Se bomo po volitvah naposlušali vprašanj, ali so bile volitve legitimne?
V zadnjih dneh je veliko prahu v javnosti dvignila novica o zamudah pri pošiljanju glasovnic v tujino. Državna volilna komisija (DVK) je na sredini seji ugotovila, da so se težave pojavile na več ravneh: pri potrjevanju kandidatnih list v komisijah volilnih enot, zaradi malomarnega opravljanja dela ene od zaposlenih v službi DVK in pri pošiljanju volilnega gradiva v mednarodni promet, kar izvaja Pošta Slovenije.
Ob tem so se že pojavili nekateri pozivi, da je treba ukrepati, saj da gre za sabotažo, škandal. Kako bi lahko rešili ta zaplet? O sankcioniranju je prezgodaj govoriti, meni nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič. "Vsa ta opozorila pa kažejo na veliko medsebojno nezaupanje, na to, da smo postali zelo deljena družba, zato bo tukaj pomembna vsaka malenkost," je dejal.
Ali se lahko glasovanje po pošti ponovi? "Lahko si predstavljamo, da bi se lahko zaradi domnevnih napak odločili ponoviti samo ta del volitev, torej volitve po pošti," je pojasnil Ribičič.
Pojavijo se lahko tudi večji zapleti, je nadalje opomnil. To bi se denimo lahko zgodilo, ko se bo v parlamentu sprejemalo poročilo Državne volilne komisije. Temu je možno ugovarjati in nato iti pred ustavno sodišče, ki ima končno besedo, je povedal nekdanji ustavni sodnik.
Glede na opozorila, ki "niso nova in že nekaj mesecev krožijo med ljudmi", pa bi Ribičič pričakoval, "da bodo ti organi, ki so povezani z volitvami, delovali skrajno skrbno, previdno, odgovorno". "Pa se to do zdaj ni pokazalo," je bil v pogovoru za 24UR ZVEČER še kritičen Ribičič.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.