Pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami je predčasno glasoval 28.201 volivec oziroma 1,65 odstotka vseh volilnih upravičencev. To je nekoliko več kot na zadnjih volitvah leta 2012, ko je glas predčasno oddalo 23.350 oziroma 1,36 odstotka volivcev.
Predčasno glasovanje je potekalo med torkom in četrtkom na sedežih okrajnih volilnih komisij.
Izid predčasnega glasovanja bo Državna volilna komisija (DVK) javno objavila v nedeljo po zaprtju volišč po 19. uri. Nato bo začela sproti objavljati delne neuradne izide nedeljskega glasovanja.
Uradni izid glasovanja, pri katerem bodo upoštevali tudi glasovnice, prispele po pošti, pa bodo na DVK ugotavljali pozneje. V skladu z rokovnikom za izvedbo volilnih opravil bodo poročilo o izidu pripravili do 3. novembra in razpisali tudi morebitno ponovno glasovanje v drugem krogu. To je predvideno za 12. november.
Čas za prepričevanje volivcev le še do polnoči
Volilna kampanja pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami se izteka, deveterica kandidatov ima le še danes čas za prepričevanje volivcev, naj glas namenijo prav njim. Opolnoči pa bo začel veljati volilni molk, ko bo vsakršno nagovarjanje volivcev prepovedano.
Kandidati lahko današnji dan izkoristijo za to, da prepričajo še neopredeljene volivce oziroma svoje simpatizerje privabijo na volišča. Tako se bodo še danes srečevali z volivci, zvečer pa se bodo vsi udeležili še zadnjega televizijskega soočenja.
V času kampanje, ki se je začela 22. septembra, jih je sicer večina stavila na družbena omrežja in neposreden stik z volivci. Nekateri so se med njih podali peš ali z vozili in se z njimi družili na različne načine.
Tokratna kampanja je potekala bolj ali manj mirno, brez odmevnejših akcij. V zadnjem tednu pa je bil tarča kritik predvsem aktualni predsednik Borut Pahor, ki se s podporo volivcev poteguje za nov mandat in mu javnomnenjske raziskave napovedujejo ponovno izvolitev.
Poleg Pahorja se za predsedniški stolček potegujejo še Marjan Šarec, ki kandidira s podporo svoje liste, Romana Tomc (SDS), Ljudmila Novak (NSi), Maja Makovec Brenčič (SMC), Boris Popovič (Slovenija za vedno), Angelca Likovič (Za otroke!), Andrej Šiško (Zedinjena Slovenija) in Suzana Lara Krause (SLS).
Kršitve volilnega molka bo preverjala dežurna služba
Vsi kandidati lahko volivce nagovarjajo le še do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Tega bo treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla volišča po državi. V tem času je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju.
Na ministrstvu za notranje zadeve bo v času volilnega molka delovala dežurna služba, kamor bodo lahko državljani sporočali podatke o domnevnih kršitvah. Od sobote od polnoči do 7. ure ter od sobote od 19. ure do nedelje do 7. ure lahko državljani morebitne kršitve sporočajo na telefonsko številko 080 12 00. Preko dneva, torej v soboto in nedeljo od 7. do 19. ure, pa bo kršitve volilnega molka mogoče sporočati na telefonsko številko 080 21 13.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.