Borut Pahor, Marjan Šarec in Romana Tomc imajo na predsedniških volitvah po dosedanjih podatkih največjo podporo volivcev. Ostali imajo manjšo podporo, a je večina vesela, da so imeli priložnost sodelovati v predsedniški tekmi. Obljubljajo, da bodo nadaljevali svoje delo. Nekateri ob tem pravijo, da Slovenija očitno še ni pripravljena na spremembe, drugi so opozorili na pomanjkljivosti in težave, ki so jim bili priča v predvolilnem boju.
Kandidatka za predsednico republike in predsednica NSi Ljudmila Novak je tekom dneva dejala, da meni, da bo na volitvah zmagala oziroma se uvrstila v drugi krog. Kasneje je optimistično napoved nekoliko omilila. "Zame je uspeh vse, kar je nad strankarsko podporo," je bila jasna Novakova.
V taboru NSi so se zvečer zbrali vidnejši člani stranke, med drugim Matej Tonin, Iva Dimic, Zvonko Lah in Jernej Vrtovec. "Ne bom ovinkaril, pričakovali smo boljši rezultat, pa vendar, počakajmo do konca," je dejal vodja štaba Robert Ilc. Kot je dodal, nameravajo rezultat nadgraditi na državnozborskih volitvah.
Ljudmili Novak rezultati pripisujejo 7,15 odstotka glasov. |
Šiško: Rezultat volitev je ponarejen, prirejen in lažen
Predsedniški kandidat stranke Gibanje Zedinjena Slovenija Andrej Šiško je ocenil, da je bil rezultat volitev ponarejen, prirejen in lažen. "Volitev, ki smo jim bili danes priča, ne priznavamo. To niso volitve, to je bila farsa," je dejal Šiško.
Andrej Šiško ima po rezultatih DVK 2,22 odstotka glasov volivcev. |
Volitve je ocenil kot nezakonite, protiustavne, nesvobodne in nepravične. "To ni podobno volitvam, gre za zrežirano dogajanje, ki so ga režirali mediji," je dejal. Izpostavil je, da ni imel možnosti nastopanja na nekaterih predvolilnih soočenjih, čeprav bi moral biti, glede na to, da mu delni izidi kažejo celo peto mesto.
Na predsedniških volitvah je sicer Šiško želel prebiti ravno medijsko blokado. "Vodim stranko, za katero nihče ni slišal. Vsi mediji so nas imeli na črni listi," je dodal.
Nizko volilno udeležbo Šiško razume kot upor: "Kot kaže, se je večina ljudi pri nas odločila za kramolo. To je naravna, temeljna in neodtujljiva človekova pravica do upora zoper oblast, ki deluje proti interesom ljudstva".
Vse prebivalce in državljane Slovenije je pozval k sodelovanju. "Gremo zedinjeni naprej. Samo tako bomo dosegli spremembe v tej državi, ki so nujno potrebne," je pozval.
Tako je napovedal udeležbo na državnozborskih volitvah, četudi že zdaj ve, da bodo tudi te protiustavne, saj to omogoča zakonodaja.
Popovič: Kampanja je bila medla
Dolgoletni župan Mestne občine Koper in predsedniški kandidat Boris Popovič je po zaprtju volišč in prvih neuradnih rezultatih dejal, da je sicer upal ,da bodo odstotki večji. "Res sem upal, da je že čas za spremembe, ampak očitno ljudje še ne zaupajo, ne vejamejo, da se da nekaj narediti," je dejal.
Borisu Popoviču prvi rezultati pripisujejo podporo 1,79 odstotka volivcev. |
Ob tem je poudaril, da nizka udeležba "kaže, da so ljudje nezadovoljni in nimajo več niti upanja, da se bo kaj spremenilo, to je žalostno". Trenutni podatki namreč nakazujejo, da udeležba morda ne bo dosegla niti 50 odstotkov.
"Velika večina Slovencev ni zadovoljna in ponosna na svojo državo," je ocenil Popovič in izpostavil revščino, prenizke pokojnine, plače ter slabe razmere v sodstvu. "Dokler udeležba ne bo vsaj 70 odstotkov, pomeni, da nismo na pravi poti," je še dejal.
Sicer kampanjo ocenjuje kot preveč medlo. "Na koncu je bilo malo bolje, smo imeli kandidati nekaj več priložnosti povedati svoja stališča," je dejal.
"Prebivalcem smo skušali povedati, kaj si želimo, kaj smo sposobni narediti in kaj bi bilo v naši državi treba narediti," je še dejal Popovič.
Popovič dvomi v to, koliko so kandidati skozi javne nastope uspeli nagovoriti volivce. Po njegovem prepričanju bi ob nastopih v medijih potrebovali bistveno več časa, "ker v teh nekaj soočenjih s 30 sekundami časa za odgovore na vprašanja ne vem, koliko smo lahko bili prepričljivi", je dodal. Vprašal se je tudi, ali večina Slovencev sploh ve, v kakšnem stanju je država.
Maja Makovec Brenčič, ki se je potegovala za predsednico republike kot kandidatka SMC, pravi, da nad rezultatom, ki ji ga kažejo volilne napovedi, ni razočarana, saj da so tudi razmeroma pozno vstopili v tekmo. Kot je dejala, bodo s sporočili iz kampanje tudi nadaljevali in verjame, da bo znova kmalu slišana.
Makovec Brenčičevi pripisujejo 1,72 odstotka glasov. |
Makovec Brenčičeva je dejala, da je bil njen namen "predstaviti program, ki temelji na vsebini, jasnih sporočilih, predvsem pa je program, ki je namenjen v dobro vsakemu državljanu in državljanki". Kot je dodala, bodo s tem tudi nadaljevali. "Verjamem v vrednote, ki jih tudi delimo s stranko SMC in prav je, da stopamo po tej poti naprej," je povedala.
Povedala je tudi, da vsak volivec presodi sam, za koga bo glasoval. "Pomembno pa je, da verjamemo v to, kar Slovenija že zna in zmore. In to je bil moj glas. In če kateri glas, mora biti predsedniški najmočnejši v tem, da pove, kaj že znamo, kje smo dobri, kje smo inovativni, kje koraka gospodarstvo naprej in predvsem, da nas poveže takrat, ko je narod razdvojen. Vse to so moja sporočila in verjamem, da bodo kmalu znova slišana," je še dejala.
Makovec Brenčičeva je komentirala nizko volilno udeležbo, ki se nakazuje. Dejala je, da je treba "v dialogu vzpodbuditi državljane in državljanke, da postanejo aktivni tudi s sporočanjem svojega glasu, kaj si želijo za državo, koga si želijo, da jih zastopa in na kakšen način".
Cerar s kritiko Pahorju
Predsednik SMC in premier Miro Cerar priznava, da so v volilno kampanjo za predsednika republike vstopili prepozno. Cerar je v štabu SMC na sedežu stranke opozoril, da je bila za SMC to prva predsedniška kampanja. Priznal je, da so vanjo vstopili prepozno, hkrati pa je prepričan, je to dobra izkušanj za SMC. "Smo pa zelo ponosni na našo kandidatko Majo, kajti uspela je predstaviti naše vrednote, bila je pogumna, odločna, prinesla je nov, svež veter v predsedniško kampanjo," je dejal.
Je pa ponovil kritiko do Pahorja. "Razumem, da politiki moramo nastopati tako, da je to vidno navzven, ampak to ne sme biti bistveno. Tisti, ki pretirava s pojavnostjo, zanemarja pa vsebino, ne more biti dober politik, ker ne dela dovolj redno za državljane," je dejal premier in dodal, da je to v kampanji izpostavila tudi Makovec Brenčičeva, to pa zagovarja tudi SMC.
Suzana Lara Krause pravi, da ostaja v politiki
Predsedniška kandidatka SLS Suzana Lara Krause je svoj glas malo pred deseto uro zjutraj oddala na Ptuju. Kot je ob tem povedala, je pred volilnim dnem preživela nekoliko bolj miren dan kot v zadnjih tednih, čeprav kampanja po njenem niti ni bila tako stresna, kot je pričakovala.
Suzana Lara Krause je po prvih podatkih prejela podporo 0,77 odstotka volivcev. |
Glede rezultata pravi, da se Rim ni zgradil v enem samem dnevu in tudi spremembe ne bodo prišle v tako kratkem času. Želi pa si, da bi ljudje pokazali, da si vendarle sprememb želijo, zato je zanjo vsak rezultat nad enim odstotkom krasen, še posebej glede na to, da je pred volitvami praktično nihče ni poznal.
V predvolilni kampanji so se po njenem kot vselej preveč ukvarjali s preteklostjo in stvarmi, ki so že za nami, premalo pa smo se ukvarjali s tem, kako bi lahko naredili kaj bolje za prihodnost.
Kandidatka SLS bi si sicer želela, da bi dobili predsednika, ki ne bi samo govoril, pač pa tudi trdo delal; ki se ne bi samo nastavil, pač pa tudi postavil na stališče, ter predsednika, ki misli vnaprej in stoji za ljudmi ter sliši glas tistih, katerih glas je prešibak, da bi se ga slišalo dovolj daleč.
Likovičeva: Vsak glas zame je bil glas za otroke
Predsedniška kandidatka stranke Glas za otroke in družine Angelca Likovič je na volišče v Grosuplju danes prišla dobre volje in v spremstvu moža. Z glasovi se ne obremenjuje, je pa dejala, da je vsak glas zanjo glas za otroke.
Angelci Likovič prvi delni rezultati pripisujejo 0,58 odstotka glasov. |
Likovičeva na volišče ni prišla od maše, kot bi kdo menil, tokrat se je odločila za obisk popoldanske maše na Brezjah. Je pa še pred oddajo glasu že spekla potico. Na stranki, ki jo je predlagala, danes praznujejo, ne glede na to, koliko glasov ima. "Mi smo mlada stranka, smo na začetku," je poudarila. Ob tem pa je prepričana, da "bodo Slovenci spoznali, da moramo imeti več otrok in bo stranka le še rasla". Ponovila je namreč, da so stranka, ki se zavzema za otroke, za življenje od spočetja do naravne smrti in da je treba več delati na pomoči družinam in mladim mamicam, "da bomo Slovenci obstali v naši lepi Sloveniji".
Sicer pa je ocenila tudi, da je udeležba na volitvah pomembna. "Kdor se ne udeleži volitev, nima pravice, da kritizira," je menila in izpostavila, da imajo ljudje po ustavi pravico in dolžnost , da gredo na volitve in obkrožijo tistega, za katerega menijo, da bo zanje naredil največ.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.