Prvi predsednik slovenske vlade Lojze Peterle, ki je doslej najhitreje sestavil vlado, in nekdanji evropski poslanec Ivo Vajgl sta v oddaji 24UR ZVEČER komentirala izid nedeljskih volitev. Na vprašanje, ali je presenečen nad prepričljivo zmago Goloba, je Peterle odgovoril, da je pozorno spremljal predvolilno dogajanje, Golob pa je po njegovi oceni zmagal, "še preden se je pokazal na odru".
"Imel je na nek način lahko delo, ker ni bil za nič kriv in je lahko prinašal nova pričakovanja," je dejal. Ob tem je Peterle pohvalil dve dosedanji vladni stranki SDS in NSi, "saj sta kljub vsemu, kar se je dogajalo na fronti proti tej vladi, izboljšali svoj rezultat z dodatnimi mandati".
Po mnenju Vajgla je Golob zanesljivo zmagal, ker je Janez Janša "naredil vse za to, da je izgubil te volitve in zaupanje državljanov". Kot je še poudaril, je Golob praktično zmagal že pred volitvami, edina neznanka pa je bila, ali bodo stranke, ki so mu blizu, preživele. Pri tem je ocenil, da so ljudje volili taktično, želja podpreti tistega, ki bi lahko premagal Janšo, pa je bila močnejša od lojalnosti strankam, za katere so glasovali v preteklosti.
Stranka NSi je na tokratnih volitvah izboljšala svoj rezultat, Peterle pa to pripisuje "garanju" vseh kandidatov in ekip. "Jaz mislim, da je stranka zelo verodostojno preživela ti dve leti. Kjer so bili njeni ministri, je šla Slovenija naprej."
Peterle bi, če bi bil na mestu Goloba, ravnal podobno, kot je ravnal sam pred 30 leti. To pomeni, da bi iskal vlado, ki bi bila najbližje konceptu narodne enotnosti. "Dosegel je edinstven rezultat, ima veliko moč, hkrati pa tudi veliko možnosti. Jaz bi šel naprej na vlado ustavne večine, ki se jo da narediti samo z Janšo," je dejal.
Vajgl je spomnil, da se je v preteklosti javno zavzemal za veliko koalicijo v Sloveniji. V tujini so se namreč v kriznih situacijah že odločali za velike koalicije, ta recept pa je vedno funkcioniral. A danes, kot je poudaril, ne more podpreti ideje Peterleta. Po njegovem mnenju se je namreč Janša že sam "diskvalificiral" kot potencialni sodelavec, Golob pa si ne bi mogel privoščiti, da bi izbral za partnerja točno tistega, zaradi katerega so ljudje množično glasovali za Goloba. "Sem pa zelo odprt za kreativnost pri formiranju vlade, svetoval bi, da se mandatar pogovarja z vsemi."
Peterle meni, da bi povezovanje Gibanja Svobode z NSi, ki po njegovem mnenju nastopa z visoko politično kulturo, Sloveniji prineslo veliko dobrega.
Na vprašanje, kako komentira Golobovo željo, da sestavi vlado v rekordnem času, je Peterle dejal, da so bile pred 30 leti drugačne razmere. V koaliciji je bilo več strank, a jih je povezoval jasen program. "Mislim, da identiteta Golobovega gibanja še ni čisto jasna, ker je stranka nastala zelo hitro," je dodal. Pri tem se sprašuje, ali bo Golob uveljavil svojo identiteto ali pa bo močno odvisen od ozadja, ki ga je podprlo. "Levica pa se bo šla zahvalit na Brezje, da je ostala v parlamentu. Jaz bi imel Levico raje za poper, mi zdaj potrebujemo sol."
Vajgl meni, da bomo dobili novo vlado v takšnem času, kot sta se dogovorila predsednik države in mandatar. "Ne bi smelo biti strukturnih problemov, če bo vztrajal pri načelih, ki jih je deklariral," je zaključil. Peterle pa je dejal, da bo Golobu čestital, če mu bo uspelo vlado sestaviti prej kot v 34 dneh.
KOMENTARJI (821)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.