V sklopu pogovorov s strankami, ki so se prebile v parlament in bi lahko sestavljale koalicijo, se je predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković danes sestal s predsednikom Liste Virant Gregorjem Virantom. Pred srečanjem je Virant dejal, da se jim ne mudi v vlado. Pojasnil je, da si ne želijo nobenih pozicij, vztrajajo pa, da predsednik vlade, ki ima določene sume na davčnem področju, ne more in ne sme obvladovati notranjega in finančnega ministrstva. "Mi mu ne bomo držali štange," je dejal.
Po srečanju pa je Virant dejal, da so še daleč od koalicije. "Sestanek je bil spoznaven in precej površen. Za to, da bi se dogovorili kaj resnega, bo potrebno zelo veliko natančnega dela, kajti pri stvareh, kot je dolg države, proračunski deficit in umik države iz gospodarstva, je treba biti zelo natančen," je dejal v izjavi za SVET in dodal, da ima o Jankovićevem slogu vodenja precej podobno stališče kot Pahor, torej da je avtokratski. "Janković mora razumeti, da za njim stoji 28 odstotkov volivcev, a tudi za nami stoji nekaj manj kot 100.000 volivcev, ki jih ni mogoče izključiti. Branili bomo njihove glasove, z njimi ravnali odgovorno, in stali za stvarmi, zapisanimi v našem programu," je še povedal.
Janković pa po sestanku ni želel dajati izjav, češ da sta se z Virantom dogovorila, da vsebine pogovora ne bosta razkrivala.
Podpredsednik liste Virant in vodja pogajalske skupine Janez Šušteršič je sicer napovedal, da bo sestavljanje vlade dolg proces, da se bodo v različnem času pojavile različne kombinacije in da bo "tudi marsikdo spreminjal svojo odločitev". Na vprašanje, ali je v primeru, da Janković ne bi uspel sestaviti koalicije in bi imeli tehnično vlado, pripravljen sprejeti mandatarstvo, je odgovoril, da ga veseli, da ga je kdo pripravljen videti v tej vlogi, je pa do tam nepredvidljiva pot. "Tehnična vlada je na koncu lahko boljša rešitev, kot da bi bile še ene volitve. Če bi to bila vlada strokovnjakov, ki bi jo podprle zmerne sile v politiki, je kar nekaj ljudi, ki bi bili primerni in imajo velik ugled, da bi to lahko prevzeli," je dejal.
SDS novači Virantove poslance?
Medtem pa se Virant pojavlja še v eni zgodbi. Kroži namreč informacija, da si SDS prizadeva pridobiti poslance Liste Virant oz. da jih nagovarja k prestopu v SDS. Virant je na to dejal, da se je pogovarjal s poslanci in da pritiska nanje ni bilo. To so potrdile tudi novoizvoljene poslanke Polonca Komar, Truda Pepelnik in Katarina Hočevar.
Zver: Virant odigral vlogo Pucka
Medtem pa je evropski poslanec Milan Zver, član stranke SDS, v pogovoru za Večer ocenil, da je ravno Virant na predčasnih volitvah opravil svojo vlogo in preprečil zmago Janeza Janše. Po njegovih besedah je v zgodovini slovenskega parlamenta Virant odigral podobno vlogo kot Ciril Pucko leta 1996, ko je kot član SKD zagotovil 46. glas za vlado Janeza Drnovška.
Prednost stranke SDS pred Jankovićevo Pozitivno Slovenijo je bila po besedah Zvera zgolj virtualna. Meni tudi, da je pojem "antijanše" oz. glasovanja zgolj proti Janezu Janši bolj medijski konstrukt kot realnost.
Kakšno vlogo pa bo odigral Pahor?
Janković se je sicer v preteklih dneh že sestal s predsednikom SD Borutom Pahorjem. Ta je dejal, da se je stranka pripravljena pogovarjati, a da to še ne pomeni, da bo tudi v koaliciji. Če bodo razlike prevelike, bi SD podprla novo vlado in njene ključne projekte, ne bi pa bila v koaliciji.
A po mnenju nekdanjega predsednika Milana Kučana SD ne more zavrniti sodelovanja v koaliciji. V pogovoru za Večer je Kučan dejal, da koalicija zahteva večjo programsko čvrstost, v teh časih pa po njegovih besedah država potrebuje široko koalicijo. Tako si po njegovo stranka SD ne more umiti rok nad situacijo v nastalih razmerah v državi.
Erjavec in Janković že zbližala stališča
Bolj uspešno kot Jankovićev prvi pogovor s Pahorjem pa je minilo njegovo srečanje s predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem. Uspela sta namreč zbližati nekatera stališča glede programskih izhodišč strank.
Jankovića čaka še sestanek s predsednikom SLS Radovanom Žerjavom. Predvidoma naj bi se sestala v četrtek ali petek, a Žerjavove izjave za Jankovića ne pomenijo nič dobrega. Po včerajšnjem kolegiju vodstva SLS je namreč Žerjav dejal, da v tem trenutku ni nobene možnosti, da gre stranka v koalicijo. Med razlogi za takšno stališče je omenil nestrinjanje z dvigom davka na dodano vrednost (DDV), saj je po njegovem mnenju treba državljane in gospodarstvo razbremeniti.
Tudi predstavniki SDS se bodo z Jankovićem najverjetneje dobili še ta teden. Jasno pa je že, da NSi, ki se bo pogovorov z Jankovićem udeležila v petek, v koalicijo z njim ne bo šla. Ljudmila Novak je sicer dejala, da se bo stranka na morebitno Jankovićevo povabilo na pogovore odzvala, saj je vedno dobro, da se stranke pogovarjajo. Kot pravi, ji je žal, da jim je malo zmanjkalo do petega poslanca, a glasovi iz tujine lahko po njenem mnenju to še spremenijo.
Za razliko od njih pa poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti Roberto Battelli in Laszlo Göncz Jankovićevega vabila sploh nista prejela.
Janković: Zakaj ne bi verjel v uspešno koalicijo?
Da bi se pogovorili o delu stranke po volitvah, so se zvečer sestali izvoljeni poslanci v DZ na listi Pozitivne Slovenije. Janković je glede usklajevanj za vstop v koalicijo dejal, da o tem ne more povedati nič, saj so to le prvi pogovori, na katerih vsak predstavi svoje poglede, pozneje pa se bodo dogovarjali naprej. Na vprašanje, ali verjame, da bo uspel sestaviti koalicijo, pa je odgovoril: "Zakaj pa ne bi verjel?" Vsi trije pogovori s strankami po volitvah so bili sicer po Jankovićevih besedah konstruktivni.
KOMENTARJI (2244)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.