Predsednik Borut Pahor bo, kot je napovedal, mandat za sestavo vlade najprej podelil zmagovalcu volitev, torej Janezu Janši. To je jasno. Prav tako pa je jasno, da bo ta koalicijo zelo težko sestavil, sploh če nihče z leve sredine ne bo požrl besede, da z njim v koalicijo ne gre. Na levici so glasovi sicer bolj razpršeni, a jih je več. Bo predsednik vlade postal Marjan Šarec?
SDS dobil vsak četrti glas, a vlada z Janšem na čelu se zdi malo možna
Presenečenja te volitve vsaj pri vrhu niso prinesle. SDS je, kot so napovedovale tudi vse javnomnenjske raziskave, nesporna zmagovalka, saj ji je pripadel vsak četrti glas. V novem, osmem sklicu državnega zbora bo imela 25 poslancev. Drugouvrščena, Stranka Marjana Šarca, jih bo imela 13. SD in SMC sta dosegli skoraj identični rezultat, zastopalo ju bo po deset poslancev, Levica jih bo imela devet. Sledijo Nova Slovenija s sedmimi poslanci, Stranka Alenke Bratušek in DeSUS s po petimi ter Slovenska nacionalna stranka s štirimi. Mandati so torej podeljeni, začenja se drugačno preštevanje.
DESNA VLADA:
1. SDS + NSi + SNS + poslanca narodnih skupnosti + ?
SDS in NSi, ki kljub razhajanjem v zadnjih letih velja za njeno naravo zaveznico, imata skupaj 32 glasov. Skupaj z dvema glasovoma poslancev manjšin smo na 34, in tudi če bi se za sodelovanje v koaliciji odločila še SNS, bi bili daleč od večine. Da bi si zagotovili večino v parlamentu (46 poslancev), bi morali na svojo stran privabiti ali eno od bolje uvrščenih strank ali obe stranki s po petimi glasovi. Eno in drugo bo težko, če nihče ne bo požrl besede.
2. SDS + NSi + poslanca narodnih manjšin + LMŠ = 47
Na Janšev klic že čaka Marjan Šarec, ki pravi, da "kavo spiti ni problem". Pravi pa tudi, da z njim v koalicijo ne bo šel. "Če bi to naredili, nismo verodostojni. Nas se ne da kupiti. Smo že povedali, da v to koalicijo ne bomo šli," je povedal po razglasitvi izidov vzporednih volitev.
Šarec je kot novinec na državnem političnem parketu sicer največja neznanka, pred volivami so se kljub zatrjevanju, da se z Janšo ne vidi, zato pojavljala ugibanja, da bo vendarle popustil. Če bi se to zgodilo, bi Janša s svojimi 25 poslanci, sedmimi NSi-jevimi in 13 LMŠ-jevimi ter s tradicionalno zagotovljeno podporo "manjšincev" imel udobno večino. Toda tudi ta scenarij je malo verjeten.
3. SDS + NSi + poslanca narodnih manjšin + DeSUS + ?
Leva stranka, ki smo jo že videvali tudi v desnih koalicijah, je DeSUS, a se je njen predsednik Karl Erjavec s povezovanjem z Zoranom Jankovićem v Levi blok od vseh najbolj trdno opredelil proti Janši. Če si zdaj premisli, lahko resno ogrozi svojo politično kredibilnost.
Sicer pa imata SDS in NSi skupaj s stranko upokojencev in njenimi petimi poslanci še vedno premalo glasov. Še vedno jih namreč zmanjka sedem.
LEVA VLADA:
1. LMŠ + SD + SMC + SAB + DeSUS + poslanca manjšin = 45
Kaj pa leva vlada? Predvidevamo, da bi jo kot drugouvrščeni na volitvah sestavljal Marjan Šarec, ki je dal jasno vedeti, da čaka na to priložnost. 13 mandatom njegovih poslancev lahko prištejemo po deset poslanskih mest SD in SMC in SD ter po pet DeSUS in Stranke Alenke Bratušek. Skupaj 43, ko dodamo glasova poslancev manjšin, pa 45. Do večine zmanjka en glas.
2. LMŠ + SD + SMC + SAB + DeSUS + Levica + poslanca manjšin = 54
Pogovarjali se bodo z Levico, ki pa ima podobno, le da nasprotno težavo kot SDS. Če je slednja preveč desna, da bi se voditelji večine preostalih strank z njo povezovale brez cmoka v grlu, je ta preveč leva. A koordinator Levice Luka Mesec je bil v prvem odzivu po razglasitvi izidov vzporednih volitev jasen: zanima jih leva vlada oziroma koalicija. In ta bi bila z Levico precej močna, s kar 54 glasovi v parlamentu.
"Levica bo storila vse, da naslednja vlada ne bo sredinsko prazna in brezoblična, kakršna je bila zadnja Cerarjeva, ampak da Slovenija končno dobi levo vlado, ki bo to državo pripravila na potrebno socialno in ekonomsko in okoljsko prenovo," je, ko je dobil prve izide zanje uspešnih volitev, napovedal Mesec.
LEVO-DESNA VLADA:
1. LMŠ + SD + SMC + SAB + DeSUS + NSi + poslanca manjšin = 52
Kaj pa koalicija prek političnih bregov? Naklonjeni so ji v NSi, po oceni Mateja Tonina bi bila to najboljša rešitev za Slovenijo.
Zadnji dve kombinaciji tudi pomenita, da bi lahko sestavili vlado brez DeSUS-a in "večnega" Karla Erjavca.
ODZIVI:
Türk in Rupel pričakujeta težavno sestavljanje vlade
Bivši predsednik države Danilo Türk pričakuje, da bo sestavljanje vlade zelo zahteven proces. Kar se tiče zunanje politike, bi bilo po njegovih besedah dobro, da bi dale stranke, ki bodo sestavljale vlado, v ospredje skupni interes države. "To je tokrat veliko bolj pomembno kot v katerikoli dosedanji situaciji, ker toliko strank razen v poosamosvojitvenem obdobju še nismo imeli v parlamentu," je dejal.
Podobnega mnenja je bivši zunanji minister Dimitrij Rupel. Pričakuje, da bo zaradi velikega števila strank, ki so se uvrstile v državni zbor, težko sestaviti bolj ali manj homogeno koalicijo. Želi si koalicijo pod vodstvom Janeza Janše in SDS, vendar bi za to po njegovih besedah potrebovala Marjana Šarca. Po izjavah v zadnjih dneh pa je težko napovedati, da bi prišlo do takšne koalicije, je ocenil. Bolj verjetno se mu zdi, da bodo koalicijo sestavile stranke levice - SD, SMC, Levica in LMŠ.
KOMENTARJI (2279)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.