Mednarodni tisk, med njimi tudi Washington Post, zmagovalno Gibanje Svoboda označuje predvsem kot "okoljsko stranko", četudi je bil poudarek v predvolilni kampanji predvsem na drugih temah, kot so vladavina prava, gospodarstvo in ukrepi odhajajoče vlade Janeza Janše.
Kolumnist ameriškega časnika Jason Rezaian piše, da bodoči predsednik vlade Robert Golob obljublja odmik od politike tretje vlade Janeza Janše, ki da je "zrcalila tendence nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa in drugih avtoritarnih voditeljev, ki so si prizadevali za prevzem nadzora nad delujočimi demokracijami z napadi na kritične medije". Po njegovem mnenju rezultat volitev prinaša velik obrat.

Pred slovenskimi volitvami je neprofitna organizacija Freedom House, ki jo financira Washington, izdala poročilo o državah v tranziciji in, kot navajajo, "zdravja civilne družbe in demokratičnih norm v 29 srednjeevropskih in srednjeazijskih državah". Avtor izpostavlja ugotovitev washingtonskega 'think-tanka', da je demokracija v Sloveniji v letu 2021 najbolj nazadovala.
"Medtem ko Madžarska in Poljska drsita globoko v avtoritarno brezno, majhna Slovenija predstavlja razlog za upanje," piše Rezaian, ki je s Slovenijo povezan preko svoje babice, ki je leta 1910 emigrirala v ZDA. V nadaljevanju piše, da državo obiskuje že vse od polovice devetdesetih let, do danes pa je opazil preobrazbo države. Ob tem navaja primer prestolnice Ljubljane, ki je šla iz "mračnega, grobega in težko dostopnega mesta, do kraja, ki si ga želiš obiskati". "Država je sedaj ena najbolj priljubljenih evropskih destinacij, znana po svoji naravni lepoti, razviti kulinarični sceni in sproščenem ter gostoljubnem prebivalstvu."
Rezaian je bil neprijetno presenečen ob svojem obisku leta 2019, ko je med prebivalstvom, kot pravi, zaznal drugačno razpoloženje. "Prvič sem se srečal z 'nativističnimi' stališči, pomešanimi z dezinformacijami in teorijami zarote ... Ne glede na to, ali je šlo za naključna sklicevanja na neutemeljene, a pogosto ponavljajoče se antisemitske trope o judovski prevladi v svetovnem gospodarstvu ali močno podporo Trumpovemu zidu na meji z Mehiko, sem naletel na stališča, ki so bila v nasprotju s slovenskim duhom, ki sem ga spoznal leta pred tem." Ob tem kolumnist sicer dodaja, da je šlo za manjši del ljudi, s katerimi se je srečal. "Vseeno pa je bilo tega toliko, da so se v moji glavi pojavila vprašanja o tem, kaj se dogaja v državi, ki se je pred tem pomikala v pravo smer."
Avtor se je ustrašil, da bi s ponovno izvolitvijo Janeza Janše "Slovenija podlegla mračnim oblakom avtoritarnosti". A ga je nato država, kot pravi, znova presenetila.
"Macronova zmaga v Franciji je morda povrnila našo vero v prihodnost svobodnega sveta v času, ko jo obupno potrebujemo. A verjemite mi, ko rečem: Slovenija je vredna občudovanja. To še bolj drži zdaj, ko je glasovala proti plimi neoliberalizma. Če vam je mar za druge krhke demokracije, je vredno pozorno pogledati Slovenijo – in jo celo obiskati, da jo sami izkusite in podprete," sklene Rezaian.
KOMENTARJI (331)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.