Volitve

Kdo se bo s kom pogovarjal na povolilni ponedeljek?

Ljubljana, 01. 06. 2018 21.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Tina Švajger / Karmelina Husejnović
Komentarji
214

Zadnje televizijsko soočenje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami: osem najmočnejših tekmecev je še zadnjič merilo moči, neposredno smo soočili tudi oba najverjetnejša mandatarja. Neopredeljenih volivcev je več kot petina in vse kaže, da bo prav njihov glas odločilen.

Več videovsebin
  • Soočenje: 1. del
    46:38
    Soočenje: 1. del
  • Soočenje: 2. del
    31:24
    Soočenje: 2. del
  • Soočenje: 3. del
    21:13
    Soočenje: 3. del
  • Soočenje: 4. del
    24:16
    Soočenje: 4. del
  • Iz 24UR ZVEČER: Analiza zadnjega soočenje
    21:46
    Iz 24UR ZVEČER: Analiza zadnjega soočenje
  • Soočenje: Erjavec: Hrvaška še dolgo ne bo sposobna varovati južne meje
    00:50
    Soočenje: Erjavec: Hrvaška še dolgo ne bo sposobna varovati južne meje
  • Soočenje: Janša: Begunci so razlog za resno obravnavo tega problema
    02:06
    Soočenje: Janša: Begunci so razlog za resno obravnavo tega problema
  • Soočenje: Tonin: Erjavec sklepa koalicijo s pravljičarjem
    02:00
    Soočenje: Tonin: Erjavec sklepa koalicijo s pravljičarjem
  • Soočenje: Erjavec: Imamo široko podporo, odlične kandidate
    01:34
    Soočenje: Erjavec: Imamo široko podporo, odlične kandidate
  • Soočenje: Janša: Meja bi lahko potekala drugje
    00:39
    Soočenje: Janša: Meja bi lahko potekala drugje
  • Soočenje: Erjavec: Hrvaška noče spoštovati svojih zavez
    00:22
    Soočenje: Erjavec: Hrvaška noče spoštovati svojih zavez
  • Soočenje: Kaj Janša in Šarec najbolj cenita drug pri drugem?
    00:09
    Soočenje: Kaj Janša in Šarec najbolj cenita drug pri drugem?

Po zadnji javnomnenjski raziskavi Mediane je na prvem mestu Janševa SDS s 23,44 odstotka, druga je Lista Marjana Šarca z 11,2 odstotka. Sledijo Levica, Socialni demokrati in Stranka modernega centra – vsi z več kot 7,5 odstotka. Šesto mesto si s 5,7 odstotka delita Stranka Alenke Bratušek in Nova Slovenija. Zadnji je DeSUS s 4,5 odstotka podpore.

Predsednik Borut Pahor bo mandat podelil relativnemu zmagovalcu, kot kaže, bo to Janez Janša.

Miro Cerar sicer še zmeraj verjame, da je še možen takšen izid, da bodo oni sestavljali vlado. "Stabilna vlada je tisto, kar ponuja SMC," je dejal Cerar. Mateja Tonina medtem veseli, da jih vse stranke prepoznavajo kot potencialnega partnerja. "Verjamem, da imamo še vedno veliko zaloge med neopredeljenimi," pravi. Alenka Bratušek pa je prepričana, da bo njena stranka tudi po 3. juniju v parlamentu.

Karla Erjavca medtem veseli, da ga je podprl "najbolj vpliven Slovenec" Goran Dragić"Prav je, da se stranki Janeza Janše pokaže rdeči karton," pa pravi Mesec. Tudi Tonin se strinja z Mescem in dodaja, da sredin skupni nastop ni bil zametek koalicije.

Janša: Če bom jaz predsednik vlade, bo meja s Hrvaško za nelegalne prebežnike nepredušno zaprta

"Zagotavljam, da je Slovenija varna država," znova aktualno migrantsko problematiko komentira Cerar, ki meni, da Slovenija dobro varuje zunanjo schengensko mejo. Mesec se ob tem sprašuje, kako bi ravnali Slovenci v podobnih okoliščinah: "To niso migranti, to so begunci."

"Vlada gospoda Cerarja je to relativno dobro rešila," meni Bratuškova, ki se sicer strinja, da se Slovenija s to problematiko ne more spopasti sama.

"Kar se tiče humanitarnosti  veliko ljudi o tem govori, pa se s tem še nikoli ni srečalo," pa poudarja Janša. "To je ilegalna migracija. Če bom jaz vodil naslednjo vlado, bo meja s Hrvaško za ilegalne migracije neprodušno zaprta," dodaja prvak SDS.

Zadnje soočenje prvakov osmih strank
Zadnje soočenje prvakov osmih strank FOTO: Miro Majcen

Prvaki osmih vodilnih strank so se dotaknili tudi sovražnega govora. "Treba je neke stvari ločiti: eno je neprimerno izražanje, žaljivke  to ni kaznivo dejanje. Drugo so grožnje s smrtjo," pravi Janša. Mesec sicer meni, da je treba postaviti jasno razliko med sovražnim govorom in obrambo civilizacijskih vrednot. "Mi ne bomo pristali na dvojna merila," na to odgovarja Janša: "Ne bomo pristali na to, da je kritika Levice sovražni govor, grožnja s smrtjo SDS pa napaka."

"Problem je, ker imamo pri nas desni medijski imperij, ki v Slovenijo prinaša novo stanje  čisto politično delovanje, financirano iz sosednje države," pa se je na nedavno razkritje financiranja SDS-ove kampanje in medijev virov blizu madžarskemu premierju Viktorju Orbanu navezal Dejan Židan.

Bratuškova sicer izpostavlja, da je bila kot premierka tudi sama žrtev sovražnega govora: "Obregnili so se na dolžino mojega krila in se za to nikoli opravičili."

Janez Janša pravi, da je v interesu SDS, da se schengenska meja premakne južneje. "Treba je najti rešitve na ravni EU, do takrat pa je treba povečati kapacitete na meji," dodaja Marjan Šarec. Židan izpostavlja, da je treba vlagati v celotni varnostni sistem, Bratuškova pa dodaja, da je kriza pustila posledice tudi v policiji. "V začetku mandata smo našli zelo slabo stanje v vojski in policiji," trdi Cerar. Da Hrvaški ne bi zaupal schengena, pa izpostavlja Erjavec.

Alenka Bratušek: Neodgovorno je, da je ta vlada pustila delavce javnega sektorja na cedilu.
Alenka Bratušek: Neodgovorno je, da je ta vlada pustila delavce javnega sektorja na cedilu. FOTO: Miro Majcen

Največ zaposlenih v javnem sektorju je učiteljev, dobrih 24.000. Policisti imajo v povprečju 1700 evrov bruto. "Najprej je treba pogledati najnižje, denimo srednje medicinske sestre," navedene številke komentira Šarec. Židan se s Šarcem deloma strinja: "Če razbijemo enotni plačni sistem, pridemo v stanje deset let nazaj, ki je slabše."

"Neodgovorno je, da je ta vlada delavce javnega sektorja pustila na cedilu," pa Cerarju očita Bratuškova. Cerar ji odgovarja, da to ni res: "Države se ne vodi tako, da se kar razdeli tisto, česar nimaš."

"Glavni problem v javnem sektorju je to, da si enako plačan, če delaš dobro ali slabo. Enotni plačni sistem mora ostati za administracijo, ostali javni sektorji gredo lahko posebej," pravi Janez Janša. "Imamo tudi ljudi, o katerih se nikoli ne govori in ki so pod minimalno plačo," svari Luka Mesec, ki še zagotavlja, da bo Levica poskrbela prav zanje.

Tonin meni, da je treba nekaterim plače dvigniti, podobno meni tudi Erjavec. "Zelo mi je žal, da tisti ponedeljek ni prišlo do dogovora s sindikati," pravi prvi mož DeSUS-a.

Cerar: Tudi sam kdaj nisem zadovoljen s kakšno sodno odločitvijo, a jo spoštujem

Slovenija je edina država, kjer sodnika voli politično telo. "Potrebno je spremeniti sodni svet, ker sodniki dobesedno imenujejo sami sebe," izpostavlja prvi mož Nove Slovenije. Da se politika ne bi smela vpletati v sodstvo, meni tudi Mesec.

"V Sloveniji imamo pravosodje in imamo krivosodje. Slovenija ni nikoli dobila neodvisnega sodstva, " dodaja Janša.

Šarec medtem želi, da določeni sodni postopki postanejo hitrejši, sploh v primerih sojenja različnim funkcionarjem: "Državljani morajo vedeti, kaj se dogaja, ali je človek kriv ali ni kriv, ne pa da nobena zgodba ne dobi epiloga." Bratuškova poudarja, da so v tem mandatu pokazali, da se ne strinjajo z vsakim imenovanjem sodnikov. Cerar pa pravi, da tudi sam ni kdaj zadovoljen s kakšno sodno odločitvijo, a jo spoštuje.

Šarec: Tisti, ki so črnogradnje gradili za luksuz, naj plačajo ali pa naj se jim poruši

Prav danes je začel veljati nov gradbeni zakon, ki prinaša največjo amnestijo za črnograditelje do zdaj. Takšnih naj bi bila več kot tretjina vseh gradenj. SMC, DeSUS, SD in NSi so podprli zakon.

"Mnogi so gradili črnogradnje v stiski," pravi Miro Cerar. "Stvari je treba spraviti v red," je dodal Dejan Židan. "Tiste, ki jih je možno legalizirati, je prav, da se legalizirajo," je strankarsko odločitev branil Tonin.

"V tem zakonu je vrsta novih komplikacij, problem je tudi, da podzakonskih aktov praktično ni. Ljudje se sprašujejo, kaj bo, ko bodo ti zakoni uveljavljeni," pa je opozoril Janez Janša.

Luka Mesec, Janez Janša, Marjan Šarec

"Za vse morajo veljati enaka pravila. Pri črnogradnjah pa je treba iti od primera do primera," izpostavlja Luka Mesec. "Črnogradnje, ki so se gradile za luksuz ... Naj plačajo ali pa naj se jim ruši," pa je oster Marjan Šarec. Alenka Bratušek pa je poudarila, da je stroka imela veliko pripomb, ki jih vladajoča koalicija ni sprejela.

Erjavec Janši: Zakaj te zadeve z mejo niste rešili že v 90. letih?

Slovenija je v mejnem sporu s Hrvaško ostala bolj ali manj sama. Smo res tako nerodni, so se vsi v Evropi zarotili proti nam, ali pa smo si sami krivi?

"Slovenija nikakor ne ostaja sama, veliko držav še vedno podpira implementacijo sporazuma," trdi Cerar. Dejan Židan pa je omenil, da ima Slovenija absolutno podporo v Nemčiji. Če ni volje Hrvaške, nam ostanejo pravna sredstva, je dejal prvak stranke DeSUS.

"Slovenija je že v EU osamljena, brez pravih zaveznikov," je dejal Tonin. Na to njegovo izjavo so nekateri drugi strankarski prvaki želeli protestirati, saj da to ne drži. "Slovenska vlada nima pravih zaveznikov, zato smo tam, kjer smo," se je branil Tonin. "To je čisto zavajanje slovenske javnosti," je protestiral Cerar. "Če nas vsi podpirajo, kot pravijo, zakaj arbitraža še ni implementirana," pa je Cerarja vprašal Tonin.

Janez Janša in Marjan Šarec
Janez Janša in Marjan Šarec FOTO: Miro Majcen

Janša je zagotovil, da si želi, da bi politika pri tej temi delovala enotno, zato se "grizemo v jezik". Erjavec pa je Janšo vprašal, zakaj te zadeve niso rešili že v 90. letih, ampak moramo to reševati 26, 27 let pozneje, in to po pravni poti. "Jaz takrat nisem bil predsednik vlade. Ne vem, zakaj so čakali, očitno so čakali, da bo Slovenija dobila najsposobnejšega zunanjega ministra Karla Erjavca," je na to odvrnil Janša. "Kakšen minister za obrambo ste pa bili, če niste vedeli, kaj se dogaja z mejo," je nadaljeval Erjavec. "To je obujanje spominov," mu je odgovoril Janša.

Kaj obljubljajo predsedniki šestih strank?

Predsedniki šestih strank – razen Janše in Šarca – so imeli čas, da še zadnjič nagovorijo volivce in jih prepričajo, zakaj naj v nedeljo volijo prav njih. 

Erjavec: Stranka DeSUS je stranka za vse generacije. Mi želimo mladim spet dati delo, tudi prek gospodarske diplomacije, želimo nadaljevati usklajevanje pokojnin, regres za vse upokojence. 

Tonin: NSi bo v parlamentu glas razuma. V vsaki vladi bo garancija, da nobene vlade ne bo odnašalo ne levo ne desno. 

Mesec: Levica je glas za to, da redne zaposlitve postanejo standard, da ljudje po 40 letih dela ne bodo pristali na beraški palici. 

Židan: Kdor želi v Sloveniji, kjer se nepravilnosti hitro odpravljajo, kdor želi živeti v Sloveniji, kjer bo gospodarstvo bolj stabilno, in kdor želi živeti v Sloveniji, kjer je varnost osnova za blaginjo, naj v nedeljo obkroži SD. Svoje obljube tudi realiziramo. 

Bratušek: Obljubim, da bomo tako odločno, kot smo leta 2013 rešili državo pred bankrotom, poskrbeli za razmere v zdravstvu in naše upokojence. Več glasov, kot nam jih boste namenili, lažje bomo to storili. 

Cerar: Volitve niso danes, volitve so v nedeljo. Razmislite, ali boste dali glas tistim, ki danes glasno in veliko govorijo, ki so državo pripeljali v krizo, ali boste volili SMC, ki je državo vodil v stabilen razvoj.

Janša pri Šarcu najbolj ceni izkušnje, ki jih ima kot župan, Šarec pri Janši vztrajnost

Kaj ju najbolj moti na protikandidatu? Nobeden od kandidatov na to vprašanje ni želel odgovoriti. Kaj najbolj cenita drug pri drugemu? "Izkušnje, ki jih ima kot župan," je odvrnil Janša. "Vztrajnost," pa je kot Janševo največjo vrlino izpostavil Šarec.

V zadnjem delu oddaje sta se soočila samo predsednika strank, ki jima javnomnenjske raziskave kažejo, da bosta dobila največ glasov in sta torej najverjetnejša mandatarja za sestavo nove vlade. Janeza Janšo moti, da se na soočenjih pojavlja isto vprašanje: ali bodo stranke šle v vlado z njim. "Odkar hodimo na soočenja, sprašujete, če bi šli z Janšo. Jasno, da so ljudje malo zmedeni," je dejal Janša. Marjan Šarec je priznal, da si nikoli ni mislil, da bo z Janezom Janšo na soočenju za prihodnjega predsednika vlade. Dejal je, da je že kot otrok veliko spremljal politiko in poudaril, da je čas, da vajeti prevzame nova generacija. "Vedno je čas za vse generacije," pa je na to odvrnil Janša.

Oba poudarjata, da je treba v državi narediti red, oba dajeta volivcem vedeti, da sta onadva tista, ki ga bosta naredila. Kdo je njegov politični vzornik, je to morda Putin, so vprašali Marjana Šarca. "Nihče," je odvrnil. Šarec pravi, da ima svojo pot in svojo vizijo. Janšo pa so vprašali, ali bo šel po poti madžarskega predsednika Orbana. "Želim si, da bi bila Slovenija nekoč tako razvita, kot je Švica. Ampak za prihodnost potrebujemo slovensko pot," je dejal Janša.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10