Novinka na slovenski politični sceni, stranka Gibanje Svoboda Roberta Goloba, je dobila več kot 34,5-odstotno podporo in 41 poslanskih mest, kaže po dobrih 99 odstotkih uradno preštetih glasovih. Tako prepričljive večine ni doslej imela še nobena stranka.
Za primerjavo: pred štirimi leti je bila zmagovalka volitev SDS, pripadlo ji je 25 poslanskih mest. Tokrat se ji obetata celo dva poslanca več, a je že jasno, da se Janez Janša in ostali vračajo v opozicijo.
Prvi pogovori o koaliciji bodo stekli že v prihodnjih dneh, SDS in NSi pa nista na seznamu tistih, s katerimi bi se v kratkem nameravali sestati, je napovedal Golob, ki za oblikovanje vlade potrebuje le še pet glasov. Prispeval mu jih bo SD. Čeprav je tokrat njihov rezultat slabši kot leta 2018, so dobili sedem poslanskih mest, skupaj z Gibanjem Svoboda torej 48. "Veselim se sodelovanja in dela v novi vladi. Slovenija potrebuje predvsem stabilno in močno vlado, SD bomo jamstvo za to," je napovedala predsednica SD Tanja Fajon: "Nocoj smo na strani zmagovalcev."
Za stabilno večino torej Golob ne potrebuje Levice, ki se ji je podpora prav tako stopila. Namesto devetih bo njena stališča v državnem zboru zagovarjalo le pet poslancev. Zato je precej verjetno, da bo Levica ostala v opoziciji in podprla predloge, ki ji bodo pogodu. "Mi smo pripravljeni na pogajanja," je dejal Matej Tašner Vatovec (Levica) in dodal, da bi bil izkupiček, če bi sodelovali v vladi boljši, kot če bi bili v opoziciji. "Ampak smo pokazali, da znamo stvari izpeljati in življenje ljudi izboljšati tudi na drugačen način," je dodal.
Golob najbrž lahko njihove glasove že prišteje tistim, ki bodo podprli njegovo vlado. Če temu dodamo še glasova predstavnikov manjšine, jih je skupaj že 55.
Poleg omenjenih strank se je – spet skladno z rezultati vzporednih volitev – v državni zbor uspelo uvrstiti le še Novi Sloveniji. Imela naj bi osem poslancev, skupaj s SDS 35, kar pomeni, da je desnica daleč od kakršnih koli možnosti za oblikovanje koalicije.
KOMENTARJI (1061)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.