Kot je v oddaji 24UR poročala Katja Šeruga, naj bi se Borut Pahor in Zoran Janković že sestala danes in se sicer neuradno pogovarjala o morebitni sestavi koalicije. V pogovoru naj bi Janković že doživel prvi udarec, saj naj bi Pahor zavrnil vstop v koalicijo, ki bi jo vodil Janković. Viri blizu vrha SD so povedali, da je Janković k Pahorju prišel z že precej konkretnimi predlogi koalicijskega sodelovanja, a Pahor naj bi mu ponudil naslednje: SD v parlamentu podpre Jankovića za mandatarja, podpre tudi Jankovićevo ministrsko ekipo, predsednika državnega zbora in vse reforme, vendar v koalicijo z Jankovićem ne vstopi in se torej formalno preseli v opozicijo.
Treba pa je vedeti, da je Pahorjeva drža lahko zgolj pogajalska taktika, ampak če bodo Pahorjevi Socialni demokrati pri tem vztrajali, znano pa je, da bi vsaj del stranke šel z Jankovičem v koalicijo, potem se za zmagovalca včerajšnjih volitev sestavljanje koalicije lahko precej zalomi. Jankovičev štab brez dvoma na SD računa. To so sicer neuradne informacije, saj so nam na SD uradno dejali, da o teh pogovorih ne vedo ničesar in da bodo strankini organi o morebitnem vstopu v koalicijo odločali, ko bodo znani uradni rezultati volitev. Po statutu SD o koalicijskih povezavah stranke odloča konferenca, ki je najvišji organ stranke med kongresoma.
So pa srečanje med voditeljema omenjenih strank potrdili pri Jankoviću. Tiskovna predstavnica Pozitivne Slovenije Nataša Pelko je povedala, da bo Zoran Janković na pogovore o koaliciji povabil predsednike vseh strank, ki so se uvrstile v državni zbor. Danes pa se je že srečal s predsednikom SD Borutom Pahorjem. Pojasnila je, da je bil to le "preliminaren pogovor", na koncu pa sta se dogovorila, da se bosta še srečala.
SDS analizirala izide volitev
V SDS o sklepanju koalicij po strankinem statutu odloča svet stranke in Janković naj bi na pogovore povabil tudi to stranko, kljub temu da je pred volitvami odločno zavračal, da bi vstopil v koalicijo s SDS.
Prav ta stranka pa je danes na sestanku izvršilnega odbora analizirala rezultate volitev. Po besedah kandidata in po neuradnih podatkih tudi izvoljenega poslanca Andreja Širclja bodo morali v prihodnje analizirati še bolj poglobljeno. Analizirali so tudi politično situacijo v državi, pri čemer je Šircelj izpostavil, da so glede tega nekoliko zaskrbljeni. Poudaril je, da so že na začetku kampanje menili, da Slovenija potrebuje močno vlado.
Glede na različne programe strank ter glede na različne rešitve na področju davkov, ocene korupcije, prodaje premoženja pa se v SDS bojijo, da takšne trdne vlade Slovenija ne bo dobila. Glede manjše podpore na volitvah, kot je bilo pričakovano po javnomnenjskih anketah, je Šircelj poudaril, da ankete vedno ne kažejo dejanskega stanja in rezultata. Kaj se je natančno zgodilo z njihovimi volivci in volivkami, pa bodo še preučili, je dejal.
Tudi v ostalih strankah bodo o koalicijskih pogovorih odločali pristojni organi
Po navedbah predsednika Državljanske liste Gregorja Viranta v stranki o koalicijskih povezavah odloča svet stranke, povabila za vstop v morebitno koalicijo pa za zdaj v stranki še niso dobili, je še dejal Virant. Tudi v DeSUS o vstopu v koalicijo odloča svet stranke. Morebitnega povabila za pogajanja o prihodnji koaliciji pa tudi v tej stranki še niso dobili, je sporočil predsednik stranke Karl Erjavec.
V SLS se nameravajo zdaj najprej posvetiti temeljiti analizi rezultatov volitev, zato na "temo opozicije in koalicije" v stranki v teh dneh ne bodo razpravljali. "Znano pa je stališče SLS, da je kakršna koli prihodnja vladna koalicija v tem trenutku za Slovenijo premalo. Slovenija potrebuje več, potrebuje sodelovanje prihodnje koalicije in opozicije za dobro Slovenije in slovenskega naroda," so zapisali. O sklepanju koalicij sicer po statutu SLS odloča glavni odbor stranke, ki je najvišji organ stranke med kongresoma.
V NSi vabila na pogovore glede morebitnih koalicij po besedah predsednice Ljudmile Novak še niso dobili. Če bodo vabilo dobili, se ga bodo udeležili, saj je, kot je dejala, pametno vzdrževati dialog med strankami. "Kot pa smo že povedali, nas zanima le večinsko pomladna koalicija," je dejala. O vstopu stranke v koalicijo pa ima sicer glavno besedo svet stranke.
KOMENTARJI (1020)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.