Parlamentarne volitve, ki so SDS prinesle prepričljivo zmago, so odmevale tudi v tujih medijih. Vsi po vrsti so ugotavljali, da Slovenijo čaka težavno oblikovanje koalicije, Janez Janša, ki bo prvi dobil mandat za sestavo vlade, pa da ima glede na stališča pred prvimi odzivi po glasovanju in po njih le malo možnosti, da bo pri tem uspešen. Precej poudarka je namenjenega tudi povezavam SDS z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom.
Vlada pod vodstvom Janeza Janše bi Slovenijo zasukala na desno in dodala protimigrantski glas v EU, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Dodaja pa, da bi Janša lahko ostal brez novega premierskega mandata, saj so nekatere "druge stranke namignile, da niso pripravljene na zavezništvo z njim".
Nemška tiskovna agencija dpa, ki jo na spletnih straneh povzemata tudi Frankfurter Allgemeine Zeitung kot Spiegel, piše, da bo Janša v primeru prevzema oblasti državo "hermetično zaprl za begunce in migrante". "Zgolj računsko je možna tako politično desna kot leva vlada," poroča dpa, ki kot možen jeziček na tehtnici omenja DeSUS.
Na avstrijski javni televiziji ORF in v nekaterih drugih avstrijskih medijih izpostavljajo, da je SDS sodeč po izidih vzporednih volitev dosegla jasno zmago, je pa daleč od večine za oblikovanje vlade. Štiri stranke, ki ji sledijo – LMŠ, SD, SMC in Levica, so "sodelovanje z Janševo SDS kategorično zavrnile, prav tako tudi SAB in DeSUS", navaja ORF.
Dunajski časnik Die Presse iz Ljubljane poroča o volilnem zasuku v desno. Kot meni v prispevku, se lahko Janševo volilno zmagoslavje izkaže za pirovo zmago, kajti večina preostalih osmih strank, ki se bodo uvrstile v parlament, je zavrnila možnost koalicije. Največji poraženec je po mnenju časnika SMC Mira Cerarja, najmočnejša stranka sredine pa LMŠ.
Oblikovanje vlade v Ljubljani pa po mnenju Die Presse ne bo zamudno in naporno le zaradi razdrobljenosti novega parlamenta. "Kot zmagovalec volitev bo Janša v koalicijskem pokerju potegnil prvo potezo. Razen nekdanje partnerice v vladi NSi in morebiti SNS bo pri iskanju partnerjev lahko stavil le na tiste, ki bodo v sredini političnega spektra morebiti obrnili plašč po vetru. Ključ do nove vlade bi s šefom LMŠ Marjanom Šarcem lahko znova imel v roki novinec," piše. Omenja povezave Janše z Orbanom.
Hrvaški časnik Jutarnji list izpostavlja zmago SDS, vstop devetih strank v državni zbor in kot presenečenji rezultat SAB in SNS. "Janša bi kot relativni zmagovalec moral dobiti mandat predsednika Boruta Pahorja, da prvi skuša sestaviti vlado, vendar mu bo to težko uspelo, če bodo vsi, ki so ga pred volitvami zavrnili kot partnerja, vztrajali pri svojem stališču," navaja časnik.
Hrvaški Večernji list prav tako izpostavlja relativno zmago SDS. Janša bo po mnenju časnika najverjetneje postal "še eden od populističnih premierjev v EU". Za Janšo, tako kot Orbana ali poljskega Jaroslawa Kaczynskega, je EU dobra, ko daje denar, glede preostalega pa je odnos enak kot v komunističnih časih z Beogradom ali Moskvo, piše časnik na spletnih straneh.
Italijanski Corriere della sera je pod naslovom "Zmagali protimigrantski konservativci" zapisal, da so se na tokratnih volitvah pomerili nekdanji premier, zaprt zaradi korupcije, komik, ki je oblikoval svojo stranko in bi lahko odigral odločilno vlogo, ter odhajajoči levosredinski premier, ki se je spotaknil na referendumu in predčasno odstopil. "Volitve v Sloveniji bi se lahko zdele nenavadno podobne italijanskim," pripomni ob tem in dodaja, da tudi zaradi vsebine predvolilne kampanje, kjer so prevladovali populistična gesla, kot je "najprej Slovenci", "dovolj migrantov" in "višje pokojnine".
Tržaški Il Piccolo pod naslovom "Zmaga Janševih konservativcev" piše, da je "protimigrantska stranka SDS, ki je blizu stališčem madžarskega nacionalističnega voditelja Orbana", zmagala in zbrala četrtino glasov, a ne bo imela absolutne večine, zato bo morala oblikovati zavezništva, o katerih pa je trenutno težko ugibati.
"Ljubljana je tako potrdila trend nazadovanja levice v vzhodni in srednji Evropi, in ne samo to, hkrati napredujejo konservativne in nacionalistične sile, ki želijo postaviti branik pred pojavom migracij in se predstavljajo kot zaščitniki interesov in varnosti svojih državljanov," je zapisal Il Piccolo, ki je omenil tudi nizko volilno udeležbo.
Al Jazeera poroča o zmagi "protimigrantskega veterana SDS z desnega pola Janeza Janše". Janša, ki je oblikoval tesno zavezništvo z madžarskim premierjem, je pozval k obrambi schengenske meje Evrope. Slovenija je bila, kot navaja Al Jazeera, ključna tranzitna pot za migrante in begunce med begunsko krizo leta 2015, ki so hoteli doseči države severne Evrope. Medij še navaja, da imajo skrajno desne in protimigrantske stranke v zadnjih letih v Evropi naglo rast.
O slovenskih državnozborskih volitvah so poročali tudi agenciji Reuters in Bloomberg, britanski BBC ter ameriški mreži ABC News in FOX News.
Ocena avstrijskega politologa
Avstrijski politolog Reinhard Heinisch je rezultat naših državnozborskih volitev označil za 'potrditev več evropskih trendov zadnjega časa'. Med to prišteva spremembe politike v desno, iskanje radikalnih sprememb (z novimi obrazi) in težave po oblikovanju koalicije.
Heinisch, politolog in profesor v Salzburgu, je ocenil, da je Janša politični povratnik, ki je javnosti kredibilno predstavil svoj zasuk v desno, podobno kot italijansko desnosredinsko zavezništvo Silvia Berlusconija in Mattea Salvinija. Potegnil je tudi vzporednice med italijanskim Gibanjem pet zvezd in Marjanom Šarcem, saj gre pri obeh za novost na politični sceni, s tem pa nagovarjata volivce, ki si želijo radikalnih sprememb.
Heinisch ocenjuje, da se v Evropi kljub krepitvi gospodarstva med ljudmi pojavlja nezadovoljstvo z nacionalno in evropsko politiko."Povsod se bere, kako vse teče kot po maslu, lastne plače pa stagnirajo oziroma se pojavi občutek, da vlada denar porablja za migrante", je pojasnil Heinisch.
Na evropskem parketu morda res lahko pričakujemo porast evropskeptičnih vlad, kot jih že imajo na primer v Italiji in na Češkem. Glede na poročanje številnih medijev o povezavi med Janšo in madžarskih premierjem Viktorjem Orbanom pa je Heinisch ocenil, da je za Madžarsko Slovenija zanimiva predvsem z gospodarskega vidika, kot na primer projekt drugi tir in da vsaj sprva ne gre za oblikovanje neke vrste desne osi in približevanju Višegrajski četverici. Ob tem ocenjuje, da ob morebitni ukinitvi begunskih kvot pod avstrijskim predsedovanjem Svetu EU, lahko pride do oddaljitve Janše od Orbana. "Ravno Janša se kot nacionalist zaveda, da se ne bo obrestovalo, če se pojavi občutek, da se Madžarska preveč vmešava v slovensko politiko ali da je celo odvisna od Orbana," razlaga Heinisch.
Politolog, ki se ukvarja s pojavom populizma, je še ocenil, da SDS ideološko ni populistična, temveč bi se jo lahko označilo kot desno, konservativno desno ali pa nacionalistično. Populističen je le njihov način, kako predstavljajo desnonacionalistične teme, kot na primer ksenofobijo. Večjo težavo pa Heinisch vidi v nacionalizmu.
Pod morebitnim vodstvom SDS bi lahko Slovenija postala bolj nacionalistično naravnana, kar pa pomeni, da kot država želi čim več odločitev sprejeti sama in ne na ravni EU. "To ne bo nujno prednost za Evropsko unijo," meni Heinisch.
KOMENTARJI (500)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.