Na POP TV je nocoj potekalo prvo veliko soočenje predsednic in predsednikov strank, ki krojijo našo usodo in to, kako bomo živeli. Gostiteljica Petra Kerčmar je v studiu gostila Mira Cerarja, Dejana Židana, Alenko Bratušek, Karla Erjavca, Ljudmilo Novak, Franca Bogoviča, Zorana Jankovića in Janeza Janšo.
Vsi imajo v programih velikopotezne obljube. Pa gre samo za bonbončke? Ali imajo tudi časovnico, kdaj bodo konkretne ukrepe izvedli?
Kerčmarjeva je goste najprej povprašala o gospodarstvu. Kdaj in kako bodo znižali davke?
Cerar je odgovoril, da bodo gospodarstvo poskusili zagnati v prvi vrsti z uveljavitvijo pravne države. A to je dolgoročni cilj. Cerar ni želel obljubiti, kdaj in za koliko bodo znižali davke, je pa omenil energetsko sanacijo stavb, za kar naj bi država denar imela.
Janša je povedal, da je treba davke znižati takoj, in sicer za toliko, da bo Slovenija konkurenčna in primerljiva z ostalimi državami. Sami predlagajo dva ukrepa – omejitev prispevkov in spremembo dohodninske lestvice. Napovedal je Zakon za uravnoteženje javnih financ številka 2.
Bratuškova pravi, da ne bi nikoli podprla niti Zujfa 1 niti Zujfa 2, ker "uničuje državo in državljane". Po njenem mnenju je treba ukiniti dohodnino. To je 22 milijonov, ki se jih da dobiti v devetih milijardah evrov.
Janković pravi, da prvi dve leti znižanje davkov sploh ne pride v poštev, ker ni od kje vzeti. "Kdor govori o znižanju davkov prvi dve leti, ne ve, koliko smo zares zadolženi," je dejal.
Židan je dejal, da v Sloveniji davki niso pretirani, problem je, da je povprečna plača prenizka in je v napačnem delu dohodninske lestvice. "Mi dajemo zavezo, da če bomo v vladi, ne bo zviševanja davkov," je dejal.
Novakova pravi, da želijo v NSi znižati trošarine na pogonska goriva. To je ukrep, ki bi imel hiter učinek. Predvidevajo pa spremembo dohodninske lestvice.
Erjavec pravi, da so že leta 1998 razbremenili plače na račun prispevkov za pokojninsko blagajno. Pravi, da je treba biti zelo previden, ker vse to pomeni poseg v socialne pravice, pokojninsko blagajno ... Pravi, da je treba ustvarjati nova delovna mesta preko povečanega izvoza, ker smo na tujih trgih premalo prisotni.
Bogovič pa se zavzema, da bi dohodnino znižali za 200 milijonov evrov. Tisti z najnižjimi prejemki bi plačevali manj. Kje dobiti denar? V šole je fiktivno vpisanih 18.000 študentov. Treba jih je usmeriti v delovna mesta, pravi.
Poglejte, kako so prvaki strank prišli na POP TV!
O prodaji Mercatorja ...
Bratuškova je glede prodaje Mercatorja dejala, da ga sama, če bi leta 2005 vodila vlado, ne bi prodala. Čeprav smo NLB dokapitalizirali z državnim denarjem, ni želela povedati, kako teče prodaja.
Židan pravi, da ne drži to, da je tuji lastnik boljši lastnik. Kot primer je navedel Helios. A na Mercator je vezano 10 tisoč delovnih mest. Vsaka vlada ima zato pravico izraziti interes, pravi.
Tudi v stranki DeSUS so proti prodaji Mercatorja. "Bojim se, da bodo trgovke ostale brez dela, slovenska prehrambena industrija, pa tudi kmetje," je dejal Erjavec."Mercator kupuje nekdo, ki sploh nima kapitala. Vsi podatki kažejo, da gre za špekulantski nakup," je še dodal.
O prodaji Telekoma ...
Kerčmarjeva je predsednike in predsednici strank nato vprašala glede prodaje Telekoma, in sicer, ali je še mogoče ustaviti prodajo.
Bratuškova pravi, da politika lahko spremeni odločitev, a v tem primeru bo pod vprašajem kredibilnost države. Cerar je dejal, da ni naklonjen prodaji Telekoma. Meni, da mora biti privatizacija nadzorovana. "Nismo proti privatizaciji, a za podjetja, ki so strateškega pomena, je prav, da jih zadržimo," je prepričan Cerar. "Prizadevali si bomo za ustavitev prodaje Telekoma," je še dodal.
Novakova meni, da mora država izstopiti iz lastništva, in sicer prodati Telekom lastniku, ki ima denar in ki podjetje ne bo uničevalo. "Najprej je treba ustvariti ugodne pogoje za gospodarstvo in potem bodo prišli tudi pravi lastniki," je prepričana.
Židan pravi, da ne drži, da se je država izkazala za slabega lastnika. "V SD smo prepričani, da država zna upravljati, so pa slabi in dobri primeri," je dejal.
"Mi Telekoma ne bomo prodali, prodajo bomo ustavili," pa je obljubil Janković.
"Ne vidim strateškega interesa pri prodaji Telekoma. Nismo se nič naučili, saj je bila prodaja Telekoma že enkrat ustavljena, ker sta si dve stranki v koaliciji premislili, kljub koalicijski pogodbi, je pojasnil Janša. "Mislim, da gre za to, da rabimo denar. Telekom bi se tudi sam lahko razvijal," je prepričan.
"Mi smo bili leta 2008 proti prodaji Telekoma. Trenutno podpiramo privatizacijo, s tem, da država ohrani kontrolni delež," je odgovoril Erjavec.
Bogovič pa je dejal, da v SLS podpirajo privatizacijo Telekoma.
Kako bodo zmanjšali javni dolg?
Nato je Kerčmarjeva vse pozvala, naj v 15 sekundah odgovorijo, kako bodo zmanjšali hitro rastoči javni dolg.
"V novi vladi javni dolg ne bo naraščal, plačevali ga bomo z gospodarsko rastjo," je dejal Židan. Tudi Janković je obljubil, da javni dolg ne bo naraščal, v nasprotnem primeru se bo umaknil. Cerar je pojasnil, da bodo dolg zmanjševali z zeleno davčno reformo, z zagonom gospodarstva in s fiskalnimi ukrepi. Janša je dejal, da so vsi njihovi ukrepi usmerjeni v to, da se porabi toliko, kot se ustvari. "Javni dolg je treba takoj stabilizirati in se je že, ko smo zaključili s sanacijo bank," je dejala Bratuškova. Novakova pa: "Naredili bomo vse za večji zagon gospodarstva, zmanjšali bomo javno porabo." Erjavec pa je dejal, da bodo to storili s podporo izvoznemu gospodarstvu. Ne bo pa obljubljal, kdaj. Jankoviću pa je zabrusil: "Ti si v Mercatorju ustvaril 300-milijonsko luknjo." Bogovič pa je poudaril, da je treba v dveh letih priti na nulo.
Janšev odhod v zapor
V tretjem delu oddaje so gostje spregovorili o Janševem odhodu v zapor.
Kerčmarjeva je Janšo vprašala, ali mu odhod na Dob politično škoduje. Janša ji je odvrnil, da se je treba vprašati, zakaj je do tega sploh prišlo. Pravi, da mediji o njem niso nikoli korektno poročali. Obsojen je za kaznivo dejanje, ki ga ni, trdi. "Kot državljane bi vas moralo zanimati, kaj je res," je še dodal.
Cerar je povedal, da moramo spoštovati odločitve sodišča, ker bo sicer konec pravosodnega sistema in države. Janša mu je odvrnil, da njegov sodni postopek traja že štiri leta. "Se vam ne zdi, da bi moral biti do zdaj že končan?" ga je vprašal. Cerar mu je odvrnil, da se politika do sodstva pogosto obnaša nekorektno.
Bratuškova pravi, da je sodbe sodišč treba spoštovati in če jih ne bodo politiki, kako jim bo narod potem zaupal? "Niti javni uslužbenec ne moreš biti, če si obsojen na več kot šest mesecev zaporne kazni in pričakovala bi, da to najprej velja za šefa teh javnih uslužbencev, to je predsednika vlade," je dejala.
Tudi Erjavec pravi, da predsednik vlade ne sme voditi iz zapora. "Tudi če stranka SDS zmaga na volitvah, mislim, da morajo nekoga drugega postaviti za mandatarja. Ne more biti Slovenija edina država na svetu, kjer bi predsednik vlado vodil iz zapora, to bi bilo čudaško!" je dejal.
Janša je vsem odvrnil, da so pismeni, naj si preberejo njegov primer in naj mu povejo, kakšno nagrado je v primeru nakupa Patrij prejel. Odvrnili so mu, da o tem odloča sodišče. "Jaz bi se namesto nekaterih kolegov tukaj neprijetno počutil, ker niti ne skrivajo svoje težnje, da političnega nasprotnika izločijo iz volilne tekme na način, ki je značilen za totalitarne sisteme," je še dejal Janša.
Bogovič se je zavzel zanj in dejal, da je primer Patria blamaža za sodstvo. "To, kar se dogaja v Sloveniji – da se tri kampanje zaznamujejo z istim sodnim primerom – je zagotovo blamaža za sodstvo, zagotovo je narobe, da ni sojenja v dostojnem roku in zaradi takšnih sodišč je v Sloveniji propadla cela vrsta podjetnikov, cela vrsta ljudi pa je bila ob osnovne človeške pravice."
S kom v koalicijo?
Na vprašanje, s kom bi se povezovali, je Janković odgovoril, da gre s svojim programom na zmago. Če kdo hoče z njimi, je dobrodošel, pravi.
Cerar je dejal, da bo Janševa pravnomočna obsodba, če bo obstala, ovira za sodelovanje z SDS. Prvi, da je SMC nova stranka z novo energijo, želijo biti povezovalni in želijo povezati vse, ki so se do zdaj težje povezovali.
Janša je napol v šali povedal, da se bo pogovarjal tudi s Cerarjem, če ga bo ta obiskal na Dobu, kjer bo morda celo imel privilegije pri obiskih. Sicer pa vsebinsko z vsemi, ki bodo za razbremenitev gospodarstva, za to, da se vzpostavi vladavina prava, da se ne znižuje pokojnin, da se breme krize pravično porazdeli, da dobimo neodvisno sodstvo ...
Bogovič pravi, da v SLS znajo sodelovati, zato so vsem poslali v podpis zavezo k državniški drži, ki vključuje ključnih pet projektov. Dejal je, da so podobno v SLS naredili že pri pokojninskem zakonu in fiskalnem pravilu. Pripravljeni so se pogovarjati s tistimi, ki hočejo rešiti Slovenijo.
Erjavec je dejal, da želijo ohraniti socialno državo in da bodo še naprej branili pokojnine. Prepričan je, da je treba popraviti krivce z regresi, in sicer, da vsi upokojenci dobijo regres. "Če ne bi bilo stranke DeSUS, bi se standard upokojencev še nižal," je dodal.
"Mi vedno trdimo, da bomo šli v koalicijo s tistimi strankami, s katerimi bomo lahko izpolnili naš program," je poudarila Novakova.
"Želim povedati, da sem v enem letu dokazala, da se znam povezovati in sodelovati," je dejala Bratuškova. "Pred enim letom ni bilo junaka, ki bi bil pripravljen voditi to državo," je še dodala. Takrat je ponudila sodelovanje Cerarju.
Ta pravi, da takrat za projektno vlado ni bilo dovolj volje, zato je sodelovanje odklonil. A je tedaj ocenil, da obstaja v politiki problem ter da je čas za nove ljudi. "Vsi bodo morali narediti nekaj več za Slovenijo. Moramo dvigniti politično kulturo in uveljaviti pravno državo," je poudaril.
"To, kar je poslal Bogovič, bomo podpisali. Manjka pa pet ključnih stvari v gospodarstvu," pa je dejal Janković.
KOMENTARJI (2274)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.