Srbiji in Hrvaški, ki sta tajkunom, če niso mogli dokazat od kod jim tako veliko bogastvo le-to zaplenila in kot sem bral Srbija veliko tega na dražbah prodala. Tako se dela, Balkan?? Ne Slovenijo ste spremenili v slabše kot Balkan..... Volil bi le tisto stranko oz. tistega, ki bi podal pisno izjavo, da bo pozaprl vse tatove našega premoženja in jim tudi pobral protipravno pridobljeno. Pa ga ni!!!!
User771747
13. 11. 2011 21.50
ščuke? Bolj pokvarjene dolgo smrdeče ribe. Sej že dolgo gnilijo.
GRAJENA
13. 11. 2011 08.09
kje imate nove obraze vsi so stari lopovi
User643005
12. 11. 2011 12.43
Prav smešno je, na kakšne vse načine se eni trudijo očrnit Viranta, ki je sposoben, plačuje davke in pove, kar misli. Upam, da bo krape v najkrajšem času dal na roštilj!
User303025
12. 11. 2011 08.35
Pšeničny in Kline lepo opišeta, kakšen naj bi bil novi mandatar. Tu pa nastopi problem. Med potencialnimi mandatarji, ki jih vnaprej favorizirajo mediji, take osebe ni! Gotovo pa bi ustrezal opisanemu profilu mandatarja, je mag. Franc Žnidaršič, Demokratična stranka dela. A mediji se izogibajo pisanju o tej stranki. Začetniška napaka? Navodila in lobiji iz konkurenčnih krogov? Zasužnjeni mediji oziroma novinarji?
Berstuk
08. 11. 2011 10.04
Pazite! Virant = Janša!! Ne bodimo neumni!
CtrlDelete
08. 11. 2011 00.02
VSI SMO CARJI, TUDI KRALJICE!
nefretete
07. 11. 2011 23.54
Sveti - če dava skupaj, pa imava morda sto pik? He, he...
nefretete
07. 11. 2011 23.20
bukefal 07.11.2011, 23:07 Še moj plusek za prispevek.
saintjozef
07. 11. 2011 23.13
bukefal S tem, kar sem ti napisal, se sicer ne postavljam rad, vendar si me nekako izzval, zato upam, da boš prebavil!!! --prebavljivo. Hvala.
saintjozef
07. 11. 2011 23.09
Tud jaz grem malo na muziko, me je Nefretete zraj... Lahko noč vsem pa dobri fantje ostanite, al pa postanite. Punce so takintak vse fejst.
bukefal
07. 11. 2011 23.07
Svetnik Že drugič opažam, da morda le nimaš vseh sto pik. Praviš, da naj poiščem EN stavek, ki je vsaj podoben Balončkovemu. Ja človek božji, navedel sem ti ga in ti ga še enkrat ... ... ki so že smešne Ali si zadovoljen? A boš rekel, da teh besed v Balonarčkovih prispevkih še nisi zasledil? V skoraj vsaki njegovi 'traparij' je nekaj o 'smešnosti', ti pa se delaš nevednega. Kar pa se tiče fovšije glede Tončkovega nivoja pa tole. Morda ve o teh temah več kot jaz, kar niti ne bi bilo nič čudnega, če je bil publicist in je bila verjetno politika in družbeno življenje del njegovega delovanja. Tudi piše na inteligenten in zanimiv način, ki ga niti slučajno ne mislim posnemati. Vedi pa, da je moja izobrazba, ki ji je sledilo celotno dolgoletno delo povsem nekaj drugega in da sem bil tudi jaz na svojem področju zelo doma. Tudi stil mojega pisanja je drugačen in verjetno si že odkril, da od časa do časa napišem kako neumnost, morda kdaj tudi kaj neprimernega, če se s tem zafrkavam, da mi niso tuji humoristični teksti in parodije, da pa se mi izpod peresa večkrat prikrade tudi kaj bolj resnega. Predvsem vzemi tisto zadnje na znanje, kot tudi jaz ne štejem vseh Tončkovih traparij za slabo. Razen, ko se je norčeval iz takrat pravkar umrlega dr. Bajuka in Slaka. S tem, kar sem ti napisal, se sicer ne postavljam rad, vendar si me nekako izzval, zato upam, da boš prebavil!!!
saintjozef
07. 11. 2011 23.07
nefretete odtipkaj bass girl na YT pa jo boš našla
User781700
07. 11. 2011 23.03
evo nefretete, saintjozef pa da čujemo rdeči duo če ste vsej za neki sposobni :)
nefretete
07. 11. 2011 23.01
bukefal 07.11.2011, 22:51 1 Nefretete in Svetnik, ne razburjajta se preveč, ker to lahko škodi zdravju. Pa lahko noč obema!!! Enako tudi tebi.
nefretete
07. 11. 2011 23.00
saintjozef Intonacijo prosim....
User794009
07. 11. 2011 22.59
Trdeč,po volitvah vam ostane ribolov al pa balin plac..pa to he he he
saintjozef
07. 11. 2011 22.56
nefretete S Svetim bova še eno zapela za lahko noč. --Ej, si me našla! Pet pa res ne znam. Na kitaro pa mogoče?
saintjozef
07. 11. 2011 22.54
bukefal He, he. Napišem nekaj o TA RUDEČIH, pa sem že glavna tema pogovorov. --Napišem in se ZLAŽEM, ali NATOLCUJEM, bi moral napisat. Zgleda, da si res Super Star , čeprav pisariš kot Super Mlad!