Praktično potrjeni so resorji zunanjih in notranjih zadev, zdravstva, visokega šolstva in kulture. Nekaj sprememb naj bi bilo pri resorjih Levice – po naših informacijah je Luka Mesec, ki je doslej veljal za kandidata za ministrstvo za socialne zadeve, verjetni kandidat za nov resor, imenovan za solidarno prihodnost, kamor bi sodili tako področji dolgotrajne oskrbe kot stanovanjske politike.
Zanesljivo bo minister v kvoti Gibanja Svoboda Uroš Brežan, župan Tolmina, morda kot minister, pristojen za okolje, ki pa bo preimenovano v ministrstvo za naravne vire in prostor.
Po zadnjih podatkih naj bi bil minister za podnebno politiko, kar bi vključevalo tudi energetiko, Bojan Kumer iz energetskih vod.
Kaj pa SD? Milana Cvikla se je omenjalo kot ministra za gospodarstvo, po naših informacijah pa je pripravljen ta resor prevzeti tudi šef Duola Dušan Olaj, a čaka na morebitno izbiro stranke, enako se menda kot minister vidi Matjaž Han.
Za Marjana Šarca in Alenko Bratušek naj bi bili, vsaj za zdaj, v igri ministrstvi za obrambo in infrastrukturo.
Največja neznanka, ki ostaja skrita do zadnjega, je ime finančnega ministra. Katero koli ime, ki se je v zadnjih dneh pojavilo, so v Gibanju Svoboda kategorično zanikali. Interpretacije so različne – od tega, da se tudi tu Golob odloča med dvema ali več kandidati, do tega, da primernega kandidata do zadnjega nima oziroma ni imel.
Kar se tiče ostalih večjih neznank, so še nov resor za Mesca, ministrstvo za delo, ki pa naj bi ostalo v rokah Levice, ministrstvo za pravosodje še naprej ostaja s tremi kandidati SD – Dominiko Švarc Pipan, Andrejo Katič in Gregorjem Strojinom.
Kombinatorika bo še razjasnila imena ministrov za javno upravo, kohezijo, kmetijstvo, tudi šolstvo, kjer se Mateja Vatovca v zadnjih kombinacijah ne omenja več. Šlo naj bi v kvoto Gibanja Svoboda, kandidatka naj bi bila ženska. Po naših podatkih je bila v imenu Gibanja Svoboda na pogajanjih Amalija Žakelj s primorske univerze.
Vse odgovore sicer pričakujemo jutri.
V LMŠ in SAB ne skrivajo naklonjenosti konsolidaciji strank na levi sredini
Najverjetnejši kandidat za mandatarja Robert Golob je sicer v ponedeljkovi posebni oddaji Studio 9. maj v Slovenskem mladinskem gledališču dejal, da s povezovanjem z LMŠ in SAB računajo tudi na zmago na jesenskih lokalnih volitvah. Golob je sicer že večkrat dejal, da se bodo pri sestavi vlade pogovarjali tudi s strankami, ki jim ni uspel preboj v parlament, a po kriteriju strokovnosti, in ne za politične kadre.
Kot je znano, tako LMŠ kot SAB na aprilskih državnozborskih volitvah ni uspel preboj v parlament. Prvo je podprlo 3,72 odstotka volivcev, drugo pa 2,61 odstotka. Se pa, kot kaže, predsednikoma obeh strank obeta ministrski stolček v Golobovi vladi.
V obeh strankah sicer tega danes niso želeli komentirati, saj da je to stvar pogajanj med partnerji, ki bodo sestavljali novo vladno koalicijo. Hkrati pa poudarjajo, da bo ministrske kandidate javnosti naznanil Golob sam. Ta je namreč po drugem uradnem krogu koalicijskih pogajanj prejšnji teden napovedal, da bo dokončni razrez ministrstev v njegovi vladi, vključno s kandidati za ministre, znan ta teden.
So pa medtem tako v LMŠ kot v SAB vsaj v za zdaj neformalnih pogovorih naklonjeni konsolidaciji levosredinskega političnega prostora. Ob tem poudarjajo, da uradni pogovori o tem še niso stekli, kakršno koli morebitno sodelovanje oziroma združevanje pa morajo obravnavati tudi organi posameznih strank.
Dozdajšnji poslanec LMŠ in član sveta stranke Robert Pavšič, sicer tudi kandidat za generalnega sekretarja DZ, je za STA dejal, da so v stranki načeloma naklonjeni morebitnim oblikam sodelovanja, a uradni pogovori na ravni strank še niso stekli. Sam pa kot "edino smiselno" ocenjuje morebitno povezovanje strank še pred jesenskimi lokalnimi in predsedniškimi volitvami.
Podobno meni predsednik sveta stranke SAB Roman Jakič. Kot je dejal, so "nekateri člani v neformalnih pogovorih" naklonjeni morebitnemu povezovanju, tudi sam pa ocenjuje, da je nastopil zgodovinsko primeren trenutek za oblikovanje močne liberalne stranke na levi sredini. Spomnil je še, da je Golob tudi sam že javno povedal, da vodi pogovore s predsednikoma obeh strank. Ker gre za stranki, ki sta "padli za svobodo", pa Jakič slednje ocenjuje kot korektno.
Izvršni odbor SAB je na seji pretekli teden tudi opravil analizo volilnih rezultatov, ob tem pa sprejel sklep, s katerim je izrazil podporo Bratuškovi za nadaljnje delo. Vodja poslancev SAB Maša Kociper je danes potrdila, da je tudi na izvršnem odboru bila izražena naklonjenost povezovanju strank leve sredine, možnih ministrskih kandidatov iz vrst SAB pa po njenih besedah, dokler potekajo koalicijska pogajanja, ne bodo komentirali.
KOMENTARJI (1327)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.