V Mestni občini Maribor so prešteli 99,95 odstotkov vseh prejetih glasovnic, čakajo še na tiste po pošti. Aktualni mariborski župan Saša Arsenovič, ki se poteguje za svoj drugi mandat, je po neuradnih delnih izidih na prvem krogu lokalnih volitev dobil najvišjo podporo volivk in volivcev, in sicer 36,67-odstotno – zanj je glasovalo 13.055 občank in občanov. Prepričan je, da bo prvo mesto zasedel tudi v drugem krogu.
Aktualni župan je preštevanje glasov v volilnem štabu v Galeriji Gosposka spremljal s širokim nasmehom. Ob njem se je nabralo lepo število podpornikov, ki so se prav tako veselili prvega mesta v prvem krogu lokalnih volitev. Obiskala sta ga tudi dva člana Gibanja Svoboda, ki sta mu čestitala za osvojeno prvo mesto. V drugi krog županskih volitev se je uvrstil s protikandidatom Francem Kanglerjem, s katerim sta se za županski stolček pomerila že leta 2018. "On (Kangler, op. a.) je vsekakor moj politični nasprotnik, pred štirimi leti sem šel kandidirat zato, da ne bi takrat on zmagal," je o protikandidatu drugega kroga za POPTV po preštetih glasovnicah dejal Arsenovič.
Zadnji del Arsenovičevega aktualnega mandata je sicer zaznamoval incident z najstnikom, zaradi česar je bil tudi kazensko ovaden. Kljub temu so v štabu optimistični, ponosni so tudi na volilno kampanjo. Med vidnejšimi imeni so bili v štabu športni funkcionar Tone Vogrinec, pesnik Andrej Brvar, političarka Jelka Kolmanič, novinar Dejan Pušenjak in kardiolog Franjo Naji.
V morebitnem novem mandatu, v katerega je sicer sam trdno prepričan, napoveduje nadaljevanje začetih projektov, med drugim ureditev Dravske promenade, izgradnjo predora pod mestnim središčem in zvišanje sredstev za kulturne programe.
Delni neuradni rezultati na prvem krogu lokalnih volitev v Mariboru:
1. Saša Arsenovič (podpisi podpore): 36,67 odstotka glasov
2. Franc Kangler (NLS): 25,48 odstotka glasov
3. Vojko Flis (Gibanje Svoboda): 20,28 odstotka glasov
4. Dejan Kaloh (SDS): 4,26 odstotka glasov
5. Lidija Divjak Mirnik (Lista za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti): 3,86 odstotka glasov
6. Boštjan Klun (SD): 2,13 odstotka glasov
7. Josip Rotar (Lista kolesarjev in pešcev): 1,31 odstotka glasov
8. Vladimir Šega (Levica): 1,13 odstotka glasov
9. Bernard Memon (NSi): 0,97 odstotka glasov
10. Igor Jurišič (Stranka mladih – Zeleni Evrope): 0,96 odstotka glasov
11. Aleksander Kamenik (Stranka Aleksandra Kamenika): 0,74 odstotka glasov
12. Matic Matjašič (Lista mladih. Povezujemo): 0,64 odstotka glasov
13. Nina Beyokol (Piratska stranka): 0,57 odstotka glasov
14. Miha Recek (SLS in Naša dežela): 0,54 odstotka glasov
15. Franc Jesenek (Stranka slovenskega naroda): 0,45 odstotka glasov
Nasmejan tudi nekdanji župan Franc Kangler
Nekdanji župan Franc Kangler je bil med preštevanjem glasov prav tako nasmejan. V prvem krogu je po delnih neuradnih izidih dobil 25,48-odstotno podporo, njegovo ime je obkrožilo 9.071 volivk in volivcev. Tudi ti so bili prisotni v štabu v pisarni stranke NLS, s podporo katere kandidira.
Kot pravi, bodo zavihali rokave. Prepričan je, da bodo ljudje dobro ovrednotili njegovo delo, spoštoval pa bo tudi, če se bodo občani odločili za Arsenoviča. Kot je povedal za POP TV, svoje prednosti vidi v tem, da "veliko dela za mlade", obljublja tudi obnovo mariborskih cest. "Imam dobro ekipo, predvsem pa dober program za ljudi, za občane Maribora, ki vedo, da smo sposobni narediti, kar obljubimo," je dejal.
Ob zvokih narodnozabavne glasbe in posebnem volilnem vinu se je pogovarjal s svojimi stalnimi sodelavci, med katerimi so nekdanji podžupan Milan Mikl, nekdanji načelnik mariborske upravne enote Ivan Vogrin in mestna svetnica Danijela Šerbinek.
Kangler je že pred preštevanjem glasov pričakoval dober rezultat. "Po moji oceni smo imeli najboljšo kampanjo, nikogar nismo napadali, gledali smo naprej v prihodnost mesta," je povedal po zaprtju volišč. Tudi njegova politično preteklost je zaznamovala afera, ki je sprožila proteste, zaradi katerih je odstopil.
Vojko Flis je razočaran
Že omenjenemu Vojku Flisu so javnomnenjske raziskave napovedovale tretje mesto, na katerega se je po delnih neuradnih rezultatih tudi zavihtel, in sicer s 20,28-odstotno podporo, kar pa ni bilo dovolj za uvrstitev v drugi krog. V tekmo za županski stolček se je podal z Gibanjem Svoboda. Ob izidu neuradnih rezultatov je čestital uvrščenima v drugi krog in dejal, da je razočaran, da volivci niso prepoznali njihove vizije mesta, a da imajo volivci vedno prav.
Premoč aktualnega župana Arsenoviča in nekdanjega župana Kanglerja pripisuje njuni dosedanji prisotnosti v mestni politiki. "Oba sta že dlje časa na političnem parketu," je izpostavil.
Volivci so izbirali tudi med 17 listami za mestni svet. Tam po delnih neuradnih rezultatih prednjači Lista Arsenovič za Maribor z 11 sedeži, za njo je z 10 Gibanje Svoboda, na tretjem mestu pa s še enim mestom manj Lista Franca Kanglerja – Nova ljudska stranka Slovenije. Štiri svetniška mesta v Mestni občini Maribor gredo SDS, po dva mandata pa so dobile liste Lista kolesarjev in pešcev, Lista za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti, SD ter Gasilci Maribora, neodvisna lista. Po en mandat so prejele Levica, Nova Slovenija – Krščanski demokrati in Stranka Mladih – Zeleni Evrope.
Lokalne volitve sicer danes potekajo v 212 občinah po državi. Do 19. ure je po delnih podatkih občinskih volilnih komisij volilo 43,6 odstotka upravičencev. V občini Maribor je glasovalo 41,02 odstotka volivk in volivcev. Po udeležbi med 12 mestnimi občinami je Maribor zasedal četrto mesto. Na prejšnjih volitvah leta 2018 je bila udeležba 49,78-odstotna. Mariborčani so izbirali med 15 kandidati, kjer je zadnjih 12 močno zaostalo za prvimi tremi uvrščenimi.
V 51 občinah so novi župani že znani, saj na volitvah niso imeli protikandidata. V tistih občinah, kjer se na današnjih volitvah na županski stolček ne bo uspelo uvrstiti nobenemu izmed kandidatov, se bo odvil drugi krog, ki bo 4. decembra.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.