Predsednica LDS Katarina Kresal je izvršnemu odboru stranke ponudila svoj odstop. Poteza je bila pričakovana, saj se LDS, ki je bila 12 let na čelu vlade, tokrat prvič ni uspelo uvrstiti v državni zbor.
Ugibanja o morebitnem odstopu Kresalove so se začela že takoj po objavi volilnih rezultatov, to pa je bila tudi glavna tema današnje seje izvršnega odbora LDS.
Anton Anderlič, član izvršnega odbora in eden najbolj prepoznavnih obrazov stranke, je tako pred začetkom dejal, da je "kritičen pristop do tega vprašanja predsednice nujen", glede na to, da so odstop ponudili tudi predsedniki tistih strank, ki so na volitvah dosegle boljše izide.
LDS je na volitvah prejela 1,46-odstotno podporo, kar ni dovolj za vstopu v parlament. To je po mnenju Anderliča šokantno, saj je stranka kar LDS 12 let vodila vlado in so bili tako "predlogi, ideje in trud mnogih članov vgrajeni v temelje te države".
Aleš Gulič, prav tako član odbora, pa je po odhodu s kar triurne seje dejal, da predsednica še vedno uživa njegovo zaupanje. Gulič pravi, da stranka ostaja na položajih in bo naprej delala to, kar je doslej počela, tudi programa ne bodo spreminjali. Do zamenjav v vodstvu po takem rezultatu na volitvah lahko pride ali pa ne, je še dejal.
Ob tem je pojasnil, da so bile razmere ob odstopu Antona Ropa in kasneje tudi Jelka Kacina s predsedniškega mesta LDS drugačne, kot so sedaj. Kresalovo so namreč "uspešno oblatili, pa ne z njenim blatom", kar pa je po besedah Guliča "čisto nekaj drugega, kot je bil minimalen poraz leta 2004 ali pa težave v času Kacina".
Po njegovem mnenju tako ni razloga, da Kresalove ne bi več podpiral, ob čemer Gulič zagotavlja, da v stranki Kresalove ne vidijo kot glavnega krivca za neuspeh LDS na volitvah. "To bi bilo res naivno," je pristavil.
Član izvršnega odbora LDS Jožef Školč je sejo zapustil predčasno in izjav ni dajal, prav tako izjave ni dal vodja poslanske skupine Borut Sajovic.
Odločitev, kako naprej, po temeljiti analizi
Iz stranke so medtem sporočili, da bodo opravili temeljito analizo letošnje volilne kampanje in rezultata ter po opravljeni analizi stanja in pogovorih znotraj izvršnega odbora in sveta stranke sprejeli odločitve, na kakšen način naprej. "Vsekakor pa Liberalna demokracija ostaja del slovenskega političnega prostora kot zagovornica temeljnih liberalnih vrednot," so zapisali.
Stranki ne grozi bankrot
Na spletni strani stranke so medtem zapisali, da neuvrstitev v parlament ne bo bistveno vplivala na njihovo finančno stanje. Kot so pojasnili, so doslej iz državnega proračuna dobivali 14.000 evrov, po novem pa bodo okvirno 5000 evrov mesečno. "Zaradi močne zastopanosti stranke v lokalnem okolju, LDS ima namreč 221 občinskih svetnikov, bomo še naprej v celoti dobivali sredstva iz lokalnih proračunov, ki predstavljajo pomemben finančni vir stranke,“ so še zapisali in dodali, da stranki ne grozi bankrot. "LDS ni pred stečajem, saj imamo kljub dolgovom trden nadzor nad financami in vse kredite odplačujemo v skladu z dolgoročnim finančnim načrtom," so pojasnili. Kljub temu napovedujejo strogo varčevanje.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.