Za kršitve volilnega molka so predvidene globe, ki za posameznika znašajo do 250 evrov, za organizatorja volilne kampanje pa do 3000 evrov.
Prijave domnevnih kršitev volilnega molka sprejema dežurna služba ministrstva za notranje zadeve. Danes do 7. ure zjutraj in v noči na nedeljo od 19. do 7. ure lahko državljani morebitne kršitve sporočajo na telefonsko številko 080 12 00. Danes in v nedeljo čez dan, torej od 7. do 19. ure, pa bo kršitve volilnega molka mogoče sporočati na telefonsko številko 080 21 13.
Za zdaj 15 obvestili o domnevnih kršitvah
Dežurna služba notranjega ministrstva je od začetka volilnega molka do 15. ure prejela 18 obvestil o domnevnih kršitvah.
Inšpektorat za notranje zadeve jih obravnava pet, največ jih je povezanih z deljenjem letakov v hišne predalčnike na območju Maribora. Pri ostalih primerih gre za sporne objave na družbenih omrežjih, je sporočilo notranje ministrstvo.
V 165 občinah župane dobili že v prvem krogu
V 165 od 212 občinah so sicer župane izvolili že na volitvah 20. novembra, v 47 občinah pa nihče od županskih kandidatov takrat ni dobil več kot 50-odstotne podpore in je potreben drugi krog. V njem se bosta pomerila kandidata, ki sta v prvem krogu dobila največ glasov.
Drugi krog bo tako v nedeljo potekal tudi v šestih od 12 mestnih občin.
Kot so sporočili z ministrstva za javno upravo, bo v nedeljo po vsej državi odprtih 928 volišč, glasovalo bo lahko 490.639 volilnih upravičencev. Ponekod bodo potekale tudi naknadne ali ponovne volitve v občinske svete ter svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.