V prvem krogu predsedniških volitev je največ glasov prejel aktualni predsednik Borut Pahor. Po 99,90 odstotkih preštetih glasov je dobil nekaj več kot 47 odstotkov, kar pa ni bilo dovolj za zmago že v prvem krogu. V drugem krogu se bo tako pomeril s kamniškim županom Marjanom Šarcem, ki je dobil nekaj manj kot 25 odstotkov glasov. Na tretjem mestu je kandidatka SDS Romana Tomc s skoraj 14 odstotki. Sledijo (po glasovih v tem vrstnem redu) Ljudmila Novak, Andrej Šiško, Boris Popovič, Maja Makovec Brenčič, Suzana Lara Krause in na zadnjem mestu z najmanj glasovi Angelca Likovič.
Preberite, kaj je po prešteti večini glasov povedal Borut Pahor.
Preberite tudi odzive Marjana Šarca.
Kdaj bodo izidi uradni?
Prve delne neuradne izide volitev DVK objavi nekaj po 19. uri, nato pa sproti objavlja delne neuradne izide nedeljskega glasovanja. A to še niso končni izidi glasovanja, saj bodo v ponedeljek prišteli še rezultate glasovanja po pošti iz Slovenije, 30. oktobra pa še glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz tujine. Ko bodo prešteti vsi glasovi, bodo tudi znani končni izidi glasovanja.
Volilna udeležba nizka, a ne najnižja
Po podatkih Državne volilne komisije (DVK) je volilni glas oddalo 746.601 volivcev oziroma 43,57 odstotkov od 1.713.743 volilnih upravičencev na 3194 voliščih po Sloveniji in v tujini. Najboljša udeležba je bila v volilni enoti Kranj, najnižja pa v volilni enoti Maribor. Kot je dejal član DVK Peter Golob, je nizko volilno udeležbo moč pripisati vremenu. Do sedaj najnižja volilna udeležba na predsedniških volitvah je bila v drugem krogu volitev leta 2012, ko je na volišče prišlo 42,42 odstotkov volilnih upravičencev.
108. rojstni dan praznovala na volišču
V vasi Satahovci v občini Murska Sobota je opoldne svoj glas oddala Matilda Serec, ki prav na današnjo volilno nedeljo praznuje svoj 108. rojstni dan.
Volilni odbor ji je ob prihodu na volišče ob častitljivem jubileju podaril šopek.
Kršitve volilnega molka
Do zaprtja volišč je bilo treba spoštovati volilni molk. V času molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju za enega od kandidatov. Prijave kršitev volilnega molka je sprejemala dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve.
Ta je od začetka volilnega molka, ki se je po kampanji za volitve predsednika republike začel v soboto, do danes do 19. ure prejela 39 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka.
Za 16 obvestil je bilo takoj ugotovljeno, da ne gre za kršitev volilnega molka oziroma je šlo za zadeve, ki jih že obravnavajo. V dveh zadevah je bilo po zbranih dokazih ugotovljeno, da Inšpektorat RS za notranje zadeve ne bo uvedel postopka o prekršku. Tako na osnovi prejetih obvestil Inšpektorat RS za notranje zadeve obravnava 21 zadev. Največ obvestil se je nanašalo na objave na družbenih omrežjih (sedem), po tri prijave pa so bile glede objave v tiskanih medijih in glede objave na televiziji oziroma teletekstu. Ostale prijave se nanašajo na deljenje letakov, lepljenje novih plakatov, predvajanje spornih vsebin na radiu in anketiranje o volitvah.
Koliko bo stal drugi krog?
Na DVK stroške drugega kroga ocenjujejo na okoli dva milijona evrov, je za STA pojasnil direktor službe DVK Dušan Vučko.
Na tokratnih volitvah je DVK prvič predvidela zgolj eno vabilo na glasovanje za oba kroga. Na vabilu, ki so ga volivci prejeli že za glasovanje, je namreč obvestilo, da bo to isto vabilo uporabno tudi v primeru drugega kroga volitev. Kot je pojasnil Vučko, bo to pomenilo prihranek v višini okoli 650.000 evrov.
Poglejte, kako so volili predsedniški kandidati