Že več kot desetletje je aktivno vpet v delovanje Celja, pomagal je soustvariti zavod Hiša kulture, na tokratnih lokalnih volitvah pa se je odločil izzvati šestkratnega prvaka za županski stolček Bojana Šrota. A čeprav ga Matija Kovač v prvem krogu ni uspel premagati, je dosegel nekaj, kar se ni zgodilo že vse od leta 1998. Šrota mu je uspelo spraviti v drugi krog volitev, to pa je nekaj, česar trenutni župan Celja zagotovo ni pričakoval. Pred pričetkom prvega kroga lokalnih volitev je namreč dejal, da pričakuje zmago že v prvem krogu, saj se je to v preteklosti zgodilo že petkrat.
"Predstaviti želim resno alternativo, ki bo temeljila na svežini pogleda, napredni družbeno-politični misli in kompetencah, ki sem jih pridobil s svojim dosedanjim delom." S temi besedami se je v kandidaturi za župansko mesto predstavil Kovač, celjski mestni svetnik stranke Levica, ki se je po naziv župana podal s podpisi volivcev. Kot župan pa da želi delovati v skladu s programom socialne, zelene in urbane politike in v procese odločanja vključevati občane, stroko ter delovati v dialogu z izvoljenimi predstavniki, je obljubljal.
Svojo kandidaturo je zasnoval ambiciozno in usmerjeno k zmagi, je še zapisal. In ta bi se mu morda utegnila nasmihati tudi v resnici. Po 99,99 odstotka preštetih glasovih delni rezultati namreč kažejo, da je aktualni župan prejel 46,72 odstotka glasov, Kovač pa 33,28 odstotka glasov. Razlika je tako v dobrih 13 odstotkih oz. 2162 glasovih, kar je najboljši uspeh Šrotovega protikandidata od leta 1998.
Dan po lokalnih volitvah je Kovač prepričan, da je "Celje zrelo za spremembe" ter da so volivci in volivke očitno prepoznali pomen vrednot znanja, spoštovanja in sodelovanja. "Naslednji dnevi so nova priložnost, da vsem, ki še dvomijo, dokažemo, da je naš pogled v prihodnost prava pot za Celje – zeleno, urbano in skupno," pravi ter ob tem dodaja, da se zaveda, da se zaupanje gradi postopoma, s številnimi drobnimi stiki, kar da bodo še naprej počeli. "Veliko bomo na terenu, med ljudmi. Vabim jih, da se mi pridružijo in da skupaj pokažemo, da je čas za spremembe prišel tudi v našem mestu. Pozivam vse, da stopimo skupaj in naredimo Celje spet mesto za vse nas," pravi Kovač.
Prvopodpisnik pod njegovo kandidaturo Gregor Deleja je prepričan, da ima Kovač "vse tisto, kar mora imeti vodja prihodnosti, čigar najpomembnejša vloga mora biti aktiviranje potencialov vseh sodelavcev in okolja, v katerem ustvarja". "Danes je pred nami kandidat za župana, ki ga odlikujejo močne reference, uspešno profesionalno in osebno življenje ter močno izražene temeljne vrednote, ki narekujejo njegove življenjske cilje," pravi ter ob tem dodaja, da si ga "Celje s svojimi preteklimi, sedanjimi in prihodnjimi potenciali več kot zasluži". Uspeh so sicer pričakovali, a ob tem dodaja, da se v drugi krog znova podajajo z velikimi pričakovanji.
Meni sicer, da je volivce prepričala še iskrenost Kovača, ki je na takšen način vodil tudi svojo kampanjo. "Matija vedno prepriča z zavzetostjo, predanostjo, neposrednostjo, pa tudi s humorjem, srčnostjo in radovednostjo. V njegovi osebi se prepletajo izkušnje, spoštovanje do modrosti in neusahljiva energija mladosti," še dodaja.
Bojan Šrot se je sicer po nepričakovanem rezultatu, ki ga je ponesel v drugi krog volitev, na spletu sicer zahvalil tistim, ki so na nedeljskih volitvah oddali glas zanj in njegovo listo, ob tem pa je spregovoril tudi o nadaljevanju kandidature. "Za drugi krog volitev si želim predvsem, da bi šlo na volitve čim več ljudi, saj bo tako rezultat najbolj legitimen. Upam, da se bodo ljudje odločili za nadaljnji razvoj mesta in za pozitivno klimo v lokalni politiki, kar smo mi ves čas gojili," je zapisal.
Župan Celja, ki se je tokrat potegoval za že sedmi mandat, pa je na soočenju županskih kandidatov Kluba študentov občine Celje sicer dejal, da je mesto že zdaj urejeno ter da kaže na še boljše. Čeprav statistika kaže, da je mesto v štirih letih izgubilo 1743 volilnih upravičencev ter pomanjkanje novih stanovanj.
V celjskem mestnem svetu je sicer Šrotova Celjska županova lista tokrat dobila 10 mandatov, Gibanje Svoboda sedem sedežev, SDS štiri, Levica in Vesna, SLS, SD, Celjska neodvisna lista in Stranka za delovna mesta so dobile vsaka dva mandata, en mandat pa je pripadel Listi za Celje in Novi Sloveniji.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.