46-letni Anže Logar je dolgoletni član in poslanec SDS, na predsedniške volitve pa se je podal z zbiranjem podpisov volivcev, pri čemer so mu pomagali tudi v matični stranki. Po študiju ekonomije je leta 2006 magistriral na Fakulteti za podiplomske državne in evropske študije, leta 2016 pa je na Fakulteti za uporabne družbene študije doktoriral iz politične sociologije. Njegova politična pot se je začela pred skoraj 20 leti, ko je v Evropskem parlamentu bil svetovalec v poslanski skupini Evropske ljudske stranke (EPP), katere del je tudi SDS. Za poslanca je bil prvič izvoljen na volitvah 2014, trenutno pa teče že njegov tretji mandat. V prvi in drugi Janševi vladi je bil direktor vladnega Urada za komuniciranje (Ukom), med prvim predsedovanjem Slovenije Svetu Evropske unije pa tudi uradni govorec predsedstva. V tretji Janševi vladi pa je dve leti zasedal stolček ministra za zunanje zadeve.
Tako njegov mandat na Ukomu kot na čelu slovenske diplomacije pa je zaznamovalo njegovo posredovanje ocen o razmerah v slovenski medijski krajini Evropi. Leta 2008 je kot direktor Ukoma več kot 50 dopisnikom evropskih medijev pod vrata hotelskih sob potisnil mapo s citati nekaterih slovenskih novinarjev in urednikov, ki naj bi dokazovali, da v Sloveniji vlada popolna medijska svoboda, a so bili iztrgani iz konteksta. V času ministrovanja pa je dvigoval prah s posredovanjem depeše, ki so jo pripravili na Ukomu, in s katero je vlada odgovorila na kritike civilnodružbenih partnerjev Sveta Evrope o pritiskih na novinarje, v njej pa zapisala, da "večina slovenskih medijev izvira iz nekdanjega komunističnega režima".
Bil je tudi svetnik v ljubljanskem mestnem svetu. Na zadnjih lokalnih volitvah leta 2018 se je podal tudi v tekmo za ljubljanskega župana. Pri tem pa ni bil uspešen, saj ga je Zoran Janković z več kot 60 odstotki glasov premagal že v prvem krogu. Je pa Logar kljub temu med desetimi kandidati dobil skoraj 30-odstotno podporo.
Javnomnenjske raziskave nakazujejo, da bo med vsemi sedmimi letošnjimi kandidati za predsednika osvojil največ glasov in se v drugem krogu pomeril z Natašo Pirc Musar.
Na soočenja in intervjuje, ki potekajo v Ljubljani, se skoraj praviloma pripelje s kolesom. Čeprav je vajen natrpanih urnikov, pa priznava, da ga je kampanja za predsednika utrudila. "To so po dve do tri soočenji na dan in to je kar psihični pritisk," je dejal.
Ljubljanski župan Zoran Janković ga je označil za naslednika Janeza Janše. Sam pa skuša prepričati volivce, da je bolj spravljiv, preudaren in zadržan. "Jaz sem skozi celotno politično pot zasledoval podobne poglede in predvsem verjel v to, da z dialogom lahko stvari premikaš naprej. In če bi vprašali kolege, ki so bili iz drugih strank v preiskovalni komisiji, bi znali povedati, da smo celotno preiskovalno komisijo vodili ravno na tak način. Torej, skupaj smo opredelili, kaj je naš cilj, postavili tisto, kar nas deli, na stran in se osredotočili samo na odkrivanje bančne kriminalitete. Zato je potem tudi končno poročilo bilo brez nekih političnih pritiklin, zgolj posvečeno temu, kar smo preiskovali. In enako je bilo na primeru zunanje politike, kjer smo ključne teme tudi v parlamentu, kjer je bila takrat zelo razgreta razprava, uspeli uskladiti z vsemi strankami in doseči soglasje. Moj način dela je predvsem to: da iščem soglasje," je poudaril Logar.
Zakaj razmere na Zahodnem Balkanu primerja z lupljenjem čebule?
Aktualni predsednik Borut Pahor se je prav z Zahodnim Balkanom veliko ukvarjal, imel je kar nekaj pobud, tudi v času predsedovanja Svetu EU. Logar je sam dvakrat od blizu spremljal slovensko predsedovanje EU. Bil je tudi zunanji minister, a se je ravno v času njegovega ministrovanja pojavila informacija, da Slovenija preverja teren za možnost dokončnega razpada Bosne in Hercegovine. Tudi albanski premier Edi Rama je potrdil, da sta o tem govorila z Janšo. A Logar pravi, da to ne drži in da so mediji napačno citirali izjavo albanskega predsednika. "Jaz sem takrat, ko je ta izjava prišla ven, naročil našemu veleposlaniku, da natančno povzame celotno izjavo in da jo tudi uradno prevede iz albanskega jezika. In beseda, ki jo je izrekel Edi Rama, predsednik Albanije, ni bila takšna, kot so jo povzemali. In je v bistvu pritrdila temu, kar smo vseskozi trdili – da s strani Slovenije ni bilo nobenega takšnega dokumenta, kaj šele, da bi bila to neka osnova v času predsedovanja," je zagotovil.
Kakšno pa je njegovo stališče glede Bosne in Hercegovine, se tudi sam zavzema za delitev? "Moje mnenje je, sem večkrat povedal, da je Bosna vprašanje, ki ga morajo EU in države članice reševati postopoma. Celotni Zahodni Balkan je izredno zahtevna regija, ki ji kronično primanjkuje uspehov v zadnjih 20 letih," je dejal. Celotno regijo Zahodnega Balkana pa primerja z lupljenjem čebule: "Rešiš oziroma olupiš najprej najenostavnejše, to sta Albanija in Makedonija, potem greš v naslednjo plast, to je dialog Beograd-Priština in vzporedno s tem kasneje pride na vrsto tudi Bosna in Hercegovina. Pa še to, ko lupiš čebulo, po navadi jočeš ..."
Je ali ni neodvisen kandidat?
V predsedniško bitko je vstopil kot neodvisen kandidat, čeprav je še vedno član SDS. "Jaz vsakomur povem, da sem kandidiral kot neodvisni kandidat s podpisi volivk in volivcev, tako kot predvideva tretja oblika v Zakonu o volitvah za predsednika republike. Kandidiral sem na enak način, kot je kandidiral gospod Borut Pahor ali kot je kandidiral gospod Milan Kučan. Mislim, da je to oblika kandidature, ki že v začetni fazi preveri vzdušje na terenu," je dejal.
A kot neodvisni kandidat ima vseeno izjemno podporo stranke SDS, ki mu je izjemno pomagala pri zbiranju podpisov. Dan pred začetkom zbiranja podpisov so namreč nekateri volivci SDS prejeli sporočilo, v katerem so jih prosili, da že prvi dan podprejo njihovega kandidata tako, da oddajo podpis na najbližji upravni enoti. Zato se upravičeno poraja dvom o tem, kako neodvisen je v resnici. A ko se nekdo poteguje za predsednika, je morda bolj kot to, kateri stranki pripada, pomembno, kakšna stališča ima. Ena od tem, ki ji mladi namenjajo veliko pozornosti, je podnebna kriza. Logarjev strankarski kolega pa v globalno segrevanje ne verjame in ga označuje kot "zaroto levičarjev".
"Če bi spremljali moje delo, bi vedeli, da se že od nekdaj ne strinjam s tem dvomom. Tudi v mojem programu omenjam podnebne spremembe. Predvsem zelena preobrazba je ena od štirih ključnih vsebinskih točk, temu namenjam tudi Konvencijo o prihodnosti Slovenije kot eden od panelov oziroma forumov, kjer se bomo s tem ukvarjali. In vedno poudarjam, da smo pet po 12. Da moramo združiti vse sile, ki jih imamo na voljo, da čim prej preidemo na bolj racionalno porabo resursov tega planeta," je poudaril.
Kako bi debato na Twitterju dvignil na višjo raven?
Logar je aktiven tudi na Twitterju. Sam se sicer tam ne zapleta v vroče debate, medtem ko Janša in nekateri drugi poslanci in člani SDS ne izbirajo besed in marsikdaj gredo čez mejo. Kako sam gleda na to in ali je kdaj opozoril kolege, da takšen nivo debate ni primeren? "Večkrat sem v pogovoru s kolegi povedal svoje. Ampak sem tudi večkrat dejal, da je vlada ekipa, ki deluje, in da nikoli ne komentiram dogajanja znotraj te ekipe, ker v nasprotnem primeru pridemo do ekipe, ki ne more skupaj delovati," je dejal.
Logar bi sicer kot predsednik države uvedel redne pogovore med ključnimi nosilci funkcij in ključnimi igralci na političnem parketu. Zakaj meni, da bi bil ravno on tisti, ki bi uspel nasprotne strani posesti za skupno mizo? "Jaz pravim, da je vredno poskusiti in da je vredno investirati vso energijo v ta dialog. Dejansko to najlažje narediš s funkcije predsednika republike. Zato, ker je to edini politik v državi, na državni ravni, ki je izvoljen z večino volivk in volivcev. In to ti daje na nek način pristojnost, pa tudi možnost, da politike, ki drugače uporabljajo besede, ki na nek način ne spadajo v javni prostor, da se pogovorijo o resnih problemih," je prepričan.
Predsedniku Pahorju so mnogi zamerili, ker je bil tiho, ko je Janševa vlada proti protestnikom uporabljala vodne topove, solzivec in prekomerno silo. Logar meni, da bil njegov odziv pravilen in bi sam ravnal podobno. "Mislim, da bi v tistem trenutku še enkrat ponovil takšen odziv. Jaz mislim, da je bil politični prostor v Sloveniji takrat tako razgret, ko so dejansko predstavniki opozicije celo nasprotovali ukrepom, ki bi jih v vsaki demokratični državi morali sprejeti," je dejal. Dodal je, da bi se sicer sam kot predsednik sestal z vlado in predsednikom državnega zbora in z njimi predebatiral stvari, ki tako zelo delijo javnost. "In v kolikor bi ugotovili, da obstaja, pa vlada tega ne bi upoštevala, bi zagotovo potem to tudi jasno povedal," je zatrdil.
Kratki odgovori na nekaj hitrih vprašanj
Bi bil že čas, da Slovenija dobi predsedniško rezidenco?
Ne še zdaj.
Ali bi ponovili dejanje iz leta 2008 in pod vrata tujih novinarjev potiskali list papirja o resničnem stanju medijev v Sloveniji?
Seveda ne.
Je bil Donald Trump za vas dober predsednik?
Ne.
Podpirate idejo koalicije in NSi, da bi sodnike imenoval predsednik države na predlog Sodnega sveta?
Možen razmislek.
Vi ste bili kar dvakrat šef Ukoma. Ali se vam zdi primerno, da nekdo s tega mesta prevzame vodenje javnega zavoda RTV Slovenija, kot je to naredil šef Ukoma v vladi, kjer ste bili vi minister?
Če imaš politično funkcijo, torej, če si politik, potem ne.
Podpirate vstop Hrvaške v schengen, četudi ne spoštujejo odločbe arbitražnega sodišča?
Vprašanji sta ločeni. Drugače pa da, podpiram.
Je za vas odločba arbitražnega sodišča zavezujoča? Ali bi jo kot predsednik države spoštovali, kot to ves čas počne aktualni predsednik?
Zagotovo, in tudi sam bi vključil vse diplomatske veščine v končno uveljavitev te odločbe.
Ali verjamete, da so globalno segrevanje in s tem povezane okoljske spremembe velik izziv za prihodnje generacije?
Največji.
Se vam zdi primerno, da je politik tudi solastnik medija?
Ne.
Je tak medij torej političen medij?
To ni nujno, glede na solastništvo. Ampak kot politik, ki naj zastopa vse državljanke in državljane, mislim, da ni prav, da je solastnik medija.
Ali bi kot predsednik vlade imenovali evropske delegirane tožilce, česar Janša ni želel?
Na koncu se jih je imenovalo. Sam bi jih, seveda.
Je Rok Snežič primeren davčni svetovalec za politične stranke?
Ne.
Nemško-francoski ali višegrajski vlak: kje se vi počutite bolj domače?
Jaz se počutim bliže v motorju Evropske unije.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.