
Začel je veljati volilni molk, ki ga je treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla volišča po državi. V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju za enega od kandidatov ali katero od političnih strank. Volilna kampanja, ki se je začela 4. novembra, se mora namreč v skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji zaključiti najpozneje 24 ur pred dnem glasovanja.
Z Inšpektorata RS za notranje zadeve so sporočili, da so do 19. ure prejeli že 56 prijav domnevnih kršitev volilnega molka. 21 prijav se nanaša na delitev letakov, 11 na objave na spletnih straneh, dve na sporni objavi v tiskanih medijih, devet na televiziji, šest se jih nanaša na plakatiranje, tri na SMS-sporočilo, dve na objave na radiu, po ena pa še na agitiranje in druge vsebine.
Največ – 13 prijav so prejeli iz osrednjeslovenske regije, deset iz savinjske, eno manj iz podravske, sedem iz gorenjske regije, po tri iz koroške in pomurske regije, dve iz notranjsko-kraške in eno iz obalno-kraške regije. Za osem prijav je vir neznan.
Za volilno kampanjo sicer štejejo vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev. Za volilno kampanjo štejejo zlasti propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in z uporabo telekomunikacijskih storitev, plakatiranje ter javni shodi.
Kam prijaviti kršitve?
Podatke o domnevnih kršitvah državljani lahko danes in nedeljo od 7. do 19. ure prijavite na telefonsko številko dežurne službe direktorata za upravne notranje zadeve pri notranjem ministrstvu 080 21 13.
V nočnem času, torej danes od 19. ure do 7. ure v nedeljo, pa bo mogoče prijave sporočati operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00.