Okoli 18.30 so se v baru Zorica na Kersnikovi v Ljubljani začeli zbirati podporniki predsedniškega kandidata SD in Gibanja Svoboda Milana Brgleza. V bitko za predsedniški stolček se je sicer podal relativno pozno, med zadnjimi. Malo pred 20.uro je v svoj štab prišel tudi Milan Brglez, ki se mu glede na prve delne rezultate ni uspelo uvrstiti v drugi krog. Po njegovem mnenju izid ni nezaupnica koaliciji, saj so to predsedniške, in ne parlamentarne volitve.
Brglez se je zahvalil vsem, ki so mu namenili glas. "Vsekakor bi se posebej zahvalil za podporo obema strankama, vsem članom, simpatizerjem, aktivistom na terenu, ki so mi pomagali. Še posebej pa Robiju in Tanji, ker sta mi omogočila, da sem lahko kandidiral na teh volitvah. Obljubljam, da se bo povezovanje med SD in Gibanjem Svoboda in širše koalicije nadaljevalo, ker je nujno v tem času," je dejal. Zahvalil se je še svojemu štabu in družini. "Brez njih si ne bi niti drznil iti v to zgodbo. Brez njihove podpore bi mi bilo veliko težje oz. niti štartal ne bi," je dodal.
Golob: V drugem krogu bomo najverjetneje dobili žensko predsednico
Poleg njegovih Socialnih demokratov je Brgleza podprla še stranka Gibanje Svoboda, in sicer po tem, ko je iz tekme izstopila njihova kandidatka Marta Kos. V Brglezov štab je tako podporo prišel izkazat tudi predsednik vlade Robert Golob, ki se je uvodoma zahvalil vsem, ki so volili, pa tudi Brglezu, ker je, "čeprav nekoliko pozno, na levi sredini ponudil alternativo". "Tisto, kar je najpomembneje, je, da sta se dve koalicijski stranki dogovorili za skupnega kandidata. S tem nas je še bolj trdno povezal," je še dejal.
"Rezultati danes so zelo jasni. Ljudje so se danes ponovno odločili za rezultate, ki smo jih videli že 24. aprila. Leva sredina je dobila bistveno več glasov kot kandidat SDS," je povedal in dodal, da ta rezultat navdaja z optimizmom, "da bomo, ko se bo v drugem krogu dejansko odločalo, kdo bo predsednik oz. predsednica, najverjetneje dobili žensko". Dodal je, da je tako prav, ker je to tista sprememba, ki si jo Slovenija zasluži in jo tudi potrebuje.
"Tudi s temi rezultati smo zadovoljni, ker so zelo jasen prikaz tega, česa ne želimo. Danes že vemo, koga ne bomo podprli. Gotovo ne bomo dovolili, da se kandidat SDS zavihti v predsedniško palačo," je dejal in pojasnil, da bi to Slovenijo vrnilo v "mračne čase zadnjih dveh let". "Kdo z leve sredine bo zmagovalec, je manj pomembno kakor to, da leva sredina prevzame to funkcijo v svoje roke in se s tem naslednjih pet let dobi stabilno politično okolje v Sloveniji," je še napovedal.
"Te volitve so bile praznik demokracije, praznik leve sredine," je povedal in poudaril, da so se volivci, ki so se odločili za enega od štirih levih kandidatov, odločili pravilno.
Ni pa želel špekulirati, kaj bi bilo, če bi vztrajali pri prvotni kandidaturi Marte Kos. "Meni je po svoje v redu tudi to, da smo imeli skupnega kandidata s koalicijsko partnerico in da nas je ta skupni kandidat v resnici v zadnjem mesecu povezal, da smo začeli tudi kakšne stvari delati še bolj skupaj, še bolj trdno, še bolj usklajeno," je povedal. Ta dodana vrednost se bo po Golobovi oceni poznala ravno pri tem, da bosta tudi vlada in koalicija bolj trdni naprej, zato mu ni žal, da niso vztrajali pri kandidaturi Kosove.
Fajonova: Zagotovo ne bomo podprli kandidata SDS
Za podporo se je vsem zahvalila tudi predsednica SD Tanja Fajon. Čestitala je tako Nataši Pirc Musar kot tudi Anžetu Logarju. "Ko seštevam rezultate dveh levosredinskih kandidatov, ugotavljam, da smo dobili rezultat parlamentarnih volitev. Še boljši med strankami v koaliciji, kar nakazuje, da že vemo, kako se bo iztekel drugi krog predsedniških volitev in kdo bo poraženec," je dejala in dodala, da zagotovo ne bodo podprli kandidata SDS.
"Milan Brglez je dal vse od sebe, zame je še vedno izvrsten kandidat za predsednika Republike Slovenije, ampak če mu ne bo uspelo v drugi krog, je pomembno to, da bodo glasovi volivk in volivcev za levosredinskega kandidata, kar je naša tista skupna zgodba za prihodnost Slovenije, zagotovo zmagovalni," je prepričana predsednica SD.
Fajonova je pričakovala boljšo volilno udeležbo glede na to, da "odločamo o prihodnosti Slovenije. Vendar so ljudje tisti, ki imajo karte v rokah, in če so se odločili, da ne pridejo na volišča, jaz verjamem, da imajo v drugem krogu še enkrat priložnost". Zahvalila se je vsem, ki so danes prišli in dali svoj glas tudi za Brgleza. Volivce je povabila na volišča tudi v drugem krogu. "Odločamo o prihodnosti Slovenije in danes rezultat kaže, da zagotovo vemo, kdo bo zmagovalec, in to bo na levi sredini," je prepričana Fajonova.
Brglez ob oddaji glasu izrazil optimizem
Ob oddaji svojega glasu na volišču v Logatcu je sicer Brglez izrazil optimizem. "Volitve so pomembne, sicer bodo drugi odločili namesto vas in morda vam bo potem žal," je Brglez dejal v izjavi za medije po odhodu z volišča, kamor se je odpravil s svojo ženo. "Najverjetneje udeležba ne bo tako visoka, kot je bila na parlamentarnih volitvah, je pa to neko nadaljevanje, zato pričakujem, da bo udeležba višja, kot je običajno na predsedniških," je dodal pred zaprtjem volišč.
Na novinarsko vprašanje, ali je volilni molk izkoristil za razmislek o minuli kampanji pred prvim krogom volitev, je odgovoril negativno. Čas za to bo po njegovih besedah po tem, ko bo volitev konec. "Dan sem z veseljem končno preživel v družinskem krogu. Družina se je zbrala iz celotne Evrope in smo lahko skupaj," je povedal evropski poslanec Brglez.
55-letni Brglez je sicer evropski poslanec, ki je v državno politiko vstopil leta 2014 kot soustanovitelj in podpredsednik SMC. V času vlade Mira Cerarja je bil predsednik DZ – kot zanimivost je prav on razpisal zadnje volitve. Po državnozborskih volitvah leta 2018 je prestopil v SD. H kandidaturi ga je nagovorila stranka SD, naknadno pa je dobil še podporo Gibanja Svoboda. Tako je skupno zbral sedem podpisov poslancev iz stranke SD in 35 podpisov poslancev stranke Gibanje Svoboda, vključno s predsednico in podpredsednico državnega zbora.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.