Okrajne volilne komisije so imele do danes čas, da ugotovijo izid glasovanja po pošti iz Slovenije, do prihodnjega ponedeljka pa bodo morale prešteti še vse glasovnice iz tujine.
Skupni izidi glasovanja po okrajih in volilnih enotah bodo znani najpozneje 14. decembra, ko bo Državna volilna komisija (DVK) ugotovila skupno število vseh glasov. Nato bo DVK ugotovila, katere liste so prejele najmanj štiri odstotke glasov in s tem presegle prag za vstop v parlament. Volilne komisije volilnih enot bodo 15. decembra razglasile, kateri kandidati so izvoljeni v DZ, DVK pa bo 16. decembra razdelila še mandate na ravni države, ki ne bodo razdeljeni po volilnih enotah.
16. decembra bo DVK predvidoma tudi razglasila uradne izide volitev in objavila sestavo šestega sklica državnega zbora. Ta datum bo odvisen tudi od morebitnih pritožb.
Potem bo na vrsti predsednik republike Danilo Türk, ki mora najpozneje 20 dni po izvolitvi poslancev sklicati prvo sejo novega državnega zbora, na kateri bodo poslanci potrdili poslanske mandate in izvolili predsednika ter podpredsednike državnega zbora.
S tem bo začel teči tudi 30-dnevni rok, v katerem mora predsednik republike predlagati kandidata za mandatarja. Hkrati se med strankami lahko tudi uradno začnejo pogajanja za morebitne koalicije.
Volitve za predsednika vlade
V ustavi je zapisano, da predsednik republike predlaga kandidata za predsednika vlade po posvetu s poslanskimi skupinami. V Sloveniji je doslej veljalo nenapisano pravilo, da je kandidat predsednik zmagovalne stranke, ni pa to nujno. Državni zbor o predsedniku vlade glasuje z večino vseh poslancev na tajnem glasovanju. Če kandidat ne dobi večine vseh glasov, lahko predsednik republike v roku 14 dni predlaga novega kandidata ali še enkrat istega kandidata, prav tako pa lahko kandidate predlagajo tudi poslanske skupine ali najmanj 10 poslancev. Če je vloženih več predlogov, se glasuje o vsakem posebej, najprej o kandidatu predsednika republike, potem pa še o drugih.
Imenovanje ministrov
Po izvolitvi predsednika vlade mora ta po zakonu o vladi v roku 15 dni predlagati imenovanje ministrov. Kandidati za ministre se morajo pred tem predstaviti v pristojni komisiji v državnem zboru. Šteje se, da je vlada nastopila funkcijo, če sta imenovani več kot dve tretjini ministrov, pri čemer se ne štejejo ministri brez resorjev. Predsednik vlade mora 10 dni po izvolitvi vlade predlagati še druge ministre ali pa obvestiti državni zbor, da bo manjkajoče funkcije začasno prevzel sam ali kakšni drugi ministri, a največ za tri mesece. Če po tem času ne imenuje ministrov, premierju in vladi preneha funkcija.
KOMENTARJI (430)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.