Predsednik Zdusa Janez Sušnik je dejal, da so od vodstev desetih strank, s katerimi so se v preteklih tednih srečali, dobili zagotovilo, da bodo spoštovali Zdusov memorandum.
Sušnik je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da se je vodstvo Zdusa sestalo z vodstvi desetih strank, ki jim javnomnenjske ankete kažejo najbolje. Sestali so se z vodstvi Stranke Alenke Bratušek, Dobre države, DeSUS, Levice, Liste Marjana Šarca, NSi, SD, SDS, SLS in SMC.
Vsi pogovori so bili konstruktivni, je dejal, prav tako so se vseh pogovorov udeležili tudi predsedniki strank. Ker so od vseh vodstev strank dobili zagotovilo, da bodo spoštovali Zdusov memorandum pri uresničevanju politik v naslednjem mandatu, bistvenih razlik med temi strankami niso ugotovili, tako da tudi ne izpostavljajo izrecne podpore nobeni stranki.
Kot pravi Sušnik, si Zdus ne prisvaja nobene pravice, da bi komur koli ukazoval, koga naj volijo. Prav tako je njihovo članstvo zelo raznoliko, so člani različnih strank in različnih nazorov.
So pa v Zdusu po Sušnikovih navedbah zadržani do ekstremnih ponudb nekaterih strank. "Radi bi videli 500 evrov za božičnico za upokojence, a je treba to realizirati," je dejal.
Zakaj ne podpora stranki DeSUS?
Na vprašanje, zakaj ne izražajo podpore DeSUS, ki je vendarle stranka upokojencev, pa je odgovoril, da je ta stranka dovolj prepričljiva, da bo prišla v DZ in tudi po možnosti sodelovala v vladi. "A brez koalicije tudi naši predlogi nimajo rezultatov," je dejal.
Z ostalimi strankami, ki se bodo potegovale za vstop v DZ, se niso sestali, ker niso niti izrazile posebne želje, da se srečajo. Tako po besedah Sušnika ne morejo ocenjevati, kakšno je njihovo stališče. Predlagajo pa, naj upokojenci in njihovo članstvo izbira med strankami, s katerimi so se sestali, saj da so primerni in spoštovanja vredni.
Prav tako se Sušnik ni želel opredeljevati, katero politični strani so bližje - levi ali desni. "Tako na desni kot na levi strani imajo nekateri precej definirane programe, nekateri pa manj. V sami vsebini pa se ujemajo z našimi zahtevami," je dejal. Je pa ena od strank nekoliko več podpore izrazila Zdusovemu projektu Starejši za starejše, ki pa je humanitarnega značaja. Gre za stranko DeSUS.
Na vprašanje, ali torej verjame vsem strankam enako, da bodo uresničile, kar so jim obljubili, je dejal, da ni imel "občutka, da bi kdo držal figo pod mizo". "Kdor koli bo prišel na oblast, sem prepričan, da ne bo prelomili obljube," je dejal Sušnik in dodal, da bodo vsako leto preverjali, ali nova vlada uresničuje obljube glede upokojencev.
Ob tem pa je dejal, da če njihove ključne zahteve ne bodo upoštevane v koalicijski pogodbi oz. se ne bodo uresničevale, "bomo upokojenci bolj nesramni, kot smo bili do zdaj". "Ne bi rad, da bi ljudje šli na ceste. Ampak če bo resno kršenje koalicijske pogodbe, nespoštovanje naših pogojev, da se bodo pogoji upokojencev slabšali kljub gospodarski rasti rasti, se lahko marsikaj zgodi," je dejal.
Oglasili so se tudi v sindikatu upokojencev
Nekaj dni pred volitvami so se oglasili tudi v sindikatu upokojencev, kjer ugotavljajo, da kljub ugodni gospodarski klimi upokojenci ne uživajo sadov te rasti. Od nove vladne koalicije med drugim zahtevajo dvig pokojnin.
"Naveličani smo predvolilnih obljub in njihovega neizpolnjevanja," nekaj dni pred volitvami poudarjajo v sindikatu upokojencev. Poudarjajo, da bodo svoj glas namenili strankam, za katere menijo, da bodo udejanjili njihova stališča in zahteve.
Zahtevajo, da se takoj sprejme zakon, ki bo zagotovil vrnitev devetih odstotkov pokojnin, ki so bili odvzeti zaradi neusklajevanja pokojnin. Njihova zahteva je tudi, da se sprejme sprememba pokojninskega zakona, s katerim se bo povečal odmerni odstotek za pokojnino, da delavci s polnimi upokojitveni pogoji ne bodo prejemali pokojnine pod pragom revščine.
Nadalje zahtevajo izenačitev prispevka za invalidsko in pokojninsko zavarovanje delodajalcev s prispevki zavarovancev, torej oboji po 15,5 odstotka. V sindikatu tudi pričakujejo, da se sprejme zakon o minimalni plači, ki bo zagotovil minimalno plačo, v višini 700 evrov ter da se sprejme zakon, ki bo s 1. 1. 2019 zagotavljal znesek minimalnega dohodka, ki je sedaj v veljavi (385 evrov).
V sindikatu so tudi zapisali, da zahtevajo, da se čim prej sprejme zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki naj preuredi sistem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Menijo pa tudi, da je čim prej treba sprejeti zakon o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo, ki bo omogočil dostojno starost.
Ne podpirajo varčevanja na račun pokojnin
Upokojenci, ki so se danes zbrali na športno-rekreativnem srečanju, še ugotavljajo, da kljub spodbudnim podatkom o gospodarski rasti ter rasti BDP še vedno niso deležni dela teh rezultatov. Poudarjajo pa, da ne sprejemajo stališča, da je treba varčevati, ko nam gre dobro, na račun pokojnin in plač.
Kot še ugotavljajo, številne stranke obljubljajo višje pokojnine, plače, odpravo čakalnih dob v zdravstvu, ob tem pa napovedujejo še zniževanje davkov in prispevkov. "S katerimi ukrepi bodo to dosegli, ni jasno," so še sporočili iz sindikata.
Strankam, ki se potegujejo za vstop v parlament, so zastavili osem vprašanj, ki naj bi pokazala stališča strank do dolgoročnega družbenega razvoja. Na vprašanja sindikata upokojencev so odgovorile stranke SD, SDS, DeSUS, Slovenska nacionalna stranka, Levica in NSi, stranki Dobra Država in Stranka Alenke Bratušek (SAB) pa sta posredovali svoj volilni program. Druge stranke se na njihova vprašanja niso odzvale.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.